Młoda japońska dziewczyna zostaje sławną gejszą i przeżywa wielką miłość. Jej niezwykła opowieść, pełna humoru, patosu i niezapomnianych charakterów, to głośny literacki debiut amerykańskiego pisarza, bogaty w wiedzę historyczną i obyczajową.
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2005-12-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 464
Tytuł oryginału: Memoirs of a Geisha
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Ilustracje:-
Wyznania Gejszy to powieść, która swoją światową premierę miała w 1997 roku. W Polsce tytuł po raz pierwszy ukazał się w 2001 roku nakładem Wydawnictwa Albatros. W 2005 roku książka Arthura Goldena doczekała się ekranizacji, której reżyserem został pan Rob Marshall, chociaż Steven Spielberg, Brett Ratner, Spike Jonze i Kimberly Peirce byli brani pod uwagę jako potencjalni reżyserzy filmu.
Jak łatwo policzyć minęło ponad 20 lat od jej premiery, kiedy zacząłem czytać ten tytuł, który swojego czasu był prawdziwym bestsellerem. I ponownie mam mieszane uczucia po kolejnej przeczytanej książce. Z jednej strony otrzymujemy bardzo kompletny świat gejsz, wraz z ich szkoleniem, japońskimi tradycjami oraz jak te kobiety żyły w męskim świecie. Z drugiej strony nie bardzo wciągnąłem się w historię Chiyo/Sayuri. Ostatnie sto stron przeczytałem za jednym posiedzeniem, ale tylko dlatego, że jak najszybciej chciałem tę książkę zakończyć.
Jak już wspomniałem nie czytało mi się tej pozycji najlepiej. Na przeczytanie 459 stron potrzebowałem ośmiu dni oraz jedenastu posiedzeń. Wynik taki plasuje "Wyznania gejszy" na 155 miejscu wśród 258 książek Przeczytanych Na Tronie. Ze swej strony ani nie polecam, ani nie odradzam. Po prostu spróbujcie sami, jeśli macie możliwość, lecz nie jest to konieczne za wszelką cenę.
https://www.facebook.com/czytamnatronie
Książka napisana lekkim i prostym stylem, dlatego szybko i przyjemnie się ją czyta. Przedstawia losy dziewczynki z biednej rodziny, której pisane było stanie się jedną z najsłynniejszych gejsz Kioto. Jej transformacja pełna była bólu, smutku i tęsknoty, której nie wynagrodziły późniejsze zaszczyty, podróże czy drogie prezenty. Gdy straciła już nadzieję na prawdziwe szczęście, to okazało się, że miłość jej życia była cały czas na wyciągnięcie ręki... Piękna historia ze szczęśliwym zakończeniem.
Od kilku lat interesuje się Japonią i wszystkimi związanymi z tym rzeczami. Ale dopiero teraz miałam możliwość przeczytać tą książkę. Ukazuje ciemną stronę bycia gejszą. Mnóstwo ludzi żyje w przekonaniu, że gejsze są prostytutkami, ale ta książka pokazuje prawdę (oczywiście nie twierdze, że NIEKTÓRE gejsze się prostytuują, ale nie wszystkie takie są). Dobra pomoc przy tłumaczeniu komuś kim jest gejsza i co robi.
Współczesna bajka o Kopciuszku, której akcja umiejscowiona jest w Kraju Kwitnącej Wiśni. Fascynująca wyprawa do świata japońskich gejsz, do ich zwyczajów, obowiązków i obyczajów. Małe dziewczynki, zanim wejdą "na salony" czeka długa i żmudna nauka i praca nad sobą. Niejednokrotnie jest ona okupiona sprzeczkami i zawiścią wypływającą ze strony gejszy, która boi się utracić swoją pozycję na rzecz nowicjuszki.
"Wyznania gejszy" to historia, którą opowiada Sayuri. Robi to w sposób bardzo plastyczny, dzięki czemu ma się wrażenie, że wraz z narratorką, a jednocześnie główną bohaterką znajduje się w tajemniczym świecie kimon i białych twarzy.