Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u

Ocena: 5.67 (3 głosów)
Inne wydania:
Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam... Ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u. Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma?

Źle urodzone to fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach. Na kartach książki pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in. Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej. Filip Springer przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości, stara się zrozumieć ich motywacje, twórcze postawy oraz pokazuje, w jaki sposób realizowali oni swoje pomysły w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Całość ilustruje blisko 200 fotografii – archiwalnych oraz współcześnie wykonanych przez autora, dokumentujących obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności.

Jak pisze autor, „książka nie jest dokumentacją najwybitniejszych obiektów powojennego modernizmu w Polsce. Znalazły się w niej jednak obiekty, które rodzą pytania reprezentatywne dla całej architektury tamtego okresu. Spacerując po Sadach Żoliborskich, nie sposób nie zastanawiać się, jak Halinie Skibniewskiej udało się zaprojektować osiedle tak inne od wielkopłytowych blokowisk. I czy rzeczywiście Polacy byli na te blokowiska skazani? Próbując zrozumieć koncepcje Zofii i Oskara Hansenów, trudno nie wyobrażać sobie, jak wyglądałaby Polska gdyby wtedy, w latach siedemdziesiątych, ktoś ich naprawdę posłuchał”.

Informacje dodatkowe o Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2012-12-03
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-62376-12-4
Liczba stron: 272

więcej

Kup książkę Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u - opinie o książce

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, chcę zdobyć,
Świetna książka łącząca cechy albumu i literatury faktu. Mamy tu historię kilku wybitnych architektów, kilku budowli, kilku projektów, które zaistniały (lub nie) w czasach PRL. Dowiadujemy się w jakim stopniu na budownictwo wpływ miała polityka (zwłaszcza konieczność uwiecznienia rocznic), na realizację - znajomości w wysokich kręgach partyjnych, dostępność materiałów i technologii. Poznajemy historię powstawania wielu słynnych budynków lub kompleksów, np.: siedziba prezydium PZPR, Stadion Dziesięciolecia, Dworzec Centralny, Sezam, Ściana Wschodnia w centrum Warszawy, miasto-projekt Katowice, futurystyczne obserwatorium na Śnieżce. Na uwagę zasługuje szata graficzna i piękne zdjęcia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mireu
mireu
Przeczytane:2014-04-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Przeprosić się z wielką płytą Bryły architektoniczne to nie monolity! One wprost tętnią życiem i pęcznieją od anegdot dotyczących losów ich twórców i mieszkańców! Za betonową konstrukcją, ścianami kurtynowymi czy ciągami komunikacyjnymi kryją się ludzkie wybory, radości i dramaty, a przede wszystkim wyśmienite historie."Źle urodzone" to ważna lektura ułatwiająca odczarowanie, fatalnie kojarzącego się polskiego modernizmu zwulgaryzowanego przez realia gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Czytelnik nie musi obawiać się dydaktycznego tonu każącego mu pokochać szare klocko-blokowiska. Może za to liczyć na pogłębienie wiedzy o architekturze, iskrzący dowcip, suspens i zaskakujące puenty. "Źle urodzone" to przyjemność podwójna - płynąca z wybornej lektury oraz z obcowania z perełką wydawniczą dopracowaną w każdym calu. Starannie dobrane zdjęcia, liternictwo, kolorystyka, papier zapewniają estetyczną ucztę!
Link do opinii
Avatar użytkownika - wanderlust
wanderlust
Przeczytane:2023-08-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2023,
Inne książki autora
Księga zachwytów
Filip Springer0
Okładka ksiązki - Księga zachwytów

Autor bestsellerowych książek ,,Miedzianka", ,,Wanna z kolumnadą" czy ,,13 pięter" tym razem przygotował przewodnik po tym, co w Polsce piękne, znaczące...

Miedzianka. Historia znikania
Filip Springer0
Okładka ksiązki - Miedzianka. Historia znikania

Kupferberg - Miedzianka, niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy