Zigzag

Tytułowy Zygzak to pseudonim Arnolda Edwarda Chapmana (Eddie Chapmana), najsłynniejszego na świecie podwójnego agenta. Kiedy w 1942 roku Niemcy opanowali wyspę Jersey, Chapman siedział w tamtejszym więzieniu. Niemcy, którym zaproponował współpracę jako szpieg i sabotażysta, wysłali go do Anglii z misją wysadzenia fabryki. Wtedy zaoferował usługi Brytyjczykom. Przeszkolony przez MI5, które zapewniło mu alibi na wykonanie akcji dla Niemców, powrócił na teren Niemiec. Od tej pory pracował wyłącznie dla Anglii, ale tak, że Niemcy za jego usługi przyznali mu Żelazny Krzyż. Po wojnie Chapman osiadł w Anglii i stal się żywą legendą. Rząd brytyjski uznał jego zasługi, ale nigdy nie przyznano mu renty! W żadnej z dotychczasowych publikacji o Chapmanie nie oddano mu sprawiedliwości ani nie napisano o nim całej prawdy. Booth udowadnia, że brytyjskie służby specjalne, dla których Champan stał się niewygodny, uczyniły wszystko, by po wojnie zrobić z niego bawidamka i bon vivanta. Ten powierzchowny portret powtórzono także w filmach. Boothowi udało się połączyć drobiazgową dokumentację z fragmentami zbeletryzowanymi, opisującymi niewiarygodne koleje życia bohatera.

Informacje dodatkowe o Zigzag:

Wydawnictwo: Dolnośląskie