Tam gdzie dzieci są luksusem

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Jutro może już nie być Wielkich Chin. Druga potęga gospodarcza planety dzisiaj, może wkrótce stać się o wiele mniej widoczna na światowej scenie... Skąd taki scenariusz, sprzeczny ze wszystkimi prognozami? Z jednego, jedynego powodu, wyraźnie niedocenianego przez wszystkich obserwatorów: demografii, która stając się zbyt trudna do uniesienia przytnie skrzydła chińskiemu feniksowi. Za wiele osób starych, za mało młodych. W perspektywie 2050 roku chińska siła robocza, decydująca dzisiaj o sile gospodarki kraju, zmniejszy się o 160 milionów osób. Młodzi, wysoko wykwalifikowani napotkają coraz więcej trudności w dostępie do rynku pracy, podczas gdy starsi, którym państwo ciągle nie jest w stanie zapewnić godziwych warunków życia, staną się dla następnych pokoleń ciężarem nie do udźwignięcia. Chiny staną się „stare" zanim będą bogate. A na ich coraz mniej licznych dzieciach spoczywać będą nadmierne oczekiwania. Po dwóch latach badań Isabelle Attané daje nam precyzyjny obraz „kraju, gdzie dzieci są luksusem". Obsesja posiadania jedynaków, eliminacja dziewczynek, zniszczenia powodowane przez biedę, niedożywienie i AIDS stanowią tyle bomb z opóźnionym zapłonem… Dodajmy do tego niebezpieczeństwa stresu, związanego z edukacyjnym wyścigiem z „przeszkodami”, tradycyjnymi, skomplikowanymi stosunkami między rodzicami i dziećmi oraz poważnymi nierównościami geo-demograficznymi. Ta daleka od banału i utartych ścieżek książka, bogata we własne spostrzeżenia autorki i liczne opinie naocznych świadków, odkrywa nam giganta na glinianych nogach. Isabelle Attané jest wybitnym sinologiem i demografem, specjalistką od problemów Azji. Pracuje jako samodzielny badacz (doktorat w 1998, habilitacja w 2007 roku) w Institut National D’études Démographiques (INED – Narodowy Instytut Badań Demograficznych) w Paryżu oraz prowadzi wykłady w École des Hautes Études en Sciences Sociales (EHESS – Wyższa Szkoła Nauk Społecznych) w Paryżu. Jest autorką m.in. - La Chine en transition, (Chiny w okresie przemian) – Paryż 2002 - Une Chine sans femmes (Chiny bez kobiet), Paryż 2005 - En esperant un fils...la masculinisation de la population chinoise (Mając nadzieję na syna... maskulinizacja ludności Chin), Paryż 2010. Pod jej kierownictwem naukowym ukazały się m.in. La demographie en Mediterannée situation et projections, Watering the neigbour's garden the growing demographic female deficit in Asia (wraz z C.Guilmoto), Gender discriminations among young children in Asia (z J. Veron). Publikacje I. Attané ukazują się m.in. w „Le Monde” i „Le Monde diplomatique” oraz w czasopismach fachowych. Jest to pierwsza książka tej autorki tłumaczona na język polski.

Informacje dodatkowe o Tam gdzie dzieci są luksusem:

Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2012-11-01
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-62304-54-7
Liczba stron: 272

więcej

Kup książkę Tam gdzie dzieci są luksusem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tam gdzie dzieci są luksusem - opinie o książce

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2016-08-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016, 52 książki 2016, Mam,
Autor porusza problemy jakie napotykają rodzice w Chinach jak i ich dzieci po narodzeniu. W tym kraju bardzo widoczny jest podział na tak zwane "elity" oraz ludzi ubogich, których nie stać na podstawowe potrzeby dla ich dziecka. Książka ukazuje jak długą i bardzo drogą drogę muszą przejść rodzice aby utrzymać, wychować oraz wykształcić swojego potomka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-11-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Książka bardzo ciekawa, pokazuje dużo ze zwyczajów Chin, wyjaśnia to co w naszych oczach wydaje się barbarzyństwem. Przede wszystkim prognozuje jednak co będzie za jakiś czas jeśli obecna polityka się nie zmieni. Niesamowite wrażenie robiła na mnie przekonanie że dziecko staje się człowiekiem dopiero po oficjalnym rytuale przyjęcia go do rodziny, wcześniej matka może po prostu skazać je na śmierć bez konsekwencji. Choć wydaje się to okrucieństwem z drugiej strony pokazuje jak ważna jest w Chinach zbiorowość, rodzina, że bez niej lub po za nią nie ma życia! Podejście zupełnie odmienne od naszego zachodniego kultu indywidualności. Poruszająca i skłaniająca do refleksji. Polecam.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy