Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku i od lat toczą ze sobą wojnę. Natomiast Klara i Wacław, dwoje młodych ludzi pochodzących ze skłóconych rodzin, nie może bez siebie żyć. Czy zakochani pogodzą zwaśnionych sąsiadów? Jak zakończy się spór o mur graniczny? I o co chodzi z tym krokodylem?
Ponadczasowa komedia pomyłek Aleksandra Fredry to klasyka polskiej literatury. Mimo że ukazuje nasze narodowe przywary i słabostki, Fredrowski świat ma ciepłe i życzliwe barwy.
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2019-07-03
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN:
Liczba stron: 176
Miło czasami sięgnąć po klasykę mocium panie, mimo sędziwego wieku nadal się nie starzaje. Przez ostatnie lata zdążyłam zapomnieć ileż to cytatów z "Zemsty" weszło do języka obiegowego.Może czas już sięgnąc po mniej znane dzieła hrabiego Fredry.
Zemsta Aleksandra Fredro jest dramatem znanym większości jako lektura szkolna. Można powiedzieć, że jedną z najzabawniejszych, gdyż cytaty z tej komedii na długo zostają w pamięci. Sięgnęłam po nią po raz drugi, ciągle mając w głowie: ,,Bardzo proszę... mocium panie... Mocium panie... me wezwanie..."; albo: ,,Jeśli nie chcesz mojej zguby, Krrrokodyla daj mi, luby".
Książka opowiada o konflikcie między dwoma szlacheckimi sąsiadami Rejentem i Cześnikiem. Spór jak i działania pokłóconych wydają się tak absurdalne, że aż śmieszne. Pięknie obrazują wady wyższych sfer, a także po prostu ludzką głupotę. Mimo to okazuje się, że inspiracją do napisania tego dramatu był autentyczny podobnie wyglądający konflikt.
Dodatkowo mamy też wątki miłosne. Planowanie małżeństwa przez nieśmiałego Cześnika. Romantyczna miłość rodem z Romea i Julii - Wacława do Klary. Jednak w tym wszystkim robi się niezłe zamieszanie, które może załagodzić, lub właśnie zaostrzyć wielki konflikt.
W książce ważna jest nie tyle sama fabuła ile bardzo dobrze jak na tak krótką treść nakreśleni bohaterowie. Cześnik zarówno gwałtowny, porywczy jak i onieśmielony w stosunku do kobiet. Rejent spokojniejszy, ale podstępny w swych czynach. Rozbawić potrafi również wiecznie przechwalający się w swych zmyślonych czynach Papkin; czy też wdowa Podstolina szukającego kolejnego małżonka.
Zemsta nie była lekturą, do której się zmuszałam, jednak po latach o wiele bardziej mnie rozbawiła. Polecam do niej wracać.
Czasem lubię powrócić do lektur szkolnych, ponieważ im jestem starsza, tym więcej z nich wyciągam. Nie będę się tutaj rozwodzić nad fabułą. Po prostu warto przeczytać z samej ciekawości poznania kanonu lektur.
"Zemsta" Aleksandra Fredry to komedia charakterów. Cześnik Raptusiewicz i Rejent MIlczek, dwaj głowni bohaterowie, mają odmiene natury. Choć są tak bardzo rożni tworzą zgraną parę skłóconych o mur graniczny szlachciców. W efekcie potajemnych intryg doprowadzają do ślubu Klary, bratanicy Cześnika, i Wacława, syna Rejenta. Do kannonu polskiego języka potocznego należą znane cytaty z utworu Fredry : " jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla kup mi luby", "niech się dzieje wola nieba, z nia się zawsze zgadzac trzeba".
Storybox zaprasza Państwa do prawdziwej uczty obcowania z prawdziwą, frywolną i pikantną twórczością Aleksandra Fredry. Dotychczas wstydliwie skrywaną...
Najpiękniejsze wiersze i wierszyki dla dzieci w nowej oprawie graficznej. Ponadczasowe i niezapomniane książki polskich autorów, na których wychowały się...