Poruszająca powieść o dziewczynie z amerykańsko-japońskiej rodziny, która po ataku na Pearl Harbor trafia do obozu dla internowanych.
Satomi jest jedynym dzieckiem z mieszanego, amerykańsko-japońskiego małżeństwa w położonej w Kalifornii Angelinie. Oczywiście mieszkają tam też inni Japończycy, ale Satomi nie należy ani do białej, ani do japońskiej społeczności miasteczka. Dla obu stron jest „inna”.
Sytuacja dziewczyny – i wszystkich tych, w których żyłach płynie choć kropla japońskiej krwi – pogarsza się, kiedy Japonia zaczyna stanowić zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Ojciec Satomi wstępuje do marynarki, po części po to, bo bronić ojczyzny, po części dlatego, że pragnie chronić żonę i córkę przed rasistowskimi atakami, ginie jednak podczas bombardowania Pearl Harbor. W oczach sąsiadów nie staje się jednak bohaterem – ci milczeniem przyjmują jego śmierć i odsuwają się od Satomi oraz jej matki. Wkrótce obie trafiają do obozu dla internowanych, którego mieszkańcy traktowani są jak zwierzęta.
Satomi trudno jest się pogodzić z tą nagłą utratą wolności, odrazę budzi w niej kompletny brak prywatności i prymitywne warunki, do jakich musi się przystosować. Jednak to właśnie w obozie po raz pierwszy odkrywa, co znaczy przynależeć do wspólnoty.
Przez cały czas Satomi tęskni jednak za miłością. Po opuszczeniu obozu wyrusza na wschód, do Nowego Jorku, gdzie znajduje pracę, nędzne lokum i kilku kandydatów do swojej ręki. Spotyka opiekuńczych mężczyzn, dzięki którym jej życie mogłoby być łatwiejsze, jednak nadal nie ustaje w poszukiwaniu prawdziwego uczucia – i odnajduje je w zupełnie nieoczekiwanych miejscach.
Informacje dodatkowe o Taka jak ty:
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-01-28
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
978-83-7839-680-2
Liczba stron: 496
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bajka o Kopciuszku jest jedną z najpopularniejszych opowieści dla dzieci. Stała się także najczęstszą inspiracją dla twórców wielu dziedzin sztuki, głównie filmu i literatury. Biedna, poniewierana dziewczyna zostaje nagle najważniejsza i doceniana. Szczęśliwa wiedzie pomyślne życie aż po kres swych dni. Maureen Lindley połączyła bajkę o Kopciuszku z mitem o Syzyfie. Upokarzana, wyśmiewana zyskuje namiastkę szczęścia, by zaraz ją stracić. Po każdym kolejnym kryzysie dziewczyna podnosi się i na nowo wkracza na ścieżkę pomyślności, ale ten głaz jest zbyt ciężki, by mogła go udźwignąć.
Angelina to niewielka miejscowość, w której żyje główna bohaterka powieści, Satomi, z rodzicami – amerykańskim farmerem i matką Japonką. Dziewczyna od najmłodszych lat wyróżnia się nie tylko mieszanym pochodzeniem, ale i nieprzeciętną urodą. Jednak pochodzenie jej matki zaczyna być źle postrzegane, a rok 1940 przynosi już coraz częstsze konflikty na linii amerykańsko-japońskiej. Prześladowana rodzina musi wkrótce zmierzyć się z większym dramatem – 7.12.1941, kiedy spadają bomby na Pearl Harbor. Dekretem prezydenckim wszyscy obywatele, w żyłach których płynie choć kropla japońskiej krwi, zostaną internowani. Życie w obozie to dla Satomi gorzki kawałek chleba. Po odzyskaniu wolności samotna musi radzić sobie w nowych warunkach. Wydaje się, że nad bohaterką ciąży fatum, bo gdy wreszcie poczuje się szczęśliwa, życie znów okrutnie z niej zakpi.
„Taka jak ty” sięga nie tylko do uczuć związanych z pochodzeniem, różnicami kulturowymi, ale przede wszystkim w głąb ludzkich emocji, gdyż pierwsze miejsce zajmuje tu więź matki i córki i siła macierzyńskiej miłości, toksyczne relacje Satomi z ojcem, samotność i poczucie alienacji nastolatki oraz przyjaźń, która pokazana jest w powieści jako wartość najwyższa i najważniejsza.
Powieść Maureen Lindley nie posiada słabych stron. A najmocniejszą jest kreacja Satomi. Bohaterka jakich mało, silna osobowość, niezłomność charakteru, uroda i wola walki czynią tę kobietę prawdziwą wojowniczką. Mimo kilku jej irytujących wad czytelnik kibicuje Sati, życząc jej pomyślności. Autorka jednak pogrywa na uczuciach bohaterki i odbiorców, potęgując wielkie emocje. Sprawia tym samym, że książka z pewnością na dłużej zostanie w pamięci czytelników.