Ósmoklasistka Kamila nie odnajduje się wśród rówieśników ze szkoły. Jej mama wyjechała do pracy w Irlandii i dziewczyna mieszka tylko z babcią, która nie potrafi nawiązać relacji z wnuczką. Kamila jest ze swoimi zmartwieniami sama. Na domiar złego po imprezie urodzinowej koleżanki z klasy w sieci zostaje opublikowany filmik pokazujący ją w bardzo złym świetle. Nastolatka staje się ofiarą szkolnego hejtu. Dziewczyna z dnia na dzień zamyka się w sobie i coraz częściej świat realny zastępuje internetowym. Robi się opryskliwa dla otoczenia. Wagaruje, a potem barykaduje się w swoim pokoju i przestaje go opuszczać. Przegapia zapisy o liceum. Okłamuje mamę i babcię. Zaszyta w sieci boi się nawet wyjść do łazienki. Problem narasta. Czy ktoś go zauważy i pomoże Kamili?
Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 2024-05-06
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN:
Liczba stron: 208
Siedem rodzin poznaje się przed wojną dzięki sąsiedztwu na warszawskim Żoliborzu. Pochodzą z różnych części kraju, mają rozmaite doświadczenia i korzenie...
Karina to przejmująca i mądra opowieść dla nastolatków o potrzebie akceptacji i szkolnych problemach. To książka o sprawach ważnych i trudnych. Od kiedy...
Przeczytane:2024-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024,
Kamila jest uczennicą ósmej klasy. Jej mama, aby zdobyć lepszą pracę, postanawia wyjechać za granicę. Udaje się do Irlandii, a ona ma mieszkać z babcią. Niestety dziewczynka nie ma z nią zbyt dobrych relacji. Na dodatek na imprezie zostaje nagrany filmik, który ją ośmiesza i zostaje puszczony do sieci. Kamila nie ma w nikim wsparcia, zostaje ze swoimi problemami sama i tak naprawdę nie daje sobie z nimi rady. Coraz bardziej się zmienia, coraz bardziej zamyka w sobie, coraz mniej radzi sobie z tym, co się dzieje. Ma dość świata realnego i zaczyna go zamieniać na ten w internecie. Nastolatka zaczyna wagarować, pyskować, kłamać, a jej azylem staje się jej własny pokój. Czy ktoś zauważy co się tak naprawdę dzieje? Czy wyciągnie do niej pomocną dłoń? Czy Kamila poradzi sobie z problemami?
Książka jest z gatunku literatura młodzieżowa i czytała ją moja nastoletnia córka. Amelii zdecydowanie się podobała. Pierwsze, na co zwróciła uwagę, to język, którego użyła autorka. Jak to stwierdziła „jest taki młodzieżowy”, a to sprawiło, że przyjemnie się jej czytało.
W historii zostało poruszone wiele problemów, z jakimi zmagają się nastolatkowie. Niestety hejt w szkole, samotność, brak oparcia w bliskich nie jest czymś rzadko spotykanym a wręcz przeciwnie. Autorka zrobiła to w naprawdę umiejętny sposób, nie sprawiła, że książka stała się „ciężka” czy też przytłaczająca.
Akcja sprawnie poprowadzona, z ciekawymi zwrotami. Książkę czytało się dość szybko, a podczas czytania towarzyszyły córce emocje.
Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani, realistyczni. To według Amelki znacząco wpłynęło na odbiór książki, można było sobie ich wyobrazić, a także utożsamiać się z nimi.
„Zaplątani w sieci” to ciekawa książka, która porusza trudne, a jednocześnie ważne problemy, z jakimi zmagają się nastolatki. Ze swojej strony polecam.
Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA