Syn Hamasu

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Palestyński terrorysta? As izraelskiego wywiadu? Naśladowca Chrystusa?

Musab Hasan Jusuf już od najmłodszych lat od środka obserwował działalność Hamasu. Jako najstarszy syn szajcha Hasana Jusufa – założyciela Hamasu i jego najbardziej szanowanego lidera – młody Musab asystował ojcu w aktywności politycznej i przygotowywał się do pójścia w jego ślady. Uczestniczył w spotkaniach z przywódcami bliskowschodnimi znanymi na całym świecie z wiadomości telewizyjnych. Cieszył się zaufaniem kierownictwa Hamasu i brał udział w intifadzie. Jednak od pewnego momentu historia Musaba potoczyła się w niespodziewanym kierunku.

Na stronach tej książki autor ujawnia zdarzenia i powiązania, które do tej pory znane były tylko w wąskim kręgu wtajemniczonych. Przestawia sensacyjne informacje na temat swojej prawdziwej roli. Syn Hamasu niemal natychmiast po premierze trafił na listę bestsellerów „New York Times”, a niezwykła historia Musaba była relacjonowana przez stacje telewizyjne i gazety na całym świecie.

Informacje dodatkowe o Syn Hamasu:

Wydawnictwo: Aetos
Data wydania: 2017-11-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788361097204
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: Son of Hamas. A Gripping Account of Terror, Betrayal, Political Intrigue, and Unthinkable Choices
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Kurzępa

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Syn Hamasu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Syn Hamasu - opinie o książce

Avatar użytkownika - redgirl_books
redgirl_books
Przeczytane:2019-03-10,

„Syn Hamasu” to światowy bestseller, który znalazł się na liście New York Timesa. Książka ukazuje rozpad kultury arabskiej od samego środka. Przedstawia nam istotę konfliktu między Izraelem a Palestyną, powody jego rozpoczęcia, a także historię jego przebiegu oraz to jak rósł on coraz bardziej w siłę i pochłonął w bestialski sposób życie tak wielu ludzi.

Musab Hasan Jusuf wychował się w tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie. Jest najstarszym synem szejka Hasana Jusufa- jednego z założycieli Hamasu, którego celem jest utworzyć na ziemiach Izraela państwo palestyńskie. Członkowie Hamasu uważali, że ziemia, na której znajduje się Izrael należy do Allaha. 

''Hamas jest duchem, ideą. Nie można zniszczyć idei - jeśli ktoś próbuje to zrobić, stymuluje ją do dalszego rozwoju. Hamas jest jak płaziniec: jeśli utniesz mu głowę, wyrośnie druga.''

Musab, tak jak jego pobratymcy, uważał, że naród palestyński walczy o odzyskanie wolności i ziem, które się im należą. Uwięzienie go w izraelskim więzieniu, w 1996 roku sprawiło, że jego życie obrało niespodziewany kierunek. Szanował swojego ojca i chciał być takim jak on, ale podczas uwięzienia zaczął kwestionować sprawę, w którą wierzył. W wieku 21 lat został szpiegiem izraelskiego wywiadu i od tej pory stąpał po kruchym lądzie.

''Syn Hamasu'' to historia człowieka, który znalazł się w samym środku konfliktu na Bliskim Wschodzie. Fakty, które Musab ujawnia w swojej książce, znane dotąd były tylko w kręgach izraelskiego wywiadu. Z jednej strony był asystentem i doradcą swojego ojca i wraz z nim uczestniczył w spotkaniach z palestyńskimi politykami, organizacjami, frakcjami czy komórkami terrorystycznymi, a z drugiej działał na rzecz Izraela. Dzięki przekazywanym przez niego informacjom udało się udaremnić ataki samobójcze i zabójstwa Izraelczyków. Działał pod pseudonimem ''Zielony Książę'' i był bardzo cenionym współpracownikiem ze względu na powiązania z Hamasem.

Przyznam, że zanim sięgnęłam po tę książkę niewiele wiedziałam o konflikcie na linii Izrael- Palestyna. W którymś momencie czułam się zagubiona i przerwałam czytanie książki, aby co nieco na ten temat znaleźć w Internecie. Książka jest wciągająca, szokuje, ukazuje wiele ważnych faktów i dostarcza informacji zza kulis terroru, ale jednak nie polecałabym sięgnięcia po nią bez żadnej wiedzy na ten temat. Mimo tego, nie sposób o niej zapomnieć. Nie zabraknie tu przemyśleń na temat wiary, wątpliwości oraz  poszukiwania odpowiedzi na pytania, które nasuwają nam się na myśl podczas lektury. 

Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-12, 52 książki 2013,
Poruszająca autobiografia syna jednego z przywódców Hamasu - organizacji polityczno-religijnej, ale także militarnej. Musab Hasan Jusuf opowiada w niej o swojej drodze do odnalezienia Prawdy w Jezusie Chrystusie. Przybliża nam mentalność islamską. Pokazuje z ogromną uczciwością zachowania ludzi z różnych nacji i wyznań: Żydów, Palestyńczyków i chrześcijan. Najciekawszym jednak wątkiem są osobiste przemyślenia autora, który choć wyrósł i wychował się w tradycyjnej i mocnej muzułmańskiej rodzinie w obliczu fali przemocy odkrywa, że nie Koran, ale Biblia, a konkretnie Jezus Chrystus ma propozycję na konflikty, których przyczyny nigdy nie są tylko zewnętrzne, ale zaczynają się zwyczajnie w głębi naszych serc. Lektura mądra i ciekawa. Pozwala lepiej zrozumieć konflikt na Bliskim Wschodzie i ten jeszcze bliższy, bo obecny w każdym ludzkim sercu. Polecam!
Link do opinii

Konflikt palestyńsko-izraelski - temat, który ostatnio trochę przycichł z uwagi na wojnę w Ukrainie, ale cały czas pozostaje wiecznie żywy. 

Znając temat konfliktu, sytuacja Musaba, głównego bohatera, wydaje mi się... nieautentyczna, niemożliwa wręcz, zbyt delikatna. Jest to syn jednego z założycieli Hamasu opisujący sporo historii i zachodzących przemian na ziemiach Bliskiego Wschodu. Poza aspektem historycznym, obszerny jest też aspekt emocjonalny bohatera, jego rozterki jakie ma podczas decyzji o zmianie wiary.

Znając temat z innych źródeł, trudno uwierzyć mi w autentyczność tego przekazu... 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy