Jak poczuć się lepiej i zadbać o siebie w niespokojnych czasach?
Chociaż ludzkości nigdy nie żyło się lepiej, wielu z nas czuje się źle. Żyjemy w epoce ciągłego stresu, natłoku negatywnych i smutnych informacji, porównywanie się z innymi obniża nasze samopoczucie.
Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad mózgiem, pozwala zrozumieć jakie mechanizmy kierują naszymi emocjami i samopoczuciem oraz daje konkretne wskazówki jak możemy poprawić nasz dobrostan i czuć się lepiej.
Po co nam emocje? Jaki wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa mają relacje z innymi? Ile kontaktów społecznych powinniśmy utrzymywać by czuć się lepiej? Jak zachować spokój w świecie w którym każdego dnia trafiają do nas negatywne i smutne wiadomości? Czy szczęśliwe życie jest w ogóle możliwe? Jak nie pozwolić by stres nas kontrolował?
Książka autora bestsellera ,,Wyloguj swój mózg".
Poznaj ostatnie odkrycia naukowe i zadbaj o zdrowie swojego mózgu.
Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego czujemy sie tak zle, kiedy zyje nam sie tak dobrze, zdałem sobie sprawę z istotnego faktu: zapomnielismy, ze jestesmy istotami biologicznymi. Zapomnielismy, co sprawia, że czujemy się dobrze. Dlatego w tej książce przyjrzymy sie naszemu zyciu emocjonalnemu i samopoczuciu z perspektywy mózgu i zbadamy, dlaczego mózg działa tak, a nie inaczej. Po rozmowach z tysiacami pacjentów uswiadomiłem sobie, jak wielka wartosc maja te informacje. Pomagaja tak ustawiac priorytety, zeby maksymalnie poprawic sobie samopoczucie. Pozwalaja lepiej zrozumiec siebie, byc dla siebie milszym. (fragment książki)
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-08-10
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN:
Liczba stron: 280
Książka rozwiała pare moich wątpliwości. Otwarła mi oczy, jak się okazuje, na banalne sprawy. Jest opisana w sposób przyjemny i lekki.
Nie czułam się przytłoczona informacjami. Były podane proste przykłady, dzięki którym mogłam lepiej zrozumieć ,dlaczego w danym momencie odczuwam to, a nie coś innego.
Jedynie co przeszkadzały mi dodatkowe wtrącenia. Były one wrzucane na całą kartkę, w środku trwania rozdziału, więc przeskakiwałam z tekstem.
Podobały za to mi się obrazy, które były na początku każdego rozdziału. Dawno nie miałam książki z obrazkami w środku ?
Jeśli chcesz odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego czujesz się tak źle, chociaż żyje Ci się tak dobrze, to książka idealna dla Ciebie.
Skandynawski bestseller, który odkrywa tajemnice mózgu Już po 6 tygodniach odpowiedniego treningu można odczuć pozytywne oddziaływanie ruchu...
Przeczytane:2024-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
"Uspokój swój mózg. Dlaczego czujemy się tak źle, chociaż żyje nam się tak dobrze?" to książka autorstwa szwedzkiego psychiatry, znanego z kilku naprawdę wartościowych publikacji na temat ludzkiego mózgu. Osobiście miałam okazję czytać "Rozruszaj swój mózg", ale podobno najbardziej znanym tytułem jest "Wyloguj swój mózg".
(...) najważniejszą rolą mózgu jest zapewnienie nam przetrwania. Gdyby nasi przodkowie nie dysponowali łatwo wywoływanym lękiem, dawno byśmy wyginęli.
Anders Hansen pisze generalnie o biologii mózgu. Przedstawia człowieka z punktu widzenia ewolucji. Podpowiada, które z obecnych zachowań mają podłoże w naszej przeszłości, a do czego jeszcze nie zdążyliśmy się przystosować z uwagi na to, że ewolucja to długotrwały proces. Tłumaczy, dlaczego bardziej boimy się węży i pająków, które to obecnie nie stanowią dla nas większego zagrożenia, a nie samochodów czy substancji zawartych w papierosach, będących znacznie poważniejszym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.
Autor zwraca nam uwagę na kluczowe rzeczy, które mają wpływ na nasze samopoczucie, a których to bardzo często zwyczajnie nie doceniamy. Zamiast udzielać konkretnych rad, stara się przedstawić sposób patrzenia na siebie oraz swoje życie w taki sposób, by wyciągnąć ważne dla nas wnioski. Przytaczane historie są rozkładane na czynniki - znajdujemy analizy, skąd się coś bierze (z czego wynika), a następnie wyjaśnienia kolejnych zagadnień. Duże wrażenie wywarła na mnie historia kobiety (pielęgniarki), która będąc na wakacjach przeżyła tsunami i jakie to miało konsekwencje w jej późniejszym życiu.
(...) pomoc jest konieczna, gdy lęk ogranicza nam życie.
Język, jakim posługuje się autor jest zrozumiały, a bardziej profesjonalne zagadnienia są często wyjaśnione na bardzo obrazowych i prostych przykładach (np. na zasadzie porównania do działania konkretnego elementu samochodu). Odwołania do różnych badań są dużą wartością publikacji, choć nie mamy tu do czynienia z przesadną czy męczącą analizą. Tak naprawdę dostajemy streszczone i podkreślone najważniejsze informacje, a osoby bardziej zainteresowane jakimś tematem mają na to szansę, ponieważ do każdego rozdziału podana jest bibliografia. No i na koniec dodam, że są też wskazówki, jak "zhakować" swój mózg.
"Lęk i depresja są często mechanizmami obronnymi. Oba te zjawiska są normalną częścią ludzkiej natury i nie oznaczają, że jesteśmy felerni czy chorzy. A już na pewno nie wynikają one z wad naszego charakteru!"