reklama

YORIM - Próba Medveh

Trzech nastoletnich chłopców wyrusza do lasu Medveh na coroczną Wielką Próbę. Można wziąć w niej udział tylko raz w życiu, a jej historia jest równie stara, jak sama Eleania.

Zanurz się w opowieści o zielonych łąkach, lesie i słońcu. O zmaganiach drużyny Yorima i świetlistych owocach Aldorian, których smak znany jest tylko bogom. O trytach, welijanach i gluidach, o księżycu i ukrytych światach, o honorze i walce, przyjaźni i błędach, o zamku Dortonis i wijącej się między wzgórzami drodze.

O wszystkim tym, czym jest Edai.

Informacje dodatkowe o YORIM - Próba Medveh:

YORIM - Próba Medveh - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-08-05, Ocena: 4, Przeczytałam,

Za sprawą powieści „Yorim. Próba Medveh” mamy przyjemność poznać trzech młodych chłopców wyruszających na Wielką Próbę. Przystępując do niej muszą pamiętać, że wziąć w niej udział można tylko raz. Czy bohaterowie książki są do niej dobrze przygotowani? Okazuje się, że nie najlepiej. Już pierwsze godziny w magicznym lesie Medveh są dramatyczne w skutkach, ale też okazują się początkiem wielkiej przygody, która zmieni tych młodzieńców.

Literatura nie jest zależna od płci, ale powieść napisana przez Tuka Folio jest wyjątkowo chłopięca. Wydawca sugeruje, że to propozycja dla czytelników od 10 do 14 lat i ja się z nim zgadzam. Młodzi bohaterowie niejako zawłaszczają tę historię. Ich decyzje, zachowanie np. młodzieńcza buta czy słowne potyczki nadają książce niepowtarzalny klimat, który najlepiej zrozumie podobny bohaterom czytelnik. Do tego każda z postaci ma inny temperament, predyspozycje, więc wierzę, iż każdy znajdzie tu swojego ulubieńca.

„Yorim. Próba Medveh” to przygodowe fantasy. Mamy tu kompleksowo wykreowany świat pełen magii i różnych stworzeń, ras itp. Akcja ma dość dobre tempo, chociaż nie pędzi do przodu „na łeb, na szyję”. Wydaje się spokojna, ale każdy rozdział coś wnosi i subtelnie wciąga nas w wir przygody. Przy powieściach fantasy dyskusyjną sprawą są opisy. Czy są wystarczające i nie spowalniają akcji? Odpowiadając na drugą część pytania napiszę, że zazwyczaj tak jest. Tuk Folio stanął przed trudnym zadaniem – opisać świat z powieści, a przy tym nie zanudzić młodego czytelnika, który raczej ceni tempo. Muszę przyznać, że autor ten potrafi pisać „plastycznie”, a w swoich opisach oddawać atmosferę odwiedzanych miejsc. Momentami natomiast czułam się, jakbyśmy patrzyli na inne rzeczy. Czytałam o czymś, a bardzo chciałam, żeby pisarz przybliżył mi coś innego np. nie mogłam wyobrazić sobie danej postaci. W niektórych przypadkach na pomoc przyszły ilustracje. Można powiedzieć takie „na bogato” - dopracowane i na śliskim papierze. Cieszą oko i pomagają poznać Eleanię i zamieszkujących ją bohaterów.

W ogóle powieść została pięknie wydana. Poza ilustracjami zadbano chociażby o ozdobne detale na początku rozdziałów, żywą paginę oraz twardą oprawę. Książka zawsze jest dobrym prezentem, ale taka, która wspaniale się prezentuje to niemal pewniak. „Yorim. Próba Medveh” powinna uszczęśliwić młodych czytelników fantasy. Wartościowa opowieść o sile przyjaźni i determinacji osadzona w niezwykłym świecie, gdzie oręż i magia się wspierają. Gdzie młodzi bohaterowie chcą wyciągnąć, jak najwięcej z tego, co przyszykował dla nich los. Zdecydowali poddać się próbie i przekonają się, do czego ona ich doprowadzi.

Ja mimo tego, że jestem już dojrzałą kobietą, często czuję się jeszcze jak młodzież 🤭🤭 Dlatego bardzo lubię czytać książki, które są przeznaczone właśnie dla nastolatków ;) Dziś przychodzę do Was z opinią o świetnej pozycji, gdzie młodzi chłopcy i fantastyka grają pierwsze skrzypce ;) Zaciekawieni ? :) Jeśli tak, to zapraszam Was do zapoznania się z moją opinią ;)

Trzech trzynastoletnich chłopców - Yorim, Garwin oraz Fion, wyrusza zgodnie z tradycją do lasu Medveh, gdzie co roku odbywa się Wielka Próba. Jest ona wyjątkowa, bo można do niej podejść tylko raz w życiu, a legendy o niej można usłyszeć już od początków istnienia krainy zwanej Eleanią. Drużyna Zielonej Paproci (bo tak się chłopcy nazwali) ma przed sobą wiele wyzwań, aby zdobyć i cieszyć się owocami Aldorian. Czeka na nich wiele przygód, wyzwań a także nowych umiejętności. Poznają też nowych znajomych, którzy tak jak oni pragną wyjść z Wielkiej Próby zwycięsko. Ale jak dobrze wiemy, drużyna, która wygra, może być tylko jedna. Komu uda się zdobyć magiczne owoce? Jakie przygody czekają na naszych śmiałków? Czego nauczą się przez cały czas, który spędzą z daleka od domu? Jakie tajemnice wyjdą na jaw? Kto wyjdzie z tej walki zwycięsko, a kto zostanie pokonany? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na powyższe pytania, to koniecznie sięgnijcie po tę lekturę ;)

Jak widać po powyższych pytaniach, wiele spraw czeka na rozwiązanie ;) I muszę Wam powiedzieć, że stopniowo wszystko się ładnie wyjaśnia. Z przyjemnością zanurzyłam się w świat przedstawiony przez Autora. Ciągła adrenalina, liczne przygody... Poznajemy przy tym piękne, baśniowe krainy i ich barwne opisy. Dzięki nim oraz zawartym w książce ilustracjom, czytelnikowi dużo łatwiej jest wyobrazić sobie to, o czym aktualnie czyta. Muszę przyznać, że moim ulubieńcem od razu stał się Yorim a także Delf. Zapytacie, kim jest ten drugi, bo nie wspominałam Wam o nim wcześniej. Zostawię Was jednak w niewiedzy, może dzięki niemu postanowicie sięgnąć po lekturę ;) Mogę Wam tylko powiedzieć, że jest on wyjątkową istotą i odegra ważną rolę w całej powieści... 😃 Najbardziej denerwował mnie z kolei Garwin, ale jak wiadomo, nie wszyscy bohaterowie muszą przypaść czytelnikom do gustu ;) Powieść ta, ukazuje też jak ważna jest przyjaźń i co można w jej imię poświęcić. Ukazuje również odwagę, upór, pracowitość oraz walkę o własne marzenia. Sądzę, że ta historia przypadnie do gustu zarówno chłopców jak i dziewczynkom. Świetnie spędzicie z nią czas. Dajcie się porwać tej intrygującej i zaskakującej opowieści. Przeżyjcie razem z bohaterami ich wzloty i upadki... Po prostu dajcie się ponieść !!! ;). Sądzę, że będziecie zachwyceni tak samo jak ja ♥️

Bardzo Wam polecam tę powieść ;) Naprawdę. Zarówno młodzieży jak i dorosłym. Jestem pewna, że doskonale spędzicie z nią czas, a las Medveh i Was oczaruje 😍 Bardzo dziękuję Wydawnictwo Sztaber Sole za egzemplarz do recenzji i za możliwość poznania Kronik Edai 😍 Zachęcam Was do przeczytania książki, której przyznaję 9 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/ 10 punktów 😃♥️

"Yorim - Próba Medveh" to książka zupełnie poza moimi terenami czytelniczymi, a jednak bardzo mi się podobała. Jest literatura młodzieżowa, przygodowa i raczej chłopięca, a mimo to czytałam tę książkę z zaciekawieniem. Teraz jestem ciekawa opinii mojej nastolatki, bo dla mnie ten typ książek jest zupełnie obcy. Sądzę jednak, chociaż nie mam porówniania, że to jest coś, co może się podobać. Język jest zrozumiały, ale absolutnie nie jest ubogi, uniwersum, jak dla mnie, oryginalne, fabuła ciekawa. Polecam!

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung