Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

Publikacja przybliża sylwetki ponad 30 polskich podróżników, począwszy od żyjącego w XIII wieku Benedykta Polaka uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika i prekursora polskiej geografii do profesora Ryszarda Wiktora Schramma - wybitnego biochemika, polarnika i alpinisty. Co ciekawe z przytoczonych w książce biografii wyłania się obraz podróżnika w nieco innym, niewspółczesnym znaczeniu. Jest to obraz człowieka odkrywcy, badacza, naukowca, który wewnętrzną pasję poznawania nowych miejsc często podporządkowuje wyznaczaniu nowych kierunków, odkrywaniu nieznanych lądów, pracy badawczej z dziedziny biologii, geologii, topografii, antropologii i etnografii. Wymienieni podróżnicy byli niekiedy pierwszymi ludźmi, którzy w ogóle pojawili się w danym miejscu lub którzy dotarli do jeszcze niepoznanych plemion, czasem by wbrew grożącemu im niebezpieczeństwu poznać ich kulturę, sposób życia i otaczające ich bogactwo przyrody. Często, jak na przykład w przypadku badaczy Syberii lub polarników pasja podróżowania była okupiona nadludzkim wysiłkiem i pracą w ekstremalnych warunkach. Co zaskakujące, niektórzy z nich, mimo ich wybitnej, cenionej również na świecie działalności, są w Polsce zapomniani. Warto wymienić choć kilku.

Informacje dodatkowe o Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2016-09-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-287-0303-2

Kup książkę Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-06-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Myślałam, że będzie nudna. Przez to długo czekałam na swoją kolej. Nie była nudna. Może nie przypadnie do gustu wszystkim czytelnikom, ale wielu powinno być nią usatysfakcjonowanych. Jest w niej wiele informacji o zapomnianych POlakach, którzy dużozrobili by ludzkość poznała świat i to co go otacza. Przyjemnie się czyta tę książkę. Każdy kto do niej siądze powinien znaleźć coś dla siebie. Może dzięki temu postanowi zwiedzić niektóre miejsca?

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641