Ta trzecia

Ocena: 5 (2 głosów)
Sienkiewicz opisuje historię dwóch biednych malarzy - Świateckiego i Magórskiego - z których pierwszy maluje "truposze", "trupielce" i "trupięta", a drugi zdobywa pierwsze miejsce w Salonie paryskim. Jest to humoreska opisująca życie artystycznej cyganerii i zakłamanego mieszczaństwa.

Informacje dodatkowe o Ta trzecia:

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1969 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: b.d.
Liczba stron: 81

więcej

Kup książkę Ta trzecia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ta trzecia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Willa871
Willa871
Przeczytane:2016-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 2016,
Nigdy nie sądziłam, że Henryk Sienkiewicz może napisać tak zabawną nowelę. W czasie czytania kilkakrotnie zaglądałam na okładkę książki, czy oby się nie pomyliłam. Ale nie! Wszystko było w porządku. Styl całkiem inny od tego w jakim napisał Trylogię czy inne swoje powieści. Ta krótka nowela czytała się bardzo szybko i dosyć przyjemnie. Poza tym wielkokrotnie wywołała na mojej twarzy uśmiech. Bohaterami są dwaj ubodzy artyści-malarze Światecki i Magórski. Pierwszy z nich maluje "truposze", "trupięta" i "trupielce", natomiast drugi z nich do niedawna był zaręczony z pochodzącą z wyższych sfer Kazią Sułkowską, która za namową rodziców zerwała zaręczyny, gdyż mężczyzna był zbyt biedny jak dla ich córki. Wszystko zmienia się gdy jego obraz "Żydzi nad rzekami Babilonu" zostaje nagrodzony, co wiąże się ze sławą i pieniędzmi. Nagle mężczyzna znowu jest mile widziany w domu swojej niedawnej narzeczonej i planują ślub. Jak się dalej potoczy ta historia? To już trzeba przeczytać, bo naprawdę warto. Nowela opisuje życie artystycznej cyganerii i zakłamania mieszczaństwa, co można zauważyć po zachowaniu rodziców Kazi Sułkowskiej, którzy jak tylko dowiedzieli się, jaką nagrodę dostał Magórski od razu chcieli zaplanować jego ślub z córką. On miał tutaj niewiele do powiedzenia. Książeczka obfituje w wiele komicznych i zabawnych sytuacji. Wielokrotnie mogą popłynąć łzy, ale śmiechu. Język jest potoczny, pełen kolokwializmów. Nowela powinna spodobać się osobom, które na co dzień unikają dzieł Sienkiewicza. Ta pozycja powinna przypaść im do gustu, gdyż jest napisana w tak lekki i przystępny sposób, że bardzo szybko się czyta. Jeżeli ktoś ma kiepski nastrój to ta nowela z pewnością go poprawi. Mi poprawiła skutecznie. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2013-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Książka jest fajna, z humorem. Fajnie było przeczytać książkę Sienkiewicza całkowicie inną od ,,Trylogii". Cudownie było poznać romans w tak odległych czasach i naprawdę mnie to zafascynowało. Jedyne do czego mogę ,,się przyczepić" to zakończenie. Ostatnia część książki była prowadzona w dziwny sposób. Koniec rozegrał się bardzo szybko, pisany jakby na ,,przymus" i pośpiesznie na kolanie. Dlatego ,,5" a nie wyżej. Mimo to polecam, książka może umilić czas i wywołać uśmiech na twarzy.
Link do opinii
Inne książki autora
Siedmiu z poczuciem humoru
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki -  Siedmiu z poczuciem humoru

Siedmiu z poczuciem humoru to następujące opowiadania z uśmiechem:- "Ta trzecia", Henryk Sienkiewicz- "Romans Eskimoski", Mark Twain- "Snoby i małżeństwo"...

Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby

Przedstawiamy w tej książeczce najcelniejsze powiedzonka ulubieńca wielu pokoleń czytelników "Trylogii". Pan Zagłoba wypowiada się o polityce i...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy