Jest coś, pewne je-ne-sais-quoi, co odróżnia książkę Bermana od wszystkich innych interpretacji modernitas i czyni ja naprawdę innych interpretacji modernitas i czyni ją naprawdę wyjatkową: niezwykle rzadka zdolność sięgnięcia do tego, co stanowi wspólny mianownik tak rozmaitych fenomenów nowoczesnych, jak modernistyczna literatura awangardowa z jednej strony, a teoria maszynizacji fabryk w Ameryce lat 50. z drugiej. Przy czym ten wspólny mianownik nie ma u Bermana prostej wykładni redukcyjnej: inaczej niż u wielu marksistów, którzy przyzwyczaili nas do stosunkowo prostej wizji historii, nie da się go wcale sprowadzić do ekonomii politycznej. Tu Marshall Berman, skąd inąd jawnie deklarujący swoje przywiązanie do marksistowskiej lewicy, wyraźnie nas zaskakuje: ten wspólny mianownik można bowiem określić wyłącznie w kategoriach doświadczenia duchowego.

Informacje dodatkowe o Wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu. Rzecz o doświadczeniu nowoczesności:

Wydawnictwo: universitas
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-242-0530-6

Kup książkę Wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu. Rzecz o doświadczeniu nowoczesności

Wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu. Rzecz o doświadczeniu nowoczesności - opinie o książce

Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka