Trzy Czerwce

Powieść Julii Glass robi wrażenie wielowymiarowej – oglądamy szkocką rodzinę McLeodów na przestrzeni dziesięciolecia, z kilku różnych perspektyw jednocześnie, oczami dwóch pokoleń jej członków. Poszczególne opowieści odkrywają wciąż nowe tajemnice, nieświadomie skrywane przez bohaterów; pozwalają dowiedzieć się o nich tego, czego oni sami o sobie nie wiedzą. Trzy czerwce to książka o granicach miłości – a właściwe o tym, że granic takich nie ma. Autorka stara się pokazać, jak bardzo ryzykowna dla niektórych może być miłość i jak różne formy może przyjmować: opowiada o miłości męża i żony, homo- i heteroseksualnych kochanków, rodziców i dzieci (nawet tych jeszcze niepoczętych), rodzeństwa, ludzi do zwierząt, żywych do zmarłych. Miłość to dla bohaterów często jedyny powód, aby dalej żyć, dotrwać do następnego czerwcowego spotkania i kontynuować swą opowieść.

Informacje dodatkowe o Trzy Czerwce:

Trzy Czerwce - opinie o książce

Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Książka "Trzy czerwce" składa się z trzech części, z których każda opowiadana jest z punktu widzenia innej osoby - pierwsza z punktu widzenia Paul'a McLeod'a (ojca rodziny), druga jego syna Fenno, trzecia zaś ich wspólnej znajomej Fern. Pierwsza część jest bardzo dobra - opowiada o tym, jak Paul radzi sobie po śmierci swojej żony. Wybitna jest część druga powieści - o Fenno, jego życiu w gejowskim środowisku Nowego Jorku i zmaganiach z chorobą najlepszego przyjaciela. Niestety, na obraz całości (i końcową ocenę książki) wpłynęła trzecia, ostatnia część, którą uznałam za najsłabszą. Dlatego książkę oceniam na 5, chociaż dwa pierwsze fragmenty zasługiwały na 6.
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung