Wirtualna osobowość naszych czasów

Na publicznym forum internetu, na którym wszystkie chwyty są dozwolone, wielu z nas tworzy swoje alternatywne „ja” – bardziej asertywne, bardziej kompetentne, seksowniejsze, śmielsze. Opierając się na swoim doświadczeniu klinicznym, zdobytym na Uniwersytecie Stanforda, Elias Aboujaoude szczegółowo opisuje nieodwracalne szkody, jakie naszemu „ja” off-line wyrządza nasze wirtualne alter ego, czyli „e-osobowość”.

W „Wirtualnej osobowości naszych czasów” Aboujaoude pokazuje, że e-osobowość może być zarówno urzekająca, jak i autodestrukcyjna. Analizuje różnorodne przypadki, zastanawiając się nad subtelnymi zmianami, jakie zachodzą w zachowaniu niemal każdego internauty. Internet oddziałuje na wszystkie aspekty codziennego życia, zanika granica między tym, co wirtualne, a tym, co realne, a w jej miejscu powstaje próżnia z niepewnymi regułami i prawie całkowitym brakiem ograniczeń oraz wyobcowany stan istnienia, który Aboujaoude nazywa „wirtualizmem”.

„Wirtualna osobowość naszych czasów” to niezwykły portret naszej współczesnej kondycji zarówno on-line, jak i off-line. Wypełniony wnikliwymi spostrzeżeniami psychologicznymi i analizą socjologiczną, wzywa nas do starannego zbadania medium, które sprawia, że unikamy zadumy, rozpraszamy się i mamy obsesję na punkcie gratyfikacji.

Informacje dodatkowe o Wirtualna osobowość naszych czasów:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2012-10-03
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Virtually You: The Dangerous Powers of the E-Personality
Tłumaczenie: Robert Andruszko

Kup książkę Wirtualna osobowość naszych czasów

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski