Co byś zrobiła, gdyby twoją najgorszą wpadkę zobaczył cały świat?
Jak dotąd w sieci widziało mnie 23 096 osób. Wśród nich moja mama, mój tata, moja młodsza siostra, babcia, druga babcia, dziadek, szef, mój nauczyciel biologii z szóstej klasy i chłopak James.
Gdy Leah Oliphant-Brotheridge i jej przybrana siostra Su jadą na wspólne wakacje do Magaluf, żeby świętować zdaną maturę, do domu wraca tylko Leah. Jej siostra - przykładna, zdolna uczennica i chluba rodziny - zostaje za granicą, skompromitowana i przerażona. Do sieci trafił filmik, na którym Su po pijanemu dopuszcza się czynności seksualnych w nocnym klubie. I wszyscy go widzieli.
Matka dziewczynek, Ruth Oliphant-Brotheridge, szanowana sędzia, jest wściekła. Jak mogło do tego dojść? Czy będzie w stanie wymierzyć sprawiedliwość mężczyźnie, który wykorzystał jej niewinną córkę? Jaką rolę odegrała w tym wszystkim Leah? Czy Ruth zdoła odnaleźć Su i sprowadzić do domu, jeśli ona wcale nie chce zostać odnaleziona?
Moja ulubiona pretendentka do tytułu następczyni ,,Zaginionej Dziewczyny".
(Katy Guest, Independent)
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2016-07-06
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 296
"Świat jest miejscem niebezpiecznym nie tylko z powodu tych, którzy czynią zło, ale również tych, którzy na to patrzą i nic nie robią" Albert Einstein
W lipcu zeszłego roku odbyła się premiera bardzo intrygującej i zarazem ciekawej ksiązki–mianowicie nakładem wydawnictwa Burda ukazała się powieść „Wstyd” Heleny Fitzgerald, która ma poruszać temat prywatności w internecie. Na pewno każdy z Was słyszał o jakiejś 'dramie', która błyskawicznie rozeszła się po Internecie. Czy to w temacie książkowym - afera o autorach, czy też np. najszybciej wpadający mi do głowy film, w którym dwie dziewczyny mówią o tym, co zrobiły po koncercie jakiegoś zespołu. W Sieci jest tego mnóstwo. Zazwyczaj nie zastanawiamy się, jaką moc ma nasze udostępnienie jakiegoś nagrania, zdjęcia, a dokładniej, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływ mamy na życie przedstawiających go ludzi.
No właśnie jak to jest z tą naszą prywatnością w sieci?
Opis Fabuły:
Co zrobisz, gdy twoją największą wpadkę zobaczy cały świat?
Jak dotąd w sieci widziało mnie 23 096 osób. Wśród nich moja mama, mój tata, moja młodsza siostra, babcia, druga babcia, dziadek, szef, mój nauczyciel biologii z szóstej klasy i chłopak James.
Gdy Leah Oliphant-Brotheridge i jej przybrana siostra Su jadą na wspólne wakacje do Magaluf, żeby świętować zdaną maturę, do domu wraca tylko Leah. Jej siostra – przykładna, zdolna uczennica i chluba rodziny – zostaje za granicą, skompromitowana i przerażona. Do sieci trafił filmik, na którym Su po pijanemu dopuszcza się czynności seksualnych w nocnym klubie. I wszyscy go widzieli. Matka dziewczyn jest sędzią i wie, że w tym przypadku żadne prawo nie zostało złamane, szczególnie, że na nagraniu widać jak Su wyraża na to zgodę, choć ewidentnie jest pod wpływem narkotyków. Mimo to, kobieta nie zamierza odpuścić winowajcom i na własną rękę zaczyna prowadzić śledztwo. W tym czasie skompromitowana i wystraszona Su ucieka od bliskich i stara się odnaleźć w nowej, trudnej rzeczywistości.
Su zawsze była przykładną uczennicą, istną prymuską. Nigdy nie nosiła krótkich spódniczek i bluzek odsłaniających zbyt dużo ciała. Nigdy nie sprawiała problemów wychowawczych. Planowała iść na dobre studia na elitarną uczelnię, odkładała na nie pieniądze, dorabiała sobie po szkole i zawsze idealnie się uczyła. Miała doskonały kontakt z rodzicami, wstydziła się chłopaków i nigdy nie pozwoliła sobie na „chwilę zapomnienia” z żadnym z nich. Podczas wakacji, na które wybrała się ze swoją przyrodnią siostrą, przekroczyła wszelkie granice. A film z jej wyczynem bardzo szybko trafił do sieci. Widać na nim skąpo ubraną Su, która uprawia seks oralny z dwunastoma facetami. Dodatkowo osoba w tłumie, która zachęca ją do działania i podsyca atmosferę to właśnie jej siostra. Dziewczyna postanawia zniknąć, ale jej matka, zawodowa sędzina, robi wszystko, aby ją odnaleźć. Tylko co, jeżeli Su nie chce być odnaleziona?
Kto nagrał ten film i dlaczego go udostępnił? Czy Su znajdzie w sobie siłę, by stawić czoła rzeczywistości, czy może odpuści? Czy matce Su uda się odnaleźć winowajcę i ukarać go nie łamiąc prawa?
Co byś zrobiła/ł, gdyby twoją najgorszą wpadkę zobaczył cały świat?
Tajemnicza okładka i niesamowicie tajemniczy i interesujący opis "Wstydu" totalnie mnie kupił. Bardzo lubię książki, które podejmują temat zagrożeń współczesnego świata, w którym Internet może i często faktycznie staje się narzędziem zbrodni. Niektóre powieści mogą być ciekawą lekcją dla czytelnika, tak jak na przykład "Wstać znowu o ludzkiej porze", o której niedawno pochlebnie pisałam. Przy okazji utworu pani Fitzgerald mogę jedynie dostrzec całe pokłady niewykorzystanego potencjału tej historii.
Zabrakło mi przede wszystkim motoru napędzającego akcję. Miało nim być śledztwo mamy Su, ale jej praktyki były bardzo chaotyczne i zupełnie niepasujące do jej wizerunku racjonalnej sędziny. Cała kreacja matki była jak dla mnie niekonsekwentna. Jej działania były krótkowzroczne, a wyczekiwany przez czytelnika punkt kulminacyjny nie został opisany z należytą starannością. We "Wstydzie" za wiele było niedopowiedzeń, które skutecznie irytowały odbiorcę. Poczynając od bardzo dziwacznych i nierzeczywistych bohaterów po błędy fabularne. Akcja składała się z kawałków z zupełnie różnych "bajek". Nie było widocznego ciągu przyczynowo skutkowego ani logiki.
Bardzo ciężko jest mi zakwalifikować tę powieść do jakiegokolwiek gatunku. Jest naprawdę ciężka do jednoznacznej klasyfikacji. Jednak ma w sobie coś, co naprawdę potrafi przyciągnąć. Przedstawiona w niej historia jest jak najbardziej realistyczna, choć niektórym osobom może się wydać przesadzona. Ja jednak dostrzegam w niej złożoną problematykę i kilka ściśle połączonych ze sobą motywów. To nie jest historia tylko o tym, że młoda dziewczyna żałuje tego, co zrobiła. Ona nie tylko chce zapomnieć, chce to wydrzeć z siebie, bowiem to wydarzenie wżarło się głęboko w jej duszę i umysł. Chociaż stara się być silna i głęboko wierzy w to, że już niebawem wszyscy zapomną o jej wpadce, a film przepadnie w czeluściach Internetu, chociaż sprawia wrażenie częściowo obojętnej, to jestem przekonana, że w dużej mierze kierował nią strach i mnóstwo obaw.
Zapewne wiecie ja kto bywa z Internetem… Co raz do niego trafi, pozostanie w nim już na zawsze. Dobrym tego odzwierciedleniem jest również ironiczne stwierdzenie „Poza Internet nie wyjdzie”. Skoro jest w Internecie, to jest w takim miejscu, do którego dostęp w dzisiejszych czasach ma praktycznie większość żyjących na świecie ludzi. Dopóki pozostajemy w strefie zabawnych filmów o kotach, to wszystko jest jeszcze w porządku. Gorzej, jeżeli do sieci trafi video, na którym widać coś, co nigdy nie powinno ujrzeć światła dziennego…
Książka ta w pewnym sensie prezentuje również potrzebę akceptacji i próbę dostosowania się do otaczającego nas świata. Skłania nawet do lekkich refleksji, bowiem z łatwością można się zacząć zastanawiać, czemu mądrzy ludzie tacy jak Su próbują zyskać poparcie u ludzi pokroju jej siostry? Lea jest dziewczyną, której w głowie siedzi tylko popularność, ciuchy, imprezy i spotykanie się z płcią przeciwną. Jest przeciwieństwem swojej adoptowanej siostry i mimo że kiedyś były niemal nierozłączne, okres dojrzewania diametralnie to zmienił. I dlaczego taka Su, dziewczyna naprawdę ambitna, uległa wpływom Lei? Dlaczego chciała, żeby siostra ją zaakceptowała? To właśnie był jeden z głównych powodów, które doprowadziły do takiego stanu rzeczy. To, oraz nieodpowiedzialność Lei. Ta historia to piękny obraz tego, do czego może doprowadzić chwila nieuwagi, ludzka głupota i brak zdrowego rozsądku. Bo wiecie, wszystko jest dla ludzi, ale trzeba znać umiar. Pojawia się tutaj również wątek relacji rodzic-dziecko, który w pewnym stopniu również ma wpływ na to, co się stało. Autorka w doskonały sposób przedstawiła związki przyczynowo-skutkowe, cofając się w czasie i przedstawiając historię rodziny Su i Lei.
Autorka jest australijską scenarzystką oraz bestsellerową pisarką, która debiutowała w 2007 roku. Od tamtej pory wydała dwanaście powieści, a Wstyd jest jej najnowszą książką. Edukowała się m.in. na Wyspach Brytyjskich, gdzie pracowała też dla szkockiej BBC, pisząc scenariusze dla serii edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych widzów. Jej literatura określana jest jako domestic noir.
Tempo akcji jest raczej umiarkowane, fabuła wydaje się być logiczna i uważny czytelnik z pewnością szybko zrozumie, co wydarzyło się tego feralnego wieczoru, gdy Su popełniła największy błąd w swoim życiu. Natomiast dalszy rozwój wydarzeń potrafi być zaskakujący. Autorka wprowadza kilka dodatkowych elementów, nieco mąci czytelnikowi w głowie, ale to tylko podsyca atmosferę. Helen Fitzgerlad poradziła sobie również całkiem dobrze z kreacją bohaterów, ciekawą postacią jest również matka dziewczynek, zawzięta sędzina, która uruchamia wszelkie swoje kontakty, aby odnaleźć córkę. Idealnym dopełnieniem jest klimat powieści, bardzo dobrze oddający powagę zaistniałej sytuacji, myśli Su oraz jej wewnętrzne rozdarcie.
Wątek nowoczesnych technologii został potraktowany po macoszemu. Zabrakło dokładnego researchu, który pozwoliłby na dogłębne rozwinięcie historii. Virale to kopalnie złota, która została porzucona przed dotarciem do pierwszej grudki.
Trzeba jednak oddać autorce, że potrafi ciekawie pisać nawet o najzwyklejszej rzeczy. Dzięki jej lekkiemu stylowi w ekspresowym tempie pochłonęłam "Wstyd". Ta lektura uświadomiła mi ,że naprawdę trzeba uważać na to jak się zachowujemy , bo ktoś postronny może nas w ukryciu filmować...a później nie mamy już na to wpływu.
Wstyd to naprawdę intrygująca powieść, o ciekawej i wciągającej fabule, która potrafi nas zająć na jakiś czas. Być może nie jest to historia, która pozostanie z nami na zawsze, być może nawet nie na długo, ale z pewnością ma w sobie kilka elementów wartych uwagi. Jest bardzo życiowa, realistyczna i zgodna z realiami dzisiejszego świata. Można w niej dostrzec sporo emocji, wyciągnąć z niej wnioski, wysnuć morał i życiową naukę. Helen Fitzgerald potrafi w poruszający sposób przelać swoje pomysły na papier, odpowiednio je zaprezentować i wytworzyć dopasowaną do nich atmosferę. Jeżeli tylko macie ochotę na oryginalną, klimatyczną, nieco sentymentalną i refleksyjną powieść, to z pewnością powinniście zapoznać się z historią Su, choć i tak nie jestem w stanie jednym słowem opisać kwintesencji tej książki.
„ The Internet is the first thing that humanity has built that humanity doesn’t understand, the largest experiment in anarchy that we have ever had”.
Eric Schmidt
Polecam :)
Przeczytane:2021-04-01, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2021 roku,
Su jest nastolatką, koreanką. Jako niemowlę została adoptowana przez małżeństwo Ruth i Berniego. Adopcyjni rodzice stworzyli jej dobry, bezpieczny, kochający dom. Lea to biologiczna córka Ruth i Berniego. Przyrodnie siostry nie mają najlepszych stosunków. Lea jest bardzo rozrywkowa, wyluzowana, lubi się zabawić i nie stroni od używek i od mężczyzn. Z kolei Su jest tą grzeczniejszą siostrą, która dobrze się uczy, jest rozsądna, odpowiedzialna, nie baluje, nie upija się, nie romansuje z kim popadnie. To Su w pewnym sensie jest oczkiem w głowie rodziców, których nigdy nie zawiodła, co budzi zazdrość Lei. Lea marzy o tym aby wyjechać na wakacje z przyjaciółkami. Rodzice godzą się na to pod jednym warunkiem, że Su pojedzie z nimi. Obie dziewczyny nie są zachwycone tym pomysłem, ale ostatecznie wyjeżdzają razem na Majorkę. Na wakacjach Lea z koleżankami ostro imprezują, jest alkohol, narkotyki i przygodny seks. Su stara się opierać ich wpływowi. Jednak ostatniej nocy wszystkie lądują w barze, gdzie Su wypija drinka, do krórego dosypano jej narkotyków. Pod wpływem tej mieszanki traci nad sobą kontrolę i uprawia seks oralny z dwunastoma facetami. Robi to na oczach wszystkich ludzi w barze, w ty Lei, która również będąc pijana i naćpana jeszcze ją dopinguje zamiast próbować powstrzymać. Następnego dnia Su odkrywa, że ktoś sfilmował całe zdarzenie i wrzucił do internetu, a liczba wyświetleń filmiku rośnie w zastraszającym tempie. Dziewczyna jest zrozpaczona, postanawia uciec i poczekać w ukryciu aż sprawa ucichnie. Lea sama wraca do domu rodzinnego. Rodzice dziewczyn są przerażeni i wściekli gdy dowiadują sie co wydarzyło się na wakacjach. Ruth wysyła Leę z powrotem na wyspę aby szukała siostry, sama również zaczyna działać. Niebawem okazuje się, że policja nie będzie prowadzić poszukiwań bo Su daje znać, że nie chce aby jej szukano. Kolejną złą wiadomością jest to , że sprawcy zbiorowego gwałtu pozostaną bezkarni, ponieważ na filmiku widać jak dziewczyna wyraża na wszystko zgodę. Ruth, która jest sędzią zostaje wysłana na przymusowy urlop, a Su zostaje skreślona z listy studentów uniwersytetu medycznego. W jednej chwili świat całej rodziny się rozpada. Ruth postanawia odnaleźć oprawców córki i sama wymierzyć im karę. Próbuje również odnaleźć Su i sprowadzić ją do domu. Czy osiągnie swoje cele? Gdzie jest Su? Jak ułożą się relacje w tej rodzinie po tym wszystkim? Helen Fitzgerald w książce " Wstyd" porusza bardzo ważne i trudne tematy. Pokazuje jak niszczycielską siłę mają w sobie narkotyki i alkohol, a to co wydaje się nastolatkom świetną zabawą, w jednej chwili może wymknąć się spod kontroli i mieć tragiczne skutki. Historia jest też przykładem jak potężną moc ma internet. Pokazuje jak jeden głupi, upokarzający, ośmieszający filmik wrzucony do internetu zaczyna życ własnym życiem i może zrujnować życie całej rodziny. Książka jest smutnym obrazem czasów w jakich żyjemy. Jednak całość nieco mnie rozczarowała. Czegoś mi w niej zabrakło. Niby dobrze się to czytało, temat bardzo ciekawy, bolesny, trudny, a emocji jakby za mało? Może to wrażenie, że Su jakby zbyt szybko i łatwo się pozbierała po tym co ja spotkało? Niespodziewałam się również, że zasłużoną karą według Ruth będzie "sprawiedliwość naprawcza". Liczyłam raczej na więcej gniewu, wściekłości, szału. Myślałam, że pojawi się nieopanowana chęć zemsty, być może krwawej. A tymczasem Ruth i Su jakieś takie zbyt opanowane. Niemniej jednak myślę, że lektura byłaby świetna dla młodzieży, szczególnie tej lubiącej ryzykowne zabawy. Aby dać do myślenia, otworzyć oczy na to, że jest cienka granica, za którą zwykła zabawa zamienia sie w tragiczną historię mającą wpływ na resztę ich życia.