Urodzeni by żyć to historia trzech ciężarnych Żydówek, więźniarek obozu koncentracyjnego w Auschwitz, którym udało się ukryć swój stan przed oczami oprawców i dzięki temu uniknąć śmierci. Opowieść rozpoczyna się pod koniec II wojny światowej. Trzy nieznające się kobiety zmuszane do niewolniczej pracy w zakładzie zbrojeniowym i ostatecznie umieszczone w masowym transporcie do obozu Mauthausen w Austrii, są pewne, że czeka je śmierć.
W trakcie trwającej siedemnaście dni gehenny, pochłaniającej życie tysiąca transportowanych więźniów, kobiety rodzą dzieci. Pomimo katastrofalnych okoliczności, dzięki pomocy współwięźniów, szczodrości mieszkańców mijanych wiosek i paru ludzkim nadzorcom, zarówno matkom, jak i dzieciom udaje się przeżyć do końca wojny.
Po wojnie matki z dziećmi rozpoczynają nowe życie w różnych częściach świta. Dopiero podczas obchodów 65. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen dzieci dowiadują się o sobie wzajemnie i okolicznościach związanych z ich narodzinami - okolicznościami tak niezwykłymi i tak jednoczącymi, że nie sposób nie podzielić się nimi z całym światem.
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015-05-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 432
Nieraz miałam okazję poznać te książki, które mocno utkwiły w pamięci i skłaniały do refleksji. Do tych ksiażek z całą pewnością zalicza się lektura "Urodzeni, by żyć" Wendy Holden, która skrupulatnie opisała straszliwe wydarzenia mające niegdyś miejsce w czasach II wojny światowej. Holokaust ( całopalenie ) było niewątpliwie bolesnym wydarzeniem zarówno dla Żydów jak i dla pozostalych osób innej narodowości. Stanowił dowód na to, iż człowiek człowiekowi był wilkiem.
Głównym tematem powieści jest historia trzech kobiet, które ( będąc w ciąży ) uniknęły tragicznej śmierci z rąk nazistów. Priska, Rachela i Anna, mimo iż nigdy się nie spotkały to połączyło je to, iż cudem przeżyły okrucieństwo II wojny światowej i Holokaust. Ich przykre przeżycia zostały ukazane w bardzo szczegółowy sposób. Kobiety były wdzięczne losowi, że pozostały przy życiu. Niestety takiego szczęścia nie mieli najbliżsi trzech kobiet. Jednakże Priska, Rachela i Anna nie załamały się i żyły nadzieją na lepsze życie. Dzięki niezwykłej woli życia prztrwały nazistowski terror.
Natomiast tłem ksiażki był zarówno obóz Auschwitz Birkenau jak i Mathausen. Nieludzkie traktowanie, fatalne warunki w obozach koncentracyjnych oraz palenie zwłok - to tylko nieliczne przykłady okrucieństwa ze strony nazistów wykonujących bezwzględnie rozkazy Hitlera. Zdumiewać może to, iż tyle osób wycierpiało z powodu ideologicznych przekonań zbrodniarza.
Priska niegdyś wiodła spokojne życie i z zawodu była nauczycielką. Jednakże jej dalsze plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Rachela i Anna również doświadczyły grozy II wojny światowej. Ich życie zmieniło się nie do poznania. Będąc w obozach koncentracyjnych kobiety stopniowo zapominały o tym jak wyglądało ich wcześniejsze życie. Wojna dała mocno we znaki wielu Żydom, którzy nie mieli większych szans na przeżycie. Osoby słabsze lub niezdolne do pracy często prowadzone były do komory gazowej gdzie ginęły w męczarniach.
"Urodzeni, by żyć" oddaje bardzo obrazowo tragedię ludzką i cierpienie Żydów, którzy w większości poumierali w koszmarnych warunkach obozowych. Nazizm odcisnął głębokie pietno na Żydach i na oosbach żydowskiego pochodzenia. A obóz Auschwitz - Birkenau oraz inne obozy stały się symbolem masowej zagłady i nazistowskiego horroru.
Książka bardzo mnie poruszyła, gdyż niemal można było poczuć grozę tamtych - lat 30 - tych XX wikeu. Trzy kobiety - Praska, Rachela i Anna, mimo cieżkiej pracy, fatalnych warunków w obozach koncentracyjnych, nie poddały się i z podniesioną głową wkroczyły w inny tak odmienny świat.
Uważam, że warto sięgnąć po tę książkę, gdyż porusza niezwykle trudny temat jakim jest Holokaust i II wojna światowa. "Urodzeni, by żyć" dobitnie przedstawia trudny wojenny okres i czasy zagłady. Szczególnie poruszajace były losy więźniów i ciężarnych kobiet, którzy byli bardzo źle traktowani przez esesmanów. W ksiażce było wiele poruszających momentów i sytuacji; głęboko w pamięć zapadła mi scena zwyczajnych ludzi więzionych w wagonach niczym zwierzęta. Ludzie trasnportowani w wagoanch nieraz umierali z głodu lub pragnienia.
Komu mogę polecać tę ksiażkę? Otóż książkę powinien przeczytać każdy kto interesuje się tematyką obozową i II wojną światową. Autorka w bardzo dokładny i rzetelny sposób ukazuje niezwykle trudny okres wojenny a zwłaszcza Holokaust. Nie "ubarwia" historii ani jej nie bagatelizuje, co czyni książkę bardziej wiarygodną.
Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl
Holocaust, kto z nas nie słyszał tego słowa? Sama definicja powoduje, że włos się na głowie jeży. Na szczęście, mamy ten przywilej, że nie doświadczyliśmy na własnej skórze okropieństw wojennych. Minęło wiele dziesiątek lat, aby ludzie, którzy przeszli przez piekło obozów śmierci, zaczęli głośno o nich opowiadać.
Wendy Holden napisała bardzo poruszającą książkę, historię trzech ciężarnych Żydówek, którym udało się przeżyć, którym udało się ukryć odmienny stan i które urodziły dzieci w drodze do obozu w Mauthausen. Po wielu latach "dzieci obozowe" spotykają się, przekraczają bramę Mauthausen, poznają miejsce, w którym przyszło im spędzić pierwsze dni po przyjściu na świat, oddają hołd ludziom bestialsko zamordowanym w tym nieludzkim miejscu.
Książkę warto przeczytać, ale należy liczyć się z tym, że jest ona brutalna, przerażająca, że pozostawia ślad i ostrzega, aby koszmar II wojny światowej nigdy nie wrócił.
Literatura faktu. Tego nie ma co komentować. Hstoria niesamowita, przygnębiająca a mimo to również budująca. Warto przeczytać, by pamięć o tamtych czasach przetrwała, by nigdy więcej się to nie powtórzyło.
Książka opowiada o losach trzech kobiet-Żydówek, które miały żyć podczas II wojny światowej. Kobiety tak jak ich rodziny zostały skazane na śmierć przez chorą ideologię. Jednak przeżyły. Siłę dały im nienarodzone dzieci, które urodziły się w kwietniu 1945 w strasznych warunkach. Aż nie da sie uwierzyć, że przeżyły. A jednak. Książka jest ciekawa tylko autorka za dużo mówi też pod koniec o ogólnej sytuacji więźniów a to ekoncentruje i miesza w treści.
Historia trzech ciężarnych Żydówek, więźniarek obozu koncentracyjnego, którym udało się ukryć swój stan przed oprawcami i dzięki temu uniknąć śmierci...
Przyszła znikąd i... wychowała królową Dramat abdykacji, przepych koronacji, trauma drugiej wojny światowej – Marion Crawford, pieszczotliwie nazywana...
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017, Czytam z Legimi,