Syndrom Miłej Dziewczyny

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Czy jesteś Miłą Dziewczyną? Czy ludzie nieraz wykorzystują twoją cierpliwość, dobroć, współczucie i hojność? Czy czasami się rozczarowujesz, ponieważ inni nie traktują cię tak dobrze, jak ty ich? Czy nieustannie dajesz innym kredyt zaufania, tylko po to, żeby się rozczarować, gdy nie spełniają twoich zdrowych oczekiwań? Czy masz tendencję dawać innym zbyt wiele szans? Czy bycie zbyt miłą staje się ciężarem? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na niektóre lub wszystkie z tych pytań, nie tylko nie jesteś sama, ale jesteś w większości. Na całym świecie są miliony Miłych Dziewczyn, które myślą i czują podobnie jak ty. W rzeczywistości można śmiało powiedzieć, że każda kobieta ma w sobie coś z Miłej Dziewczyny

Ta książka dedykowana jest tym wszystkim kobietom na świecie, które wciąż wierzą, że muszą być miłe, żeby być kochane, akceptowane, otoczone opieką i bezpieczne. Jest też przeznaczona dla wszystkich terapeutów oraz obrońców praw kobiet, którzy dokładają starań, żeby pomóc kobietom zrozumieć, że lepiej jest być w swojej mocy, niż być miłą.

Wiele wartościowych treści odnajdą tu zarówno te kobiety, które pragną wyzwolić się z dotychczasowych wzorców i wreszcie stanąć po swojej stronie, jak i dla tych, które już są na ścieżce powrotu do siebie, aby mogły sprawdzić na ile stare schematy wciąż jeszcze są obecne w ich życiu.

Ostateczna wartość tego, kim jesteś, nie opiera się na twoich atrybutach – wyglądzie fizycznym, ilorazie inteligencji, talentach czy sukcesie finansowym. Opiera się na cudownym fakcie, że istniejesz i że w głębi duszy jesteś dobra, mądra i silna…

Beverly Engel

Informacje dodatkowe o Syndrom Miłej Dziewczyny :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024-01-26
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788367768085
Liczba stron: 634
Tytuł oryginału: The Nice Girl Syndrome. Stop Being Manipulated and Abused – and Stand Standing Up for Yourself
Język oryginału: Angielski

Tagi: poradnik Beverly Engel

więcej

Kup książkę Syndrom Miłej Dziewczyny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Syndrom Miłej Dziewczyny - opinie o książce

Niezależna, inteligentna, asertywna i świadoma swojej wartości.
🔥❓  Czy tak myślą o tobie inni?,  a może powinnam zapytać – Czy tak myślisz Ty o sobie? 🔥❓ 
 
 Czym jest i jak pokonać „Syndrom Miłej Dziewczyny” tłumaczy Beverly Engel w swojej książce Wydawnictwa Biały Wiatr.
 
 W naszym społeczeństwie bardzo głęboko utrwalił się pewien schemat, który mówi, że chłopcom wolno więcej. To dziewczynki zazwyczaj słyszą „jesteś damą, tobie nie wpada”. Według tego samego społeczeństwa kobieta powinna być łagodna, uległa, czuła, troskliwa pocieszycielka. Opiekunka domowego ogniska, stawiająca potrzeby innych ponad własnymi. - Czyli „miła dziewczyna”.
 
 Pamiętasz, co zrobiła Coco Chanel?

  To pierwsza kobieta, która zaprojektowała spodnie i odważyła się je założyć. Była za to krytykowana, ale w niedługim czasie zdobyła wielką popularność. Daje to nam przykład, że za kobietą, która potrafi postawić na swoim, idzie sukces, o którym przecież tak bardzo marzymy.


 Wiele kobiet przez całe życie stara się zadowolić innych, chcą być lubiane przez wszystkich. Boją się odrzucenia, tak bardzo, że swoim dążeniu do zadowalania ogółu zatraciły siebie. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, to jest niemożliwe, żeby każdy nas lubił. Dlatego ,,syndrom miłej dziewczyny” trudno przezwyciężyć, ale można. Nie bój się wypowiadać głośno własnego zdania, nawet, gdy jest ono odmienne od zdania innych. Zacznij podkreślać swoje potrzeby. Daj sobie prawo do realizacji własnych celów.

,,(.) nie możesz kontrolować tego, co inni o tobie myślą’’- to ich problem.

 Zachowanie „miłej dziewczyny” często wynika z niskiego poczucia własnej wartości. Pamiętaj, że jeśli chcesz zerwać z tym schematem, musisz popracować nad wiarą w siebie. Jeżeli chcesz, by otoczenie cię szanowało i się z tobą liczyło – musisz sama się o to zatroszczyć.


 Pamiętaj - Miłe dziewczynki idą do nieba, niemiłe idą tam, gdzie chcą

Link do opinii

„Syndrom Miłej Dziewczyny” autorstwa Beverly Engel to inspirująca oraz rzetelna analiza psychologiczna, która rzuca światło na pułapki społeczne w jakie wpadają kobiety, które starają się spełnić oczekiwania otoczenia. Engel wnikliwie bada zjawisko, które nazwała „syndromem miłej dziewczyny”, prezentując głęboko zakorzenione wzorce zachowań i przekonań, które wpływają na życie wielu kobiet. Książka nie tylko identyfikuje problem, ale również oferuje praktyczne strategie i środki zaradcze, które pozwalają kobietom uwolnić się od społecznych ograniczeń.

Autorka bardzo trafnie zwraca uwagę na społeczne normy, które kształtują oczekiwania wobec kobiet, skłaniając je do bycia uprzedzonymi, pomocnymi i bezkonfliktowymi. Przytacza liczne przykłady sytuacji, w których kobiety, chcąc spełnić te oczekiwania, zatracają siebie i własne potrzeby. Zachęca do zdobywania pewności siebie, wyznaczania granic oraz do odważnego wyrażania swoich opinii i potrzeb.

Język jakim posługuje się Beverly Engel jest jasny i zrozumiały, a treść przystępna dla szerokiego grona czytelników. Unika bowiem specjalistycznego żargonu, co sprawia, że poradnik ten staje się wartościową lekturą zarówno dla osób zainteresowanych psychologią, jak i dla tych, które poszukują praktycznych wskazówek dotyczących rozwoju osobistego.

W moim odczuciu jest to książka, którą można czytać od początku, ale można też na wyrywki, obierając za cel interesujący nas rozdział. Mnogość ćwiczeń jakie zawarte zostały w książce, umożliwia skuteczne przepracowanie problemu, a przykłady z życia pacjentek autorki dodają autentyczności je analizie.

Podsumowując, książka „Syndrom Miłej Dziewczyny” to inspirujące i mądre narzędzie dla każdej kobiety, która pragnie zdefiniować siebie na własnych warunkach. Jest to poradnik absolutnie potrzebny, wartościowy i taki o którym powinno się mówić głośno. Taki, który pozwoli kobietom lepiej się chronić, zabezpieczyć swoje potrzeby, nauczy je otwartości oraz wyrażania i rozpoznawania własnych uczuć.

Link do opinii

Czy należycie do miłych osób, czy raczej do tych ciężkich do zniesienia? Wydawałoby się to normalne, że lepiej być miłą osobą, jednak w nadmiarze wszystko może wyjść bokiem... W poradniku „Syndrom Miłej Dziewczyny”, którego autorką jest psychoterapeutka Beverly Engel, zostały dokładnie opisane przypadki, w których nie warto być miłym. Tak więc zapraszam Was dzisiaj na recenzję tej książki i dodam, że można dowiedzieć się z niej wielu przydatnych rzeczy!

„Syndrom miłej dziewczyny” dedykowana jest tym dziewczynom, których cierpliwość, dobroć, współczucie oraz hojność są wiele razy wykorzystywane. Ta książka może być też przydatna dla osób, które czują się rozczarowane tym, że traktują dobrze innych bez wzajemności lub nieustannie dają innym kredyt zaufania i wiele szans, a później są rozczarowani. Ogólnie ta książka jest dla tych, dla których bycie miłym staje się ciężarem. Niestety na całym świecie są miliony kobiet, które cierpią na „syndrom miłej dziewczyny”... Dlatego też powstała ta książka, aby te wszystkie dziewczyny zrozumiały, że nie muszą być miłe tylko dlatego, aby zdobyć miłość, akceptację, bezpieczeństwo i aby ciągle były otoczone opieką. Poradnik ten jest też przeznaczony dla wszystkich terapeutów i obrońców praw kobiet, którzy chcą pomóc zrozumieć kobietom to, że od bycia miłym bardziej opłaca się być w swojej mocy. Tak więc, dzięki tej książce można wyzwolić się z dotychczasowych wzorców i stanąć po swojej stronie, a jeśli ktoś jest już na ścieżce powrotu do siebie, to za sprawą tego poradnika może sprawdzić, w jakim stopniu stare schematy są jeszcze obecne w ich życiu.

Książka ta dzięki się na trzy części, które dokładnie opisują to, czym charakteryzują się miłe dziewczyny i jak to się stało, że stały się miłe. Oprócz tego nie tylko przedstawia fałszywe przekonania, przez które kobiety są krzywdzone i wykorzystywane, ale i opisuje umacniające wzorce, którymi powinno się kierować w życiu, aby z miłej dziewczyny stać się silną kobietą. Jak dla mnie, poradnik ten został napisany w bardzo przejrzysty i czytelny sposób. Styl pisania autorki bardzo przypadł mi do gustu i sprawił, że pomimo trudnej tematyki książkę tę czytało mi się lekko i przyjemnie. Bardzo podobały się mi w tej książce ćwiczenia, które mogą pomóc i zmusić do działania w celu zmiany swojego zachowania na lepsze. Podobały mi się też opisane prawdziwe przykłady przeróżnych pacjentek autorki tej książki, którym bycie zbyt miłą nie wyszło na dobre. Oprócz tego, jak dla mnie, bardzo interesująco i zwięźle została opisana w trzeciej część zasada czterech C (confidence, czyli pewność siebie, competence, czyli kompetencje, conviction, czyli wiara i courage, czyli odwaga), którą należy się kierować, aby z miłej dziewczyny stać się silną kobietą.

Z książki tej wyniosłam wiele przydatnych informacji i wskazówek, dzięki którym mam szansę stanąć po swojej stronie i zacząć próbować zachowywać się inaczej, bo niestety niektóre opisane fałszywe przekonania są jeszcze obecne w moim życiu. Większość z nich na szczęście minęła mi wiekiem, jednak niestety istnieje kilka wzorców, nad którymi muszę jeszcze popracować. Tak więc szczególnie przydatne okazały się dla mnie rozdziały mówiące o tym, żeby zacząć stawać we własnej obronie, wyrażać swój gniew, nauczyć radzić sobie z konfliktami, zacząć stawać czoła prawdziwe na temat innych ludzi i ogólnie, żeby zacząć siebie wspierać i chronić.

„Syndrom miłej dziewczyny” jest bardzo mądrym i przydatnym poradnikiem, który myślę, że powinna przeczytać każda kobieta, której przeróżne relacje nie wychodzą na dobre. Uważam, że każda z nas ma coś z „miłej dziewczyny”, a książka ta potrafi otworzyć oczy na swoje zachowanie i innych oraz może pomóc stać się silną kobietą. Tak więc polecam tę książkę każdej z Was, myślę, że zachęci Was ona do zmiany swojego zachowania, tak jak zachęciła mnie.

Link do opinii

Lubicie książki rozwojowe? Jeżeli tak, to ta książka może was zaciekawić. Polecana jest każdej kobiecie, niezależnie od wieku. Autorka przedstawia nam analizę psychologiczną kobiety. Pokazuje, że nie trzeba być miłą i kochaną, aby inni nas lubili. Mamy być zwyczajnie sobą!

 

Mówi się, że kobiety są wykorzystywane, ponieważ nie potrafią odmawiać. Boją się, że ich odmowa zostanie źle odebrana, a one stracą w oczach innych. To nie jest prawda! Autorka pokazuje nam za pomocą książki, że kobiety dość często przez swoją naiwność i sympatię, mogą być odbierane zupełnie inaczej niż tego oczekują. Ludzie często tą dobroć wykorzystują, a tak nie powinno być.

 

W książce zapoznamy się z siedmioma typami Miłych Dziewczyn. Jakie one są? Popychadło, aktorka, niewinna, ofiara, męczennica, cnotka, oświecona - każdy z tych typów posiada wyjaśnienie. Będziemy mogły zrobić również szereg ćwiczeń, które pozwolą nam się zmienić. Autorce zależy na tym, aby zacząć zauważać siebie i to właśnie swoją osobę stawiać na pierwszym miejscu.

 

Książka jest naprawdę wartościowa i warto ją przeczytać. Według mnie, każda mama powinna podarować ją swojej córce - nastolatce. Niech wie, że dobro musi wychodzić z prawdy, a nie z tego, że tak wypada.

 

Nie da się tej książki, a właściwie poradnika opisać. Trzeba go przeczytać, aby zrozumieć. Ten poradnik to taka terapia dla każdej z nas!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy