Życie jest damą kier

Rozwój nowych technologii niesie za sobą nie tylko wiele ułatwień w codziennym życiu, ale niestety może być także przyczyną różnych zagrożeń, a ich ofiarami nierzadko padają kobiety. Przed niektórymi niebezpieczeństwami przestrzega powieść Aleksandry Bekus. Walorem edukacyjnym książki jest pokazanie, na czym polega stalking i jak się przed nim bronić. ,,Życie jest damą kier" przypomina także o tym, o czym często nie chcemy pamiętać: przemoc może dotknąć każdą z nas. Bez względu na wiek, wykształcenie, status społeczny czy miejsce zamieszkania. Powieść to również przypomnienie o ważnej zasadzie bezpieczeństwa: nie wstydzić się, kiedy dzieje się nam krzywda, lecz szukać wsparcia w wyrwaniu się z kręgu przemocy.

- Centrum Praw Kobiet

***

Książka Aleksandry Bekus już od pierwszych stron wywiera na czytelniku spore wrażenie. Podejmuje ważny społecznie temat zjawiska nękania. Wciąga w świat uczuć, emocji i afektów głównej bohaterki, opisany przez autorkę w sposób wiarygodny psychologicznie i empatycznie oddający obawy, zmartwienia, ale także sposób myślenia i postępowania ofiary stalkingu.

Opowieść stanowi jednocześnie przestrogę przed traumatyzującym doświadczeniem wdzierania się w życie bohaterki wszechobecnego ,,nękającego" i przerażającym opisem coraz bardziej zaciskającego się wokół niej kręgu zła. Stanowi jednocześnie studium przestępcy, coraz śmielej przekraczającego kolejne bariery, metodycznie realizującego swój plan zawładnięcia ofiarą, jej życiem, emocjami i otoczeniem społecznym.

Autorka z niezwykłą wrażliwością przedstawia świat kobiety próbującej poradzić sobie z sytuacją stalkingu i psychologicznych kosztów, które w związku z tym ponosi. Czytelnik krok po kroku wprowadzany jest w jej codzienne życie, zwyczaje i przeżycia. Wciągany w świat zaborczych prób osaczenia kobiety przez bazującego na jej strachu prześladowcę, odbiorca poznaje jej myśli i relacje z innymi. Także ze stalkerem...

Mieszkańcy świata powieści przedstawiani są z godnym podziwu wyczuciem autorki powodującym, że stają się dla czytelnika żywymi ludźmi, być może podobnymi do niego, z którymi może się utożsamić. Czytelnik bardzo chciałby pomóc bohaterom w pozytywnym rozwiązaniu zagadki stalkera i zapobiegnięciu nieszczęściu, które czai się w ich niepewnej przyszłości.

Czytając książkę mamy nieodparte wrażenie, że opisania w niej historia może przydarzyć się każdemu z nas. Wszystko jest tu niezwykle realistyczne i wciągające, a jednak pozostawia wrażenie niepokojącego surrealizmu.

-Luiza Witkowska, psycholog

***

Z pewnością jest to książka, dla której można zarwać noc

- Natalia Ambroż, Książki oczami A.M.N.

Informacje dodatkowe o Życie jest damą kier:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-11-10

Kup książkę Życie jest damą kier

Życie jest damą kier - opinie o książce

Avatar użytkownika - nataliastragowska
nataliastragowska
Przeczytane:2021-02-02, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jest to debiutująca autorka, która pisząc o trudnych tematach i bardzo aktualnych, napisała tę powieść idealnie w punkt.

Główną bohaterką jest Zuzanna, która prowadzi spokojne, szczęśliwe życie. Wszystko zaczyna się zmieniać, kiedy dostaje tajemnicze, wulgarne i wyuzdane smsy i telefony. Okazuje się, że Zuza ma stalkera. Od tej pory jej życie zamienia się w koszmar. Wiecznie zdenerwowana, przestraszona - każdy cień powoduje u Zuzy palpitacje serca. A stalker poczyna sobie coraz śmielej. Potrafi dostać się do jej domu, mimo mnostwa zabezpieczeń. Obserwuje każdy jej krok. Wie, w co jest ubrana, z kim i o czym rozmawia a nawet z kim śpi. Osacza kobietę z każdej strony, mowiąc jej, że jest jego królową i że w końcu będzie tylko jego. Że tylko z nim będzie szczęśliwa, zaspokojona i tylko on potrafi ją docenić i sprawić, by była szczęśliwa. Jego chęć żądzy do kobiety powoduje, że nie cofnie się absolutnie przed niczym, by zaspokoić swoje pragnienia i fantazje. Jak potoczy się ta historia? Czy stalker osiągnie swój cel? Czy Zuza postanowi zrobić co zechce jej oprawca, aby uratować siebie i swoich bliskich ? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając tę pozycję.

Że swojej strony mogę powiedzieć, że jest to dla mnie nowa tematyka. Rzadko czytam książki z tego gatunku. Jednak tutaj byłam absolutnie zachwycona. Autorka świetnie poprowadziła zarówno akcję jak i bohaterów. Pokazała jak silne kobiety potrafią być, jak w ramach zagrożenia potrafią zachować trzeźwość umysłu i radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Książkę czyta się rewelacyjnie, szybko i w ogole nie czuć nudy. Przeciwnie, czytelnik jest ciekawy jak dalej potoczy się akcja i jak skończy się ta historia.

Stalking to nie jest łatwy temat. Wielu osobom, jest w ogole bardzo trudno nawet o tym mówić. Tym bardziej cieszę się i gratuluję autorce, że tak wspaniałe ujęła temat i przedstawiła nam tę historię. Takie historie są bardzo budujące i myślę, że niektórym kobietom mogą nawet w jakimś stopniu pomoc. Jestem absolutnie oczarowana tą książką i uważam, że to był bardzo udany i ciekawy debiut. Bardzo dziekuję Wydawnictwo Literackie Białe Pióro (nie mogę oznaczyć ;( ) za możliwość poznania tej pozycji. Polecam Wam ją z całego serducha i przyznaję ??????????/10 punktów! ;)

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun