Zawisza Czarny. Wielka Wojna


Tom 3 cyklu Zawisza Czarny
Ocena: 5.5 (2 głosów)

Fascynująca opowieść o najsłynniejszym polskim rycerzu.


Jakim człowiekiem był legendarny Zawisza herbu Sulima? Czy rzeczywiście ucieleśniał wszelkie cnoty? Kto przesądził o grunwaldzkiej wiktorii – waleczne rycerstwo czy dyplomaci i tajni agenci na usługach Korony?
Na te pytania odpowiada Szymon Jędrusiak w porywającej trylogii o średniowiecznej Polsce, Europie oraz brutalnej polityce pełnej intryg i zaskakujących rozgrywek dyplomatycznych.

Pod koniec roku 1408 nikt nie ma wątpliwości, że wybuch wielkiej wojny jest nieuchronny. Nowy mistrz Zakonu Ulryk von Jungingen dąży do zbrojnej konfrontacji, by rzucić na kolana Polskę i Litwę.
Zawisza Czarny robi wszystko, by powstrzymać wybuch buntu na Litwie przeciwko Witoldowi i zapobiec porozumieniu Krzyżaków z Zygmuntem Luksemburskim. 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem staje do walki pod wielką chorągwią ziemi krakowskiej.

Informacje dodatkowe o Zawisza Czarny. Wielka Wojna:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2018-04-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8074-140-9
Liczba stron: 400

więcej

Kup książkę Zawisza Czarny. Wielka Wojna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zawisza Czarny. Wielka Wojna - opinie o książce

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2019-03-10,

Zawisza Czarny na wojnie.

To już trzecia, po nieco ponad roku przerwy, część cyklu Szymona Jędrusiaka o Zawiszy Czarnym. Poprzednie traktowały o losach Zawiszy w Aragonii ("Zawisza Czarny. Aragonia") oraz o jego miejscu i roli w dyplomatycznej wojnie Korony z Zakonem Krzyżackim, poprzedzającej faktyczne starcie zbrojnych hufców na polach Grunwaldu ("Zawisza Czarny. Droga do króla"). Trzeci tom cyklu, jak sam tytuł wskazuje, to już przebieg, losy i historia wielkiej polsko-krzyżackiej wojny.

Uwielbiam, kiedy dzięki książce zamierzchła historia ożywa na kolejnych stronach :) Szymon Jędrusiak ma ten dar, że świetnie ożywia - nie tylko samą historię, ale i jej głównych bohaterów; zarówno tych najważniejszych, historycznie udokumentowanych, jak i zwykłych, szarych ludzi będących dla nich tłem. Talent pisarski autora sprawia, że początek XV wieku staje przed naszymi oczami jak żywy :)

"Wielka wojna" to nie tylko literackie odwzorowanie historycznie doniosłego momentu w naszych dziejach. Owszem, też, ale bitewny zgiełk wprost z pól Grunwaldu to nie cała treść tej książki. Jej treścią są też polityczne intrygi, wojna wywiadów, spiski i, jak to ujęto w pięknej, lecz adekwatnej przenośni w opisie książki, sztylety splamione krwią ;) Całość jest przy tym tak realna, rzeczywista i trafiająca do czytelnika, że momentami nie sposób się oderwać :)

Jaka w tym wszystkim rola tytułowego bohatera? Szalenie istotna ;) Można by się spierać, że nie ma tu tak wiele Zawiszy jakby się chciało, ale... czy dało się napisać tę książkę inaczej? Dać czytelnikowi "więcej Zawiszy"? Według mnie chyba nie. Konflikt polsko-krzyżacki, będący osią fabularną tej części cyklu, jest na tyle doniosły i fabularnie obszerny, że nie sposób go umniejszać. Zwiększenie zaś, ewentualne, roli Zawiszy Czarnego w tej powieści, byłoby zarówno pewnym przerysownaiem, zaburzeniem proporcji, ale też przekłamaniem historycznym, a tego byśmy raczej nie chcieli. Prawda? ;)

Książka jest znakomita. Godna polecenia każdemu lubiącemu historię, ale też wszystkim tym, którzy w szczęku oręża, w polityczno-wywiadowczej grze i w zwrotach akcji potrafią odnaleźć świetną rozrywkę dla siebie samych.

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:
https://cosnapolce.blogspot.com/2018/05/zawisza-czarny-wielka-wojna-szymon.html

Link do opinii

TAM, GDZIE NIE UMIERA WIARA

Zdarza się, że trafiam na książkę, która, pomimo iż nie należy do mojego ulubionego gatunku, urzeka mnie od pierwszych stron. Tak było w przypadku powieści „Zawisza Czarny . Wielka wojna” autorstwa Szymona Jędrusiaka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bukowy Las, 2018r.

Warto na początku wspomnieć, że jest to trzecia część opowieści o Zawiszy, legendarnym rycerzu. Pozostałe dwie części : „Zawisza Czarny . Aragonia” i „Zawisza Czarny. Droga do króla” łączy postać tytułowego bohatera. Co ważne , każdą powieść można traktować jako indywidualną część i nie trzeba czytać ich w określonej kolejności. Jest to istotne jeśli ktoś swą przygodę z Zawiszą chce rozpocząć właśnie od „Wielkiej wojny”. Przyznaję otwarcie , iż poprzednich książek nie czytałam, jednak po lekturze najnowszej na pewno nadrobię zaległości.

Rok 1409. Zbliż się wielka wojna z Zakonem Krzyżackim. Zawisza Czarny, jeden z najznamienitszych rycerzy i zaufanym ludzi króla Jagiełły przebywa na węgierskim dworze. Doniesienia z całej Europy są coraz bardziej niepokojące. Krzyżacy , pewni swej siły, przekonani są o powodzeniu walki z Polakami. Widmo wojny powoli staje się namacalne. Zawisza, działający w polskim wywiadzie , podejmuje się przeprowadzenia bardzo niebezpiecznej misji, od której powodzenia mogą zależeć losy wojny. Wyrusza w pełną przygód, krwawą i trudną wyprawę. Czy jego podróż zwieńczona będzie sukcesem?

„Zawisza Czarny. Wielka wojna” to powieść pełna pasji. Napisana z rozmachem, żywa i emocjonująca od pierwszych stron. Jest nie tylko fabularyzowaną opowieścią o losach walecznego Zawiszy, ale także imponującą epopeją z czasów średniowiecznej Polski. Pojedynki, dworskie intrygi, polityczne układy – wszystko to, co wielu ludzi zniechęca do sięgania po powieści historyczne, w tej książce opisane jest w sposób niezmiernie barwny, soczysty. Powieść Szymona Jędrusiaka czyta się jak najlepszą powieść przygodową. Postacie, które autor wykreował, miejsca, spiski polityczne – to wszystko składa się na trzon powieści bardzo interesującej, która dosłownie pochłania czytelnika. Tytułowy Zawisza przedstawiony jest jako jeden z agentów polskiego wywiadu. Wraz z kilkoma innymi bohaterami wykonuje zadania, których nie powstydziłby się James Bond, a wszystko to w atmosferze najmroczniejszej epoki w dziejach. Średniowiecze fascynuje nas swą brutalnością, surowością. Tego wszystkiego miłośnikom mocniejszych wrażeń na pewno nie zabraknie. Nie będą zawiedzeni również ci, którzy cenią dobrze skonstruowane portrety psychologiczne, wątki obyczajowe , a także miłość, zawiść, zdradę – wszystkie cechy, które składają się na ciekawych i nietuzinkowych bohaterów i zapewniają niezapomnianą lekturę.

Wspomniałam na początku, iż zakładałam, że „Zawisza Czarny” to niekoniecznie książka dla mnie. Nie jestem szczególną pasjonatką historii. Myliłam się jednak. Jędrusiak ma tak lekkie pióro, że tej książce po prostu nie sposób nie dać się porwać. Autor stworzył naprawdę bardzo bogaty portret epoki. Myślę, że przypadnie do gustu zarówno miłośnikom dawnych dziejów, jak i laikom takim jak ja. Operując garstką bohaterów pisarz nakreślił rys dziejów Polski i Europy i wydarzeń, które doprowadziły do wojny Polski z Zakonem Krzyżackim, którą wielu z nas kojarzy dzięki Bitwie pod Grunwaldem. I owa bitwa jest swoistym zwieńczeniem historii opowiadanej w tej powieści. Ojczyzna, honor, danina krwi- wszystkie te, wydawać by się czasem mogło, że wyświechtane dla ogółu pojęcia , nabierają zupełnie nowego wymiaru dzięki książkom takim jak ta. Jest to nie tylko historyczny rys epoki , ale przede wszystkim emocjonująca opowieść o walce, zdradzie, miłości i śmierci. Postacie są bardzo wiarygodne, nie przejaskrawione, zaprezentowane z całą gamą zalet i wad, co czyni z nich wiarygodnych przedstawicieli mrocznego okresu średniowiecza. 

Ta powieść po prostu mnie wchłonęła i zupełnie nie mogłam oderwać się od lektury. Czytając „Zawiszę Czarnego” czułam się tak, jakbym była widzem niezmiernie porywającego i fascynującego spektaklu. Morze przelanej krwi, turnieje rycerskie, pojedynki, pościgi, dworskie intrygi – ten świat całkowicie zawładnął moją wyobrażnią . Myślę, że ta książka idealnie pasuje na scenariusz filmu. Napisana bardzo plastycznym, bogatym językiem będzie gratką dla każdego, kto ceni dobrą literaturę dostarczającą zarówno wiedzy jak i wrażeń dla wygłodniałej fantazji. Bawiłam się przednio czytając tę książkę i z pewnością sięgnę po pozostałe opowieści o Zawiszy. Gorąco polecam ten tytuł wszystkim, bez względu na wiek i literackie zamiłowania. Uważam , że to jedna z tych powieści, które zaspokoją zarówno wymagającego czytelnika , jak także miłośnika przygód i sensacji. Bardzo pięknie napisana, dogłębna i analityczna, ale nie nudna czy przegadana. Idealna książka na kończące się powoli letnie wieczory. Zawisza Czarny- legendarny rycerz i bohater- na kartach powieści Szymona Jędrusiaka zyskuje nowe życie, nową rolę. Ma również dużą szansę na nowo zmienić kanon ulubionych bohaterów literackich Polaków. Na średniowiecznych polach bitew nieodłącznym towarzyszem cierpienia i smutku był kurz. „Zawisza Czarny. Wielka wojna” to powieść, która na nowo odkurza historię i pozwala nam odkryć w niej coś dla siebie. Niesamowita i pełna pasji książka, przy której nie zaznacie nudy. Moja ocena to 6, gdyż nie znajduję tu żadnych słabych punktów, zaś o tym wszystkim, co udało mi się znależć mogłabym napisać o wiele, wiele dłużej. Nie mogę jednak pozwolić sobie na odebranie czytelnikom radości z delektowania się tak dobrą książką. Pozwólcie , by mroczny rycerz zabrał Was do swej krainy.

Link do opinii
Inne książki autora
Zawisza Czarny. Aragonia
Szymon Jędrusiak0
Okładka ksiązki -  Zawisza Czarny. Aragonia

Nadchodzi koniec XIV wieku, najbardziej burzliwego stulecia w dziejach średniowiecznego świata. Wstrząsana kryzysami Stara Europa, gdzie czarna śmierć...

Zawisza Czarny. Droga do króla
Szymon Jędrusiak0
Okładka ksiązki - Zawisza Czarny. Droga do króla

Intryga polityczna i polsko-krzyżacka wojna wywiadów, sięgająca daleko poza granice obu państw. Druga połowa XIV wieku. Polska znajduje się w żelaznym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy