Sztuka bycia Elą

Ocena: 4.25 (4 głosów)

"Sztuka bycia Elą" to wyjątkowa, pełna ciepła opowieść o dojrzewaniu i dorastaniu oraz o próbie stworzenia rodziny i własnego świata.


Bohaterką tej powieści jest 26-letnia Ela Sander, która mimo swego wieku czuje się osobą niedojrzałą i nie potrafi pogodzić się z tym, że jej rodzina już nie istnieje - rodzice są rozwiedzeni, a brat ożenił się i ma dzieci. Jednocześnie Ela broni się przez trwałym związkiem i założeniem własnej rodziny, bo nie chce zostać wtłoczona w tradycyjną rolę kury domowej.
Przyspieszony kurs dojrzewania Ela przechodzi, kiedy odkrywa, że w piwnicy jej domu koczuje 6-letnia dziewczynka o imieniu Klara, jak się okazuje, córka bezdomnej narkomanki. Ela czuje się zmuszona jej pomóc, stara się odnaleźć jej matkę i uchronić dziewczynkę przed bezduszną machiną opieki społecznej.

Informacje dodatkowe o Sztuka bycia Elą:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2008-04-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788360383421
Liczba stron: 285
Tytuł oryginału: Konsten att vara Ela
Język oryginału: Szwedzki
Tłumaczenie: Paweł Pollak

więcej

Kup książkę Sztuka bycia Elą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sztuka bycia Elą - opinie o książce

Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2016-04-19, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2023,
Zachęcona wrażeniami z lektury ksiązki pt. "Kochający na marginesie", z wielką chęcią sięgnęłam po kolejna książkę szwedzkiej pisarki J. Nillsson. Dzięki stosunkowo krótkiej powieści zatytułowanej "Sztuka bycia Elą" po raz kolejny przeniosłam się w świat samotności, braku zrozumienia, ludzi powszechnie traktowanych jako margines społeczny. Ale główną bohaterką tej ksiązki jest Ela Sander. Jest to przeciętna młoda kobieta, pracująca dorywczo, wynajmująca mieszkanie.. Można by powiedzieć żyjąca całkiem normalnie. Jednak w momencie, kiedy czytelnik poznaje Elę przechodzi ona głęboki kryzys psychiczny. Dziewczyna nie może pogodzić się z rozpadem swojej rodziny. Kiedy miała 21 lat jej rodzice rozwiedli się. Każde z nich na nowo ułożyło sobie życie, brat tez ma rodzinę, a ona idzie przez życie samotna, z uczuciem braku sensu i z głębokim przeświadczeniem, że każdy relacja międzyludzka, a zwłaszcza miłość z czasem się rozpadnie. Dopiero, kiedy Ela spotyka Klarę- małą dziewczynkę z marginesu jej życie zaczyna się odmieniać... Od samego początku postać głównej bohaterki bardzo mnie irytowała.. Jej depresja, marnowanie czasu, negowanie wszystkiego, co jest uznawane za normalne w dzisiejszym świecie (dzieci, rodzina, praca). Krew się we mnie momentami burzyła. Z czasem jednak przyszła refleksja, że sama nie wiem jak czułabym się w obliczu rodzinnej tragedii, jaką jest dla dziecka rozwód rodziców. Nie mam więc powodu tak irytować się zachowaniem Eli. Nie ma przecież dobrego wieku u dziecka na to, aby jego rodzina się rozpadła, aby zachwiał się grunt pod jego stopami. Proza Nilsson po raz kolejny dostarczyła mi wielu tematów do rozważań, zmusiła do refleksji nad istotą i sensem życia. WARTO zajrzeć!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Bardzo poruszająca opowieść o dziewczynie, która czuje się wewnętrznie rozdarta. Cierpi z powodu rozstania rodziców i nie umie odnaleźć własnej drogi. Gubi się i na powrót odnajduje w codziennym życiu. Mimo iż sama tego tego nie dostrzega, ma w sobie wiele dobra i empatii dla innych ludzi.
Link do opinii

Trudna, dzwinie skonstruowana, a jednak na swój sposób chwytająca za serce. Ela jako główna bohaterka jest dziwna i nie bardzo da się ją polubic od razu. Dużo bardziej pasował mi wątek Klary, dziewczynka była dużo bardziej ogarnięta niż jej tymczasowa opiekunka. Jako że "Sztuka bycia Elą" była pisana w pierwszej osobie, nie było łatwo mi przebrnąć przez opisy jej praktycznie całkowitego szaleństwa i psychicznego pogubienia. Cóż... nie będzie to jedna z moich ulubionych powieści, ale myślę, że nie zmarnowałam czasu który nad nią spędziłam.

Link do opinii
Inne książki autora
Rebeliantka o zmarzniętych stopach
Johanna Nilsson0
Okładka ksiązki - Rebeliantka o zmarzniętych stopach

Stella, tytułowa rebeliantka, studiuje ekonomię, ale bardziej niż sposoby pomnażania kapitału interesuje ją, jaki wpływ kapitał ma na ludzi. Nurtujących...

Kochający na marginesie
Johanna Nilsson0
Okładka ksiązki - Kochający na marginesie

Kawiarnia „Na marginesie” w dziwny sposób przyciąga tych, którzy znaleźli się poza granicą wyznaczoną przez normalnych obywateli dostatniego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy