Zielona książeczka: Tieben - Hajo Marysieńka

Daniël Vandenbroecke urodził się w 1951 r. w Deinze (Flandria). Pierwszy raz był w Polsce w 1973r. jako kolarz - reprezentował kolejarzy belgijskich na międzynarodowym wyścigu w Wągrowcu. Tam poznał pewną Polkę, a po latach jej przyjaciółkę, Grażynę, z którą się ożenił i ma syna, Bruna. Chciał mieć drugi dom w Polsce. Zrządzeniem losu w 1997 r. trafił "palcem po mapie" do Głubczyc Lasu i zamieszkał w pięknej tawernie ,,Marysieńka”.

Tutaj zobaczył czarną wiewiórkę i wtedy zrodził się pomysł napisania tej bajki. Weszła ona do zbioru opowieści wydanych w 1999 r. w Belgii po niderlandzku. Tylko jeden wiersz nosi polski tytuł "Na zdrowie", a głubczyczanin, Daniel Tromsa jest autorem kilku ilustracji. Całość ma tytuł ,,Śmiertelnie poważny uśmiech”. Agata Szubert z Wrocławia przetłumaczyła na język polski ,,Zieloną Książeczkę”, zaś Urszula Romanowska - Rakoczy z Głubczyc namalowała obrazek na okładkę i wykonała rysunki.

Daniël Vandenbroecke w Belgii jest autorem znanym. Mamy nadzieję, że ta bajka przybliży jego twórczość polskim czytelnikom. On coraz lepiej mówi po polsku. Ma duszę artysty i oryginalne pomysły. Kocha życie. Chciałby ożywić "Marysieńkę" i sprawić’, by odwiedzały las i tawernę całe rodziny, a dzieci korzystały z atrakcyjnego miejsca do zabaw.

"Zielona Książeczka" ("Het greens baekge") po niderlandzku zaczyna się tak: - Ma, waarom noemen de mensen ons eekhorn, we hebben niet eens horens? - vroeg Hippeltje. (W.J)

Informacje dodatkowe o Zielona książeczka: Tieben - Hajo Marysieńka:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2000 (data przybliżona)
ISBN: 83-907531-3-8

Kup książkę Zielona książeczka: Tieben - Hajo Marysieńka

Zielona książeczka: Tieben - Hajo Marysieńka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2016-10-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Bajeczka o pewnej czarnej wiewiórce, która zadawała mnóstwo pytań; dobrej i złej wróżce oraz wielkiej przygodzie, przyjaźni i miłości. Niby zaczyna się prosto jak bajka o leśnych zwierzątkach a opowiada i uczy tak wiele. Idealna książka dla dzieci, które nie akceptują czegoś w swoim wyglądzie i które nie zawsze chcą słuchać rodziców. Mała leniwa wiewiórka chce być po prostu ruda. Bawiąc się magią, by zmienić swój wygląd wpada w niezłe tarapaty.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski