reklama

Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu

Niesamowita powieść dla prawdziwych fanów fantasy!

,,Ta książka ma wszystko: zdradę i miłość, liryzm i brutalną akcję, kryzys egzystencjalny i przestrzeń opery kosmicznej, nie wspominając o superagentkach podróżujących w czasie. Debiutancka współpraca Gladstone i El-Mohtara to pokaz fajerwerków dwóch bardzo utalentowanych gawędziarzy"

Madeline Miller, autorka ,,Pieśni o Achillesie"

Fenomen z najważniejszymi nagrodami branżowymi: BSFA AWARD, NEBULA AWARD, HUGO AWA

W popiołach umierającego świataRed znajduje kopertę z adnotacją: ,,Spalić przed czytaniem". Tak rozpoczyna się niezwykła wymiana listów pomiędzy przeciwniczkami w wojnie sięgającej najdalszych zakątków czasu i przestrzeni. Red reprezentuje technokratyczną, postludzką Agencję. Blue pochodzi z Ogrodu, bezkresnej świadomości wpisanej w każdą cząstkę materii organicznej. Przeszłość obu jest krwawa, a nitki ich przyszłości wzajemnie się wykluczają. Red i Blue nie łączy nic - tylko to, że nie mają sobie równych i że działają same. Ale prowokacje na polu bitwy zmieniają się w niebezpieczną grę, którą teraz obie będą próbowały wygrać. Tylko co jest tak naprawdę wygraną w tej wojnie? Przed wami wspaniały popis sztuki współautorstwa obejmujący całość czasu i przestrzeni.

,,Poezja przebrana za fikcję gatunkową. (...) to proza, która chce być czymś więcej niż tylko lekturą. Chce być słyszana i smakowana"

Kelly Sue DeConnick, autorka Kapitan Marvel

,,Intymna i liryczna podróż w czasie, mitach i historii, z wciągającą rozmową między postaciami i autorami. Musisz to przeczytać"

John Scalzi, autor bestsellerów New York Timesa

,,El-Mohtar i Gladstone napisali ostateczny romans między wrogami a kochankami"

Booklist, Starred Review

Informacje dodatkowe o Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu:

Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 2023-05-17

Kup książkę Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu

Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu - opinie o książce

Red jest przedstawicielką Agencji, pochodzi z technokratycznego ,,społeczeństwa, natomiast Blue pochodzi z Ogrodu, ,,społeczeństwa" wpisanego w przyrodę. Dwie zwalczające się ,,społeczności", podróżujące przez kolejne wiązki czasu, niszcząc światy, zmieniając przeszłość, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Każda z walczących stron subtelnie wpływa na wydarzenia, zmiana niewielkiego fragmentu historii w jednej jej punkcie, może spowodować olbrzymie zmiany wieki później. Pewnego dnia, w jednym z rozpadających się światów Red znajduje kopertę z adnotacją ,,Przed przeczytaniem spalić", ciekawość jednak zwycięża. Notatka okazuje się pochodzić od Blue, Red mimo podejrzewania pułapki, postanawia na nią odpisać. Początkowo wiadomości zostawiane sobie w kolejnych pasmach czasu są podszyte wrogością, z czasem stają się wskazówkami dotyczącymi trudnej sztuki pisania listów. Dwie wrogie sobie przedstawicielki swoich ,,społeczeństw" zaczynają traktować się z szacunkiem i sympatią. Każdy kolejny list do przeciwniczki może przynieść im oskarżenie o zdradę, a Red i Blue coraz bardziej ryzykują, w imię przyjaźni, w imię zauroczenia i w końcu w imię miłości. Czy na wiązkach czasu możliwe jest szczęśliwe zakończenie?

,,Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu" nie jest zwyczajną powieścią. Jest to opowieść pisana z perspektywy Blue i Red za pomocą listów. Wraz z rozwojem opowieści, możemy obserwować ewolucję listów, od krótkich pełnych podejrzliwości co do intencji drugiej strony wiadomości, przez coraz cieplejsze dłuższe formy, po wręcz poetyckie wyznania miłości.

Także bohaterki przechodzą przemianę, polecają sobie swoje ulubione potrawy, sugerują lektury. Z bezwzględnych niszczycielek stają się wrażliwymi osobnikami, planującymi swoją przyszłość poza znanymi pasmami wiązek czasu.

Czytając tę powieść cały czas wyobrażałam sobie wiązkę czasu jako papier logarytmiczny ( na którym zaznaczony jest układ współrzędnych w ten sposób, że rzędne są proporcjonalne do logarytmów liczb), w taki sposób, aby ,,dół" wiązki był ,,bardziej zagęszczony" niż ,,góra". Historia Blue i Red, prowadzi nas przez historię ludzkości, przez znane i mniej znane wydarzenia, przez dzieła literackie. Uważny czytelnik doszuka się w listach bohaterek wielu smaczków, czasami podanych wprost, czasami zawoalowanych.

Po tę powieść warto sięgnąć, chociażby ze względu na piękny język, jakim opowiedziana jest historia przedstawicielek Agencji i Ogrodu, epistolarną formę i przepiękne wydanie. Powieść została wydana w twardej oprawie, listy Blue opatrzone są niebieską linią wzdłuż marginesu, a Red czerwoną. W częściach narracyjnych pojawią się czerwono-niebieskie grafiki. Graficznie wydanie zostało bardzo spójnie pomyślane.

,,Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu" to powieść fantasy, moim zdaniem bardziej dla wielbicieli, niż początkujących czytelników tego gatunku. Powieść mnie zachwyciła nietypową formą, technologicznymi i historycznymi odnośnikami, a i sama relacja pomiędzy Blue i Red bardzo mnie intrygowała, byłam ciekawa, jak skończy się ich historia.

Serdecznie polecam.

Avatar użytkownika - Roksana