Książka poświęcona ludziom, często zapomnianym i niedostrzeżonym, którzy podczas II wojny światowej walczyli nie zbrojnie, ale wykorzystywali do walki swe talenty i ponadprzeciętne umiejętności, uzyskując efekty istotniejsze od kampanii prowadzonych przez wielkie armie.
Naukowcy, lekarze, matematycy, sportowcy, prawnicy.
Tytani wojny o wolność Polski.
- Eugeniusz Łazowski. Lekarz, profesor pediatrii, uratował tysiące ludzi w Stalowej Woli. Przeprowadzał akcje szczepień niegroźną bakterię, po której przerażeni Niemcy ogłosili Stalową Wolę i jej okolice terenem objętym zarazą.
- Jerzy Iwanow Szajnowicz. Legendarny Agent nr 1. Stworzył na terenie okupowanej Grecji dywersyjną grupę, która zniszczyła dziesiątki niemieckich i włoskich samolotów bojowych. Jako pływak-olimpijczyk samodzielnie uszkodził wiele niemieckich okrętów wojennych w tym kilka U-bootów.
- Klementyna Mańkowska. Przed wojną żona przy mężu. Od września 1939 jej życie zaczęło przypominać powieść sensacyjną. Współpracowała z wywiadem „Muszkieterów” by na koniec stać się emisariuszem szefa Abwehry, admirała Canarisa, który za jej pośrednictwem chciał utrzymać kanał komunikacyjny z Londynem.
- Antoni Kocjan. Konstruktor szybowców. W czasie wojny pomagał produkować broń dla podziemia – brawurowo zamawiając podzespoły w niemieckich fabrykach. Dzięki jego działalności AK udało się rozpracować hitlerowski ośrodek rakietowy Peenemünde i dostarczyć do Londynu zdobyty przez polski wywiad pocisk V2.
- Franciszek Witaszek – lekarz, naukowiec. Opracowywał receptury trucizn, niesłychanie trudnych do wykrycia, używanych przez podziemie do eliminowania najbardziej strzeżonych niemieckich oficerów.
- Henryk Sławik – przedstawiciel Rządu RP na uchodźctwie, działający na Węgrzech, uratował tysiące polskich i żydowskich uchodźców. Uchronił przed śmiercią także Józsefa Antalla, późniejszego premiera Węgier.
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2023-09-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 320
Lipiec, rok 1943 Anna i Eugeniusz zostają wywiezieni na roboty do Niemiec, gdzie zostają rozdzieleni na zawsze. On trafia do obozu, ona do fabryki granatów...
Ludmiła, Barbara i Hela. Przedwojenne polskie Wilno. Trzy siostry, których beztroskie życie przerwała wojna. Wszystkie wywiezione w stepy Kazachstanu,...
Przeczytane:2023-12-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Ludzie, o których nie pamiętano... Nie pamiętano o ich nasłuchach i odwadze... A jednak w trakcie drugiej wojny światowej, nie wahali walczyć z wrogiem wykorzystując swoje zalety, talenty i umiejętności. Czasami efekty ich mrówczej pracy przynosiły większe efekty niż wielkie kampanie prowadzone na froncie. Naukowcy. Lekarze. Matematycy. Sportowcy. Prawnicy. Artyści. Ludzie, których powinnyśmy poznać i zapamiętać.
Im więcej mam lat... Im więcej obserwuje świat i zmiany, jakie w nim zachodzą, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że ludzie nie uczą się na błędach. Ignorując ciężkie życiowe lekcje dawane nam przez historię niestety, ale narażamy się na kolejne... Czasami stawiamy na niewłaściwe autorytety... Nie chcemy szukać tych właściwych albo zapominamy o tych, którzy rzeczywiście mogą stać się właściwymi wzorami do naśladowania... A szkoda, bo moglibyśmy wiele się od nich nauczyć! Takimi wzorami mogliby być między innymi bohaterowie, których biografie przedstawiono w Tytanach wojny.
Autorka przedstawiła w środku dziesięć sylwetek postaci, które wywarły niebagatelny wpływ na przebieg drugiej wojny, ale co najważniejsze żadne z nich nie walczyło z bronią w ręku. Oni znaleźli inny sposób walki z wrogiem.... Niestety obecnie są albo mało znani albo wręcz zapomniani. A przecież tak wiele poświecili dla obrony najważniejszych dla Polaków wartości! Dlatego ta książka jest tak ważna... Przywraca pamięć tym, o których powinnyśmy pamiętać. Pokazuje (nie)zwykłe życie (nie)zwykłych ludzi. Pokazuje prawdziwych bohaterów, dla których było coś ważniejszego niż własne ,,ja''. Szczerze polecam tę książkę, bo w moim przekonaniu warto poświecić jej trochę czasu.