Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji

Ocena: 5.67 (3 głosów)
Inne wydania:

Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji

 

Trwałym skutkiem rządów Stalina jest społeczeństwo złożone z milczących konformistów.

Szepty Orlando Figesa to wstrząsająca opowieść o ludziach, którzy musieli dokonywać dramatycznych moralnych wyborów i iść na kompromisy, aby żyć ,,normalnie" w stalinowskiej Rosji. Aby chronić sobie, rodzinę i przyjaciół, musieli mówić szeptem. Teraz ci, którzy przetrwali, opisują, jak bezlitosny system dyktatury stalinowskiej sterował ludźmi, ich emocjami, poczynaniami i umysłami. Łamiąc, zmuszając i naznaczając. Są wśród nich znane postaci jak: jedna z najwybitniejszych rosyjskich poetek Anna Achmatowa, poeta, prozaik i bard Bułat Okudżawa, pisarz Konstantin Simonow, lekarka i obrończyni praw człowieka Jelena Bonner czy poeta i publicysta Aleksander Twardowski.

Korzystając z setek listów, notatek, pamiętników i innych dokumentów pochodzących z rodzinnych i publicznych archiwów, a także na podstawie niezliczonych rozmów z tymi, którzy przeżyli ten czas, Orlando Figes tworzy wnikliwą analizę łamania kręgosłupa moralnego ludzi i narodu w imię systemu, w którym jednostka jest całkowicie podporządkowana państwu. To kronika okrucieństwa i ujarzmiania sowieckiego społeczeństwa. Przerażająca i boleśnie prawdziwa.

 

Dzięki Figesowi ci, którzy przeżyli, przełamali milczenie i podnieśli głos ponad szept.

The New York Times Book Review

 

Książka ta powinna dziś stać się lekturą obowiązkową w Rosji.

The Times (London)

 

Nadzwyczajna.

The New Yorker

Informacje dodatkowe o Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2024-05-15
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788383600796
Liczba stron: 800
Tytuł oryginału: Whisperers. Privat life in Stalin

Tagi: Historia Wydarzenia i tematy historyczne Historia Europy

więcej

Kup książkę Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji - opinie o książce

Dokument Figesa zawiera potężny ładunek emocji, przewartościowuje wszystko i sprawia, że człowiek zaczyna dostrzegać, jak bardzo, niemal bezgranicznie jest szczęśliwy. "Szepty" przytłaczają, przygnębiają, zestawiamy z ich treścią rozmaite aspekty naszego życia, wspomnień, planów i sprawiają tym samym, że cieszymy się naszą bezproblemową codziennością. Bezproblemową, bowiem w kontekście tej książki to, co do tej pory nas irytowało czy drażniło staje się takie miałkie, bez znaczenia. Zauważyłam, że w ramach odpoczynku między rozdziałami (których nie sposób pochłaniać "jednym tchem") niemal bezwiednie zaczynam ... sprzątać. I towarzyszy tej czynności takie dziwne rozrzewnienie. Bo dotykam sprzętów, które należą do mnie, zmieniam pościel na własnym, ciepłym łóżku, czuję zapach książek, których nikt mi nie odbierze, napawam się przestrzenią domu, która jest tylko dla mnie i dla ludzi, których kocham - wolnych, zdrowych i bezpiecznych. Tekst prowokuje do bezustannego, tkliwego cieszenia się własnym domem, telefonowania do bliskich, radości na myśl o pójściu do pracy. A refleksje? We mnie "Szepty" spowodowały swoisty chaos i irytujące uczucie zagubienia. Zrozumiałam mechanizmy rządzące światem sowieckim, ale nie jestem w stanie ogarnąć ich istoty. Zrozumiałam czyny, motywy i postępowanie, ale nie potrafię pojąć u.c.z.u.ć wielu bohaterów. Współczułam donoszącym i donosicielom, pokrzywdzonym i krzywdzącym, katom i ofiarom, ale nie umiem, choćby w mglisty sposób, zrozumieć miłości, wiary i religijnej czci, jaką większość z nich obdarzała Stalina, partię i ideę. Wzruszałam się i irytowałam, odkładałam książkę zarówno z powodu tego, że na jej kartach tak wiele było smutku i żalu, jak i z powodu tego, że pogrążałam się w całkowitym chaosie "poznawczym". Błądziłam jak dziecko we mgle, buntowałam się i nie zgadzałam. Im bliżej byłam tamtych postaw i realiów, tym mocniej się od nich oddalałam. "Szepty" należy przeczytać po to, by wzbudzić w sobie taki niepokój. W pewien sposób uzdrawiający, bo pozwalający docenić otaczającą nas rzeczywistość.
Link do opinii

Brytyjski historyk, sowietolog, autor znanych pozycji ("Tragedia narodu" i "Taniec Nataszy") ukazuje w "Szeptach" życie prywatne Rosjan w najgorszych latach sowieckiej represji. Obrazuje aresztowania, próby zniewolenia i zabijania w łagrach. Bada wpływ reżimu na życie osobiste ludzi. Ujawnia ogromną kolekcję nowo odkrytych dokumentów o wewnętrznym świecie zwykłych obywateli sowieckich, którzy starali się przetrwać pośród nieufności i lęku.

Orlando Figes, poczynając od rewolucji 1917 roku kończąc 3 lata po śmierci Stalina, ukazuje "labirynt moralny", w którym znaleźli się Rosjanie, gdzie jeden zły czyn mógł zniszczyć rodzinę. Prowadzi nas do wnętrza ciasnych mieszkań komunalnych, gdzie drobne sprzeczki prowadziły często do śmiertelnych konsekwencji. Bada ślepą wiarę w system komunistyczny tych, którzy często tłumaczyli nawet własne aresztowanie jako przypadek błędnej identyfikacji i ukazuje informatorów w bardziej ludzkim świetle, pokazując, jak w systemie represyjnym, każdy mógł łatwo stać się współpracownikiem.

Autor opierając się na listach, wspomnieniach, rozmowach opowiada historię o tym, jak Rosjanie próbowali znieść życia pod rządami Stalina, ukazuje rzeczywistość ich straszliwych wyborów. Obrazuje losy poszczególnych ludzi i ich rodzin, pokazuje, co działo się za żelazną kurtyną. Kreśli ogromny ból i przerażenie. Fałszywe oskarżenia, aresztowania i rozstrzeliwanie. Tortury, nękanie, prześladowanie, indoktrynacja, terror. Władza radziecka zabijała w ludziach to co ludzkie. Strach wielkiego terroru przenikał głęboko do ich dusz. Ci, którzy ukształtowali ten system polityczny stawali się bardzo często jego ofiarami. A ofiary były często niewinne.

Mówi o naturze sowieckiego reżimu, o głębokim, długotrwałym terrorze i krwawej dyktaturze. Książka ukazuje cierpienie członków rodzin zwróconych przeciwko siebie. Paranoję, wyobcowanie i zdradę. Przedstawiono tu panoramiczny portret społeczeństwa, w którym wszyscy mówili szeptem - aby chronić swoje rodziny i przyjaciół, aby donosić na nich. To chwytający za serce obraz życia tych, którzy bytowali w nieprawdopodobnych czasach. Upokarzający pomnik zła sowieckiej Rosji.

Trudna a zarazem ważna lektura. Napisana z ogromnym talentem gawędziarskim. Wzbogacona posłowiem autora, wieloma czarno-białymi starymi fotografiami, licznymi przypisami, mapami, tablicami genealogicznymi. Szczera, tragiczna, niepokojąca, naszpikowana emocjami, poruszająca. To pomnik dla milionów ludzi, którzy nie mogli opowiedzieć swojej historii ze strachu. To historia, która powinna być czytana przez wszystkich, aby przypomnieli sobie o ludzkiej zdolności do okrucieństwa. Nadal jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Autor wykonał niesamowitą pracę przeprowadzając liczne wywiady z ofiarami wielu lat terroru. Ci ludzie byli wśród nielicznych szczęśliwców, którym udało się przeżyć. Gorąco polecam ją wszystkim.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2012-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Poślij chociaż słowo. Opowieść o miłości i przetrwaniu w Gułagu
Orlando Figes0
Okładka ksiązki - Poślij chociaż słowo. Opowieść o miłości i przetrwaniu w Gułagu

Historia niezwykłej miłości dwojga młodych mieszkańców Moskwy na podstawie ich autentycznych listów i wspomnień. Swietłana i Lew poznali się na studiach...

Opowieść o Rosji. Władza i mit
Orlando Figes0
Okładka ksiązki - Opowieść o Rosji. Władza i mit

Książka, bez której nie zrozumiecie dzisiejszej Rosji. ANNE APPLEBAUM     Żaden kraj nie był tak głęboko podzielony w sprawie swojej historii jak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy