Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali

Ocena: 5 (2 głosów)

Przez piętnaście lat jeździłem w miejsca konfliktów. [...] Kiedy zrobiło się zbyt niebezpiecznie, stwierdziłem, że trzeba z tym skończyć. [...] Nie chciałem robić z siebie bohatera, leżeć na Powązkach w grobie przysypanym liśćmi i odwiedzanym przez kogoś raz na rok. Poza tym założyłem rodzinę. Obiecałem żonie, że razem wychowamy syna.
Jacek Czarnecki

Są zwykłymi ludźmi. Też się wzruszają, też płaczą, też czasami odwracają wzrok i chcą uciec – jak wielu z nas. Ale nie robią tego. Albo robią, ale zaraz potem wstają, ocierają łzy i z podniesioną głową, gotowym aparatem, włączonym wizjerem wchodzą w najgorsze ludzkie koszmary. Czasami to zbyt wiele – i niektórzy już nie wracają.

Kim są ludzie, którzy ryzykują życie, abyśmy poznali prawdę?
Dlaczego decydują się na takie życie? Czy ich działaniom przyświeca jakiś wyższy cel, czy to tylko praca?
Jak wygląda ich życie po powrocie do domu? Jaką cenę płacą za dobre reportaże, doskonałe ujęcia i wzruszające wywiady?

Honorata Zapaśnik rozmawia z najlepszymi polskimi reporterami wojennymi i odkrywa to, czego zwykle nam nie ujawniają: tragiczne osobiste historie, skrajne emocje, traumy, poczucie niemocy i bezsilności, ale i wielką wiarę w sens swojej pracy.
Wojna jest zawsze przegrana. Reporter wojenny nie może pomóc wszystkim.

Informacje dodatkowe o Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2019-08-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381350037
Liczba stron: 320

Tagi: reportaż na faktach wydawnictwo otwarte Honorata Zapaśnik Wojna jest zawsze przegrana

więcej

Kup książkę Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali - opinie o książce

Obawiałam się czytania książki „Wojna jest zawsze przegrana” Honoraty Zapaśnik. Tematyka wojenna zawsze była mi bliska, ale czytanie o niej zawsze potrafiło mnie „dotkliwie poturbować”. Na tyle dotkliwie, że przez kilka dni nie potrafiłam zebrać myśli. Tak było też i tym razem.
Dziennikarka rozmawiała z 8 reporterami. Dzięki temu w książce czeka na nas osiem wywiadów, w których poruszane są inne kwestie. Większość dziennikarzy była świadkiem wojny w Iraku, Afganistanie, Ukrainie i byłej Jugosławii. Byli świadkami ogromnych cierpień, a wszystko po to, by przekazać w świat prawdę o tym, jak tam się żyje.
Podtytuł, czyli „Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali” jest jednak mylący. Osoby zaznajomione z tematem zauważą, że gdzieś już czytali coś na ten temat, bo jak wiadomo – wojna jest zawsze taka sama.
Honorata Zapaśnik przybliża czytelnikom, że reporterzy wojenni są zwykłymi ludźmi, takimi jak my. Pozwala im swobodnie mówić, od czasu do czasu wtrącając pytania lub naprowadzając rozmowę na odpowiedni tor. Oni też się boją, chcą uciec i też płaczą. Jednak wiedzą, że często są jedynymi osobami, które mogą pokazać jak wygląda wojenna rzeczywistość i ludzkie dramaty. Dlaczego ludzie decydują się na takie życie? Jak wygląda ono po powrocie do domu? Jaką cenę płacą za dobre reportaże, ujęcia i wywiady?
Wiele zdań z tej książki zostanie ze mną na dłużej. Wiele historii zapadło głęboko w pamięć, dzięki którym inaczej spojrzałam na zawód reportera wojennego. Najbardziej porwała mnie opowieść Jana Naukowicza, operatora Waldemara Milewicza oraz Bianki Zalewskiej, która została ciężko ranna podczas wykonywania swojej pracy.
W moim odczuciu 329 stron to stanowczo za mało, aby wystarczająco wgłębić się w tematy, o których opowiadają. Nie świadczy to jednak o tym, że przeprowadzone rozmowy nie są wartościowe. „Wojna jest zawsze przegrana” jest książką, dzięki której czytelnik stwierdzi, czy jest zainteresowany opisywaną tematyką, czy nie. Warto ją przeczytać, a ponadto pozostawiła u mnie pewien niedosyt i na pewno w wolnym czasie zagłębię się w temat wojennego reportażu. Polecam Wam przeczytanie tej książki, bo pomimo że jest to trudny temat jest on niezwykle ważny.

Link do opinii
Inne książki autora
Ale Meksyk!
Honorata Zapaśnik0
Okładka ksiązki - Ale Meksyk!

Autorką książki „Ale Meksyk!” jest młoda Polka, która mieszka w Mexico City, w jednym z największych miast na świecie. Jak sama zaznacza we...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy