Zegarmistrz z Dachau

Ocena: 5 (1 głosów)

Przepiękna, zainspirowana prawdziwą historią, wstrząsająca powieść Carly Schabowski, autorki o polskich korzeniach, przedstawiająca życie w obozie koncentracyjnym.

Isaac Schüller trafił do obozu w Dachau, gdzie dzięki cennym umiejętnościom został przydzielony do domu Sturmbannführera Bechera, wielkiego pasjonata zegarków. Tutaj poznaje świat, w którym Niemcy żyją, jakby nie było wojny, a obok nie ginęli ludzie. Spotyka tu także Annę. Isaaca z Anną połączy zwykła ludzka uprzejmość, która później przerodzi się w uczucie.

Poruszająca książka, której nie zapomnisz!

Wizja okropności życia więźnia obozu koncentracyjnego z perspektywy zwykłego człowieka, z całą jego bezbronnością i ogromem emocji, które towarzyszą ekstremalnym wydarzeniom, łączy się z urzekającą, wzruszającą do głębi historią miłosną.

Informacje dodatkowe o Zegarmistrz z Dachau:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2023-05-18
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381397544
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: The Watchmaker of Dachau

więcej

Kup książkę Zegarmistrz z Dachau

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zegarmistrz z Dachau - opinie o książce

Bardzo lubię czytać książki o tej tematyce, choć dobrze wiem, że potem będę musiała to odchorować. Świadomość, że opisana historia jest prawdziwa sprawia nieznośny ból niemożności jej zrozumienia...

„Zegarmistrz z Dachau” Carly Schabowski , to przepiękna opowieść zainspirowana prawdziwą historią z czasów II wojny światowej. Akcja ma miejsce w dwóch różnych światach, które położone są blisko siebie. W obozie, gdzie pokazane są drastyczne realia życia więźniów: bród, choroby, śmierć, hałdy trupów, smród palonych ciał… Oraz w domu Sturmbannführera Bechera, gdzie przepych i bogactwo kontrastuje z widokiem z okien, na obóz.

Do domu pastwa Becher, jako pomoc kuchenna zostaje przydzielona 29-letnia więźniarka Anna. Pracę znajduje tam również Izaak- zegarmistrz, złota rączka, który, gdyby nie to, że jest Żydem byłby szczerze szanowany przez gospodarza.  Praca w domu wcale nie jest lekka, ale dzięki swojemu towarzystwu Izaak i Anna znajdują namiastkę szczęścia i miłości. Na nocki powracają jednak do obozowej rzeczywistości. W walce z upodleniem, zezwierzęceniem, i zachowaniem godności pomaga im więzień pielęgnujący ogrodu Levi, który mimo tragicznych przeżyć nie traci ducha, ani poczucia humoru: „Wyobraź sobie Izaaku, że odebrali mi dom i firmy, a żonę i dzieci wysłali do innego obozu... Zabrali mi wszystko, ale tego jednego nie mogą mi odebrać, mojego humoru, tego, kim jestem”. Istotną rolę odgrywają również ukryte w podłodze enigmatyczne listy miłosne poprzedniego ogrodnika. Bogate opisy pięknej przyrody, wspomnień, miłości, kontrastują z brzydotą otaczającego świata.

Nie mniej tragiczną postacią jest syn państwa Becher, Friedrich. Niekochany, poniżany, on również jest więźniem. A dom, z którego nie wolno mu wychodzić jest niczym obóz. Friedrich zaprzyjaźnia się z Izaakiem i Anną. Jest Niemcem, dzieckiem nazisty i matki gardzącej Żydami. A jednak jest dobry, uczuciowy, skłonny do przyjaźni… Autorka pokazuje nam, że nikt z nas nie rodzi się zły. Przede wszystkim jesteśmy ludźmi.  Spotkać możemy złego Żyda pomiatającego swoimi „braćmi” i dobrą niemiecką kucharkę Gretę, która ryzykując utratę pracy wynosi jedzenie dla więźniów.

Jak potoczyły się losy bohaterów? Naprawdę warto przeczytać tę książkę, aby się tego dowiedzieć. Nie sposób opisać jak wiele i jak ogromnych emocji dostarcza ta powieść, nawet, jeśli wydaje się, że czytało się już takich wiele.

To 300 stron emocji, które pochłania się w jeden wieczór, w czym pomaga przejrzysty i czytelny styl pisania autorki. Powieść podzielona jest na 34 rozdziały opatrzone nagłówkami, więc nawet w momencie retrospekcji czytelnik nie ma prawa się zgubić.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy