Wszyscy powinniśmy być feministami

Cieszący się wielkim uznaniem, skłaniający do refleksji bestseller z listy ,,New York Timesa" - osobisty, poparty doskonałymi argumentami esej powstały na podstawie podziwianej prelekcji o tym samym tytule wygłoszonej na konferencji TEDx.Chimamanda Ngozi Adichie formułuje jedyną w swoim rodzaju definicję feminizmu dla XXI wieku, zakorzenioną w pojęciach wspólnoty i świadomości. Czerpiąc pełnymi garściami z własnego doświadczenia oraz głębokiego zrozumienia często ukrytych realiów polityki seksualnej, ta niezwykła autorka stara się obalić stereotypy i błaskawić złe skojarzenia zwykle wywoływane przez ten termin. Twierdzi, że koniecznie należy położyć nacisk na feminizm, ponieważ skupianie się jedynie na ogólnych ,,prawach człowieka" sprawia, że ,,odrzuca się problemy związane z płcią kulturową. Byłoby to w pewnym stopniu udawanie, że to nie kobiety są od wieków wykluczane". Jej nacisk na doświadczenia czarnoskórych kobiet to aspekt tego ruchu, na który nie zawsze zwracano należytą uwagę, a Adichie przedstawia swoje własne feministyczne przeżycia w bardziej konserwatywnej nigeryjskiej kulturze.

Informacje dodatkowe o Wszyscy powinniśmy być feministami:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2017-11-13
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788381161961
Tytuł oryginału: We Should All Be Feminists
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz

Kup książkę Wszyscy powinniśmy być feministami

Wszyscy powinniśmy być feministami - opinie o książce

Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2018-03-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,

Nie trzeba wielu słów, by opisać niewielkich rozmiarów książkę autorstwa nigeryjskiej pisarki Chimamandy Ngozi Adichie. „Wszyscy powinniśmy być feministami” to niebanalny, prosty esej, który porusza problematykę feminizmu, płci kulturowej i nierównego traktowania kobiet i mężczyzn.  Odwołując się do przykładów z własnego życia, Adichie nakreśla obraz życia kobiety w Afryce i sposób jej postrzegania przez społeczeństwo. Choć przytoczone przykłady odwołują się do doświadczeń przedstawicielek płci pięknej żyjących na innym kontynencie, mają one uniwersalny wydźwięk. Na pewno wiele z nas doświadczyło w swym życiu podobnych, równie nieprzyjemnych sytuacji co autorka eseju i wspomniane w nim Afrykanki.

Według mnie każdy, kto interesuje się tematyką nierówności płci, powinien sięgnąć po tę książkę. W tym krótkim eseju autorka przełamuje stereotypy dotyczące feminizmu i zmusza do zastanowienie się czym jest i z czym tak naprawdę walczy ten ruch społeczny. „Wszyscy powinniśmy być feministami” to mądra i wartościowa lektura.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung