Jak zmienia się moje ciało?
Jak zrozumieć siebie i innych?
Kim jestem i kto mi się podoba?
Jak przychodzi pierwsza miłość?
Jak to robić z głową?
Skąd się biorą dzieci?
Jak dbać o swoje ciało?
Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?
Rozwój psychoseksualny trwa u każdej osoby od urodzenia aż do śmierci. Szczególnie ważny jest okres dojrzewania. To intensywny i burzliwy czas, który kształtuje rozumienie i postrzeganie siebie, stosunek do swojego ciała i własnej tożsamości, emocjonalność i ekspresję uczuć, a także budowanie więzi i relacji w całym późniejszym życiu.
Wielu rodziców nie umie rozmawiać z dziećmi o ich seksualności i nie ma na ten temat wiedzy. Szkoła również nie wypełnia tej luki w edukacji, a treści, które są w niej przekazywane, nierzadko zawierają błędne informacje i mity. Dzieci w czasie dojrzewania często są osamotnione i zdezorientowane w związku z tym, co się z nimi dzieje.
Ta książka w sposób rzetelny, wyczerpujący, otwarty i skierowany bezpośrednio do dzieci przekazuje im wiedzę, której nie są w stanie uzyskać od bliskich dorosłych. To kompendium wiadomości dotyczących budowy anatomicznej, fizjologii dojrzewania, poszukiwania i rozwoju tożsamości seksualnej i płciowej, ale również asertywności i relacji społecznych oraz bezpieczeństwa w sieci. Może również stanowić pomoc dla dorosłego w rozmowach z dziećmi na temat ich rozwoju psychoseksualnego.
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN:
Liczba stron: 256
Język oryginału: polski
„Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” Izabela Jąderek to tytuł, który na rynku jest bardzo potrzebny. Choć świat w znacznym stopniu ruszył do przodu, zniknęło wiele tematów tabu, to jednak w dalszym ciągu brakuje otwartości w rozmowach z dziećmi, które dotyczą dorastania, tego, jak zmienia się ich ciało, potrzeby i pragnienia. Niestety wychowanie seksualne, które jest dostępne dla dzieci w szkole, dalekie jest od tego, czego dzieci naprawdę powinny się uczyć, a i rodzice nie do końca potrafią odważyć się porozmawiać z dziećmi tak, jak należy.
Myślę, że dorastanie to niezwykle trudny czas, zarówno dla młodzieży, jak i dla rodziców. Bardzo często dziecko nie rozumie, co tak naprawdę się z nim dzieje, sam nie jest siebie w stanie zrozumieć, a jak można wymagać, aby rozumieli go inni, szczególnie rodzice, którzy stają się w tym okresie największymi wrogami.
Ta książka idealnie nadaje się dla każdego dziecka, które wchodzi w etap dorastania. Jest napisana prostym, zrozumiałym językiem, potrafi dotrzeć do młodzieży, a to niezwykle istotne. Zawarte zostały w niej wszystkie porady, podpowiedzi, zmiany, które nas czekają w tym trudnym czasie. Może okazać się niezwykle istotnym wprowadzeniem w trudny okres dojrzewania, bez pomijania wstydliwych tematów, bez owijania w bawełnę, z otwartością i należytą szczerością przybliża wszystkie czekające dzieci aspekty. Ja z pewnością będę książkę polecała wszystkim, których dzieci wchodzą w ten trudny, ale niezwykle ważny czas!
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu.
Dojrzewanie to trudny czas i to zarówno dla dorosłych (dzieci często sprawdzają wtedy nasze granice), jak i dla samego dziecka. Zmiany, jakie w nim będą zachodzić, są różnorodne, zarówno te, które każdy może zobaczyć, jak również te w jego środku. Dlatego warto, a nawet należy go do tego przygotować, aby wiedziało, co może go wtedy czekać, poradziło sobie samo z sobą, nie było osamotnione w tym, co się z nim dzieje. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład sięgając po książki związane z tym tematem. Jedną z nich jest nowość wydawnictwa Zwierciadło.
Książka jest naprawdę bogata w treść. Doskonale obrazuje dojrzewanie, niczego nie pomijając. Mamy informacje o zmieniającym się ciele, relacjach, emocjach, tożsamości płciowej, zakochaniu się, bezpiecznym seksie i wiele więcej.
Moim zdaniem książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej wiele ciekawych rysunków, które zdecydowanie ją uatrakcyjniają.
„Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” to książka, którą zdecydowanie warto podarować dorastającemu dziecku. Wraz z nią ten etap nie będzie miał przed nim tajemnic. Polecam.
Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA
Czy pamiętacie swoją pierwszą miesiączkę? Co wtedy czułyście?
.
Okres dojrzewania to fascynujący, ale i niezwykle trudny czas w życiu każdego młodego człowieka. Zmienia się nie tylko całe ciało, ale i sposób postrzegania świata. Hormony szaleją, a w głowie nastolatka pojawia się masa pytań, na które usilnie stara się znaleźć odpowiedź. Gdzie ich szukać? A chociażby w tej oto niepozornej książce wydanej nakładem @wydawnictwo_zwierciadlo .
.
Książka dr Izabeli Jąderek to wartościowy poradnik, w którym autorka zachęca do poznania swojego ciała, przyjrzenia się mu dokładnie z każdej możliwej strony. Nasze ciała są piękne, a ich widok absolutnie nie powinien nas zawstydzać. Dziś już wiemy, że zarówno wargi sromowe, jak i błona dziewicza znacząco się różnią u każdej młodej kobiety. Nie jest również regułą, że podczas stosunku błona pęka i silnie krwawi. Może się to bowiem zdarzyć także podczas większego wysiłku fizycznego i pozostać niezauważonym. Część kobiet może również wcale nie posiadać takiej błony i nie jest to nic nieprawidłowego. Po prostu każda z nas jest inna a przez to wyjątkowa, a pojęcie tzw. błony dziewiczej powinno przejść już do lamusa. To bardzo ciekawe i przyznam, że słyszałam już o tym, ale nie byłam pewna, czy aby na pewno tak jest. A, jako że autorka książki jest dyplomowanym lekarzem i psychoterapeutą, posiadającym wieloletnie doświadczenie w swojej pracy to warto zaufać jej radom.
.
Książka okraszona jest ciekawą grafiką, każdy rozdział kończy się pytaniami podsumowującymi zdobytą wiedzę i słowniczkiem trudniejszych wyrazów. Nie jest dedykowana jednej konkretnej płci, z powodzeniem mogą ją czytać zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Powiem wam moi drodzy, że bardzo podobało mi się jedno zdanie w tej książce, a mianowicie, że „jeśli w przyszłości będziesz chciała urodzić dziecko…”, a nie gdy je urodzisz. Przecież wiadomo, że nie każda kobieta marzy o byciu matką, a naszemu istnieniu przyświecają bowiem ambitniejsze cele, niżeli tylko urodzenie dziecka. Chcemy kształcić się, zwiedzać świat i spełniać swoje marzenia. Absolutnie mamy do tego prawo i powinniśmy to robić, a dzieci możemy mieć lub nie mieć – przymusu nie ma.
.
Zauważyłam, że książka ta bardzo przypomina mi broszurę, jaką ja dawno temu jako 10-11 dziecko otrzymałam w szkole w ramach zajęć edukacyjnych. To, co ją różni to przełamanie wielu funkcjonujących dawniej stereotypów. Bi, homo czy trans seksualność dziś nie wydają się już tematami tabu, dlatego autorka sporo uwagi poświęca tu tym tematom. Mówi o seksie i nie ogranicza się jedynie do seksu tradycyjnego, ale wspomina też na równi o miłości homoseksualnej czy miłości osób niepełnosprawnych. Jako jedną z form antykoncepcji wymienia ona pigułkę dzień po a co ciekawe nie wspomina za wiele o tzw. kalendarzyku małżeńskim. Pamiętam, że w mojej pierwszej broszurze ta metoda była wymieniana na równi z innymi i szeroko opisana. Kolejnymi tematami tabu są in vitro czy aborcja. Ostatni z rozdziałów autorka poświęca problemom pornografii, hejtu, ciąży i relacjom rówieśniczym. Książka nie jest obszerna, ale wydaje mi się, że jest bogata w wiedzę i dla młodego dorastającego człowieka będzie cenną lekcją. Polecam.
.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo
Jedna z najlepszych, polskich książek o dojrzewaniu. Obala mity i stereotypy dotyczące ludzkiej seksualności. Uczy prawidłowej terminologii płciowej. Autorka nie boi się poruszać tematów trudnych. Książka porusza cały wachlarz tematów związanych z okresem dojrzewania (zmiany fizyczne i psychiczne, budowa narządów płciowych, tożsamość płciowa, relacje, bezpieczny seks, antykoncepcja, bezpieczeństwo itp.). Zawarte w niej treści są zgodne z aktualną i najnowszą wiedzą. Świetnie napisana i zilustrowana. Pod koniec każdego tematu propozycja pytań, które mogą stanowić punkt wyjścia do rozmów czy własnych przemyśleń. Obowiązkowa lektura nie tylko dla nastolatków, ale rodziców oraz dorosłych pracujących z młodzieżą. Powinna znaleźć się w każdej bibliotece!
Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie? Czym jest asertywność seksualna i jak przekonywać, że seksem można się cieszyć, jeśli jest on świadomy i odpowiedzialny...
Przeczytane:2024-12-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Okres dojrzewania to burzliwy czas i młody człowiek może mieć wątpliwości, czy wszystko przebiega jak należy. Porównuje się do swoich znajomych, co czasami może rodzić jeszcze więcej pytań. Gdzie szukać na nie odpowiedzi? Teoretycznie Internet jest pełen informacji, które można uzyskać po kilku kliknięciach, a młodzież purusza się po nim, jak ryba w wodzie. W praktyce łatwo trafić na mało wiarygodne, a nawet niebezpieczne źródła. To może nieco bardziej tradycyjnie. Sięgnijmy po jakiś poradnik. Miałam okazję zapoznać się z książką Izy Jąderek „Zmieniam się”, która jest kierowana do dzieci wchodzących w wiek dojrzewania, czyli 10-12 lat.
Autorka publikacji jest psycholożką i seksuolożką – tak pokrótce, bo z bio dowiecie się więcej o jej wykształceniu. Natomiast ja zwróciłam uwagę na te dwa elementy, bo odniosłam wrażenie, ze w tych obszarach czuje się najlepiej. Pierwsze rozdziały książki dotyczą tego, jak zmienia się ciało w takcie dojrzewania. Po nich następuje fragment o emocjach, aby następnie przejść do seksualności (również tożsamości seksualnej): pierwszych miłości, flirtów, a także cielesnych zbliżeń (włącznie z antykoncepcją). Jeden z rozdziałów poświęcony jest „skutkom” seksu, czyli ciąży.
W tym miejscu się na moment zatrzymamy, bo te rozdziały zostały fenomenalnie napisane. Bije z nich otwartość, szacunek do czytelnika niezależnie od płci, a także poszanowanie jego, jego emocji i wyborów. Myślę, że młody człowiek może poczuć się po nich zrozumiany, mądrzejszy i uspokojony. Iza Jąderek ściąga z barków rodziców część odpowiedzialności. Wprowadza tematy, które dla dorosłych bywają krępujące w rozmowie. Aczkolwiek ja życzyłabym sobie, żeby jej otwartość udzieliła się i im i pomogła odpowiedzieć na ewentualne pytania dzieci. Z punktu widzenia rodzica muszę napisać, że nie podoba mi się, że autorka w kilku (dosłownie w dwóch lub trzech) miejscach obcesowo podważa – nazwijmy to – autorytety: „Dorośli często oceniają takie zachowanie: potrafią krzyczeć (…) mówić, że tak nie wolno (…). To nie jest prawda”[1]. Myślę, że można by to ująć w bardziej subtelny sposób, bo skoro to nie prawda, to może w innych tematach dorośli też się mylą. Albo, jak prawdą nie jest coś, co mówi mi osoba, której ufam? Może to autorka książki się myli? W mojej ocenie ten dobór słów jest wyjątkowo niefortunny.
Ostatnie dwa rozdziały dotyczą higieny. I higieny ciała, jak i higieny cyfrowej. W przypadku tej pierwszej dość ciekawe mogą być fragmenty o higienie miejsc intymnych. Generalnie sprzedawcy kosmetyków mogą namącić w głowie, jednak w przypadku innych części ciała szybko można zorientować się, co nam służy, a co nie, albo jak często czujemy potrzebę brania prysznica. W przypadku miejsc intymnych niewiele mówi się o samej technice, więc warto się z tymi fragmentami zapoznać.
Tematu zagrożeń płynących z Internetu nie zamierzam bagatelizować. Tu chyba każdej grupie wiekowej przydałoby się porządne szkolenie. Natomiast chcę ocenić jego przedstawienie przez Izę Jąderek. Moje pokolenie straszono tajemniczym dilerem narkotyków, który pierwszą działkę daje za darmo i te wspomnienia obudziła autorka. Miałam wrażenie, że temat wciągnięto do książki „pro forma”. Niby wszystko prawda, ale jest trochę po łebkach i nieciekawie. Tak, warto o tym mówić i ostrzegać, ale myślę, że młodzi ludzie tyle o zagrożeniach w sieci się nasłuchali, że tu potrzeba pomysłu i rozwinięcia tematu.
Jak oceniam poradnik „Zmieniam się” autorstwa Izy Jąderek? Bardzo dobrze. Kilka razy zdarzyło mi się pomyśleć, że chciałabym, aby w taki sposób rozmawiano o dojrzewaniu, seksualności i cielesności z moimi dziećmi. Autorka czaruje otwartością i tolerancją, a to procentuje. Co prawda rozdziały o higienie i zagrożeniach w sieci wydały mi się nieco nudne, ale nie mogę skrytykować samego faktu ich umieszczenia. W końcu bezpośrednio dotykają młodych ludzi i jeśli komuś pomogą to jak najbardziej na plus.
[1] Iza Jąderek, „Zmieniam się”, wyd. Zwierciadło, Warszawa 2024, s. 134.