Tajemnica Leili

Prawdziwa historia kobiet, którym grozi egzekucja za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim.

W fundamentalistycznym Iranie ciąża jest często wyrokiem śmierci.

Urodzony w slumsach z ojca muzułmanina i matki żydówki, Kooshyar Karimi zdobył wykształcenie i został odnoszącym sukcesy lekarzem, nagradzanym pisarzem oraz uwielbiającym swoją córkę ojcem. Mógł prowadzić wygodne życie, ale nie pozwoliło mu na to sumienie - nie potrafił odmawiać niezamężnym kobietom, błagającym go, by uratował ich życie, dokonując zabiegu przerwania ciąży, w przeciwnym wypadku kobiety te czekała śmierć przez ukamienowanie.

Jedną z nich jest dwudziestodwuletnia Leila. Piękna, inteligentna, pełna życia, pragnie studiować na uniwersytecie, ale jej surowo przestrzegająca nakazów wiary rodzina nie wyraża na to zgody. Wracając pewnego dnia z biblioteki - każde wyjście z domu wymaga specjalnego pozwolenia - Leila zakochuje się w przystojnym właścicielu butiku...
Kooshyar uratował niezliczoną ilość kobiet, Leila jednak szuka jego pomocy z innego powodu, takiego, który będzie go dręczył przez lata i zainspiruje do podjęcia niemożliwej misji, kiedy uda mu się uciec z Iranu i po wielkich trudach osiąść w odległej Australii.

,,Tajemnica Leili" to książka fascynująca i wzruszająca, przedstawia codzienne życie kobiet w kraju, gdzie miłość może być przestępstwem. Jednakże pomimo całego swego tragizmu ta niezapomniana lektura paradoksalnie podnosi czytelników na duchu, autor przekazuje nam bowiem nadzieję, że my sami - i opowiadane przez nas historie - możemy przeciwstawić się złu.

Niezwykła książka... Karimi zaskarbia sobie nasze zaufanie dzięki swym doświadczeniom i współczuciu dla niedoli osób wyrzuconych poza margines.
Owen Richardson, ,,Saturday Age"

Głęboko poruszająca historia, pięknie opowiedziana, pełna wyjątkowych spostrzeżeń, napełniająca nas podziwem dla odwagi moralnej autora.
Robin de Crespigny, autor ,,The People Smuggler"

Niezwykła, zdumiewająca książka. Historia Leili wzrusza do głębi, Kooshyar Karimi jest wytrawnym narratorem.
Shirley Walker, autorka ,,The Ghost at the Wedding"

,,Tajemnica Leili" jest przepełniona współczuciem i pragnieniem, dobitnie przedstawia dzieje reżimu duszącego naród i niszczącego wszystko, co było w nim wielkie. Lektura tej książki jest jak wgląd w kulturę i zrozumienie desperacji narodu.
,,The Hoopla"

Pasjonująca relacja o niewinnej dziewczynie opierającej się miażdżącym rządom irańskiego reżimu. Arcydzieło o moralnych dylematach, pełne napięcia.
Bob Brown

Inspirujące... często wstrząsające... Prezentuje wgląd w przyczyny, dla których człowiek gotów jest przedłożyć dobro innych ponad własne bezpieczeństwo.
,,Townsville Bulletin"

Frapujące i potężne.
,,Sunday Age"

Kooshyar Karimi urodził się w Teheranie, obecnie mieszka w Sydney. Jest autorem bestselerów: ,,Tajemnica Leili", ,,Journey Of A Thousand Storms", kilku książek na temat Iranu, Chin i asyryjskich mitów i historii, z których jeden został wycofany z publikacji przez rząd irański.

Informacje dodatkowe o Tajemnica Leili:

Tajemnica Leili - opinie o książce

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2019-03-10,

Koooshyar Karimi mógł prowadzić wygodne i zwyczajne życie jako lekarz. Postanowił jednak, wbrew prawu i obowiązującym nakazom, pomagać kobietom w przerywaniu ciąży. Ratując ich życie każdego dnia naraża swoje.
Lubię udawać się w czytelnicze podróże po krajach kulturalnie odmiennych, poznawać ich obyczajowość, tradycję, a przede wszystkim gromadzić wiedzę na temat warunków, w jakich żyją tamtejsze kobiety. Często podróże te mnie przytłaczają, sprawiają, że ciężko mi pogodzić się z faktami. Ale potrzeba ich odbywania zawsze okazuje się silniejsza. „Tajemnica Leili” to tytuł, który krążył mi po głowie od dawna, potrzebowałam jednak czasu, by odpowiednio się na tę lekturę nastroić.
To jedna z tych powieści, na które czas jednak nigdy nie jest odpowiedni. Przekonałam się o tym szybko, poznając już pierwsze strony. Bardzo dobrym pomysłem okazała się w tym przypadku dwutorowa, pierwszoosobowa narracja. Z jednej strony poznajemy kulisy pracy doktora Karimiego- lekarza, który pomaga kobietom, dokonując aborcji oraz odbudowując błony dziewicze, choć wie, że grozi mu za to kara śmierci. Z drugiej strony mamy możliwość wysłuchania historii tytułowej Leili, opowieści przykrej i niezwykle przytłaczającej. Połączenie tych dwóch historii, które obfitują w punkty wspólne, sprawia, że książka nabiera wielkiego ciężaru emocjonalnego, jaki wraz z lekturą przyjmujemy na swoje barki.
Bohaterzy tej powieści to ludzie, jakich dziś wydaje się być coraz mniej. Odważni, gotowi walczyć w obronie innych, zdeterminowani w realizacji celu i walce z systemem. Jestem pewna, że ktoś bez wahania nazwałby ich głupcami i być może biorąc pod uwagę realia, w których przyszło im żyć, nie byłoby to określenie przejaskrawione, ale ja potrafię i chcę ich zrozumieć. Obydwoje okazali się dla mnie postaciami szalenie inspirującymi, będącymi wzorami do naśladowania. Ani razu nie zdarzyło mi sie pomyśleć, że podjęte przez nich decyzje są błędne, a wybory niewłaściwe, choć często niepozbawione konsekwencji.
Zagłębiając się w te historię czytelnik powinien być przygotowany, że to nie będzie przyjemna czytelnicza przygoda, że ta powieść nie dostarczy mu rozrywki. Nie, wręcz przeciwnie. To opowieść pouczająca i inspirująca, skłaniająca do refleksji, zmuszająca do wyborów i ujarzmienia własnej wyobraźni. Bo podczas lektury wielokrotnie nasuwają nam się nieprzyjemne refleksje, zadajemy sobie niepokojące pytania, a zdarza się, że i oczy mogą się zaszklić.
Ta powieść to także niezwykłe źródło wiedzy dotyczącej Iranu i obowiązujących w nim nakazów, szczególnie w przypadku kobiet. Choć nie spotkałam się z tym tematem po raz pierwszy, nigdy nie przestanie mnie to dziwić, a nawet szokować. Rygorystyczność ich przestrzegania, brutalność karania, wszechobecność w codziennym życiu sprawiają, że rzeczywistość irańskich kobiet jest bardzo smutna i ograniczona, nastawiona przede wszystkim (oprócz usługiwania mężom) na przestrzeganie zasad. Nigdy tego nie zrozumiem i nigdy nie zaakceptuję, niewątpliwie jednak lektura pozwala popatrzeć w inny sposób na to, co mamy. Docenić to i spokojnie odetchnąć.
To jedna z niezapomnianych książek. Autentyczna, realistyczna, prawdziwa. Do bólu.

Avatar użytkownika - ola2998
ola2998
Przeczytane:2017-03-16, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Tajemnicę Leili" czytamy niejako na dwa sposoby. Jednym z nich jest historia opowiedziana z punktu widzenia Kooshyara i jego wspomnienia związane z pracą, drugi to perspektywa tytułowej Leili i ukazanie jej ciężkiego życia. Ciężkiego z tego tylko względu, że przyszło jej żyć w Iranie, kraju, gdzie króluje islam, a prawa kobiet są mocno ograniczone. Autor stara się jak najdokładniej przekazać poprzez słowa sytuację, jaka panuje na wschodzie w krajach muzułmańskich. A trzeba przyznać, że opisy te nieraz wywolały u mnie gęsią skórkę. Historie kobit, którym pomógł Kooshyar Karimi  są dramatyczne i nieraz ściskają serce. Ksiązka zdecydowanie wciąga, niech to jednak nie zmyli wielbicieli dobrej, skomplikowanej fabuły czy entuzjastów akcji, bo tego tutaj nie znajdziecie. Bohaterowie też nie są specjalnie wyjątkowi. Powieść przykuwa uwagę czytelnika samym tematem, tym, co dzieje się w rzeczywistości, wiele kilometrów od nas, a czego nie do końca jesteśmy świadomi. Chociaż przyznam, że trochę żałuję, że na końcu autor pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi, a dalsze losy Leili stanowią znak zapytania. "Tajemnica Leili" to wstrząsająca i dająca do myślenia historia z elementami biograficznymi, która ukazuje piękno poświęcenia i chęć niesienia pomocy w zestawieniu z okrucieństwem do jakiego może prowadzić ślepa wiara w religię. Warto ją przeczytać, dzięki temu można docenić miejsce, w którym przyszło nam życ.
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-02-16, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Jaka jest nadzieja dla Iranu, jaka nadzieja dla świata, skoro ludzie, którzy widzą monstrualną niesprawiedliwość takiej kary, decydują się na jej usankcjonowanie albo milczenie?" Publikacja przejmująco przybliża dramatyczną sytuację kobiet w islamskim fundamentalizmie pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. To mocny apel o przywrócenie godności irańskich kobiet, likwidację fanatyzmu, religijnego faszyzmu, teokratycznej ideologii, bezkompromisowej konserwatywności, nietolerancji, prześladowań i przemocy, w tym zabójstw honorowych, egzekucji nieletnich, kamieniowanie kobiet za cudzołóstwo i wieszanie mężczyzn za homoseksualizm. Irańskie kobiety pozbawione praw do swobodnego decydowania o sobie, dostępu do edukacji, podejmowaniu pracy, wybieraniu mężów, przymuszane do bezwzględnego posłuszeństwa i służebnictwa wobec mężczyzn. Realna groźba pozbawienia życia za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim, zakaz dokonania aborcji, nawet jeśli ciąża jest efektem gwałtu. Czy coś zmieniło się na lepsze po dwudziestu latach? Kooshyar Karimi, ceniony lekarz, pomimo grożącego mu niebezpieczeństwa, ratował kobietom życie dokonując zabiegów przerwania ciąży czy odtworzenia błony dziewiczej. Ze zrozumieniem specyficznej sytuacji kobiet w irańskim społeczeństwie, realistycznym spojrzeniem na otaczającą kulturową rzeczywistość, empatyczną postawą, we wzruszający i przenikliwy sposób przybliża bolesne historie kilku swoich pacjentek dbając o zachowanie tajemnicy tożsamości kobiet. Najwięcej dowiadujemy się o dwudziestodwuletniej Leili, bardzo inteligentnej i ambitnej osobie, której marzenia o studiowaniu i pracy w charakterze nauczycielki nie spełniły się ze względu na zakaz kontynuowania nauki wydany przez jej rodzinę. Pozostają jej jedynie książki, ale i do nich ma bardzo ograniczony dostęp, w ciągu roku dostaje zaledwie kilka pozwoleń na wizytę w pobliskiej, słabo wyposażonej bibliotece. Czy kobieta zdoła zawalczyć o siebie, a może jej sytuacja jest już z góry przesądzona? Jak potoczy się jej miłość do przystojnego właściciela sklepu? Z jakimi moralnymi, rodzinnymi i prawnymi konsekwencjami misji niesienia pomocy irańskim kobietom przyjdzie zmierzyć się Kooshyarowi? bookendorfina.pl

Ilekroć czytam losy kobiet przebywających, dobrowolnie lub nie, w krajach islamskich to dziękuję Bogu i partii, że dane mi było urodzić się w cywilizowanym kraju.Książka jest napisana przez lekarza, który niosąc muzułmańskim kobietom pomoc wręcz nielegalną wg ichniejszego prawa, musiał uciekać z Iranu. Jednocześnie drugim narratorem jest kobieta, której udzielił on zakazanej pomocy. Polecam każdemu.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski