Świat nie jest taki zły

"Świat nie jest taki zły" to rozmowa pełna poruszającej szczerości, z ogromnym ładunkiem emocjonalnym.

Zaśpiewała setki niezapomnianych piosenek. Występowała na scenach, na których lśniły Edith Piaf i Marlena Dietrich. Przyjaźniła się z wielkimi twórcami polskiej piosenki. Została uwieczniona w wierszu Zbigniewa Herberta. Spotkała nadzwyczajną miłość.

Halina Kunicka to niezwykle elegancka i piękna dama polskiej piosenki. A zarazem zwyczajna kobieta, borykająca się z troskami i niełatwymi wyborami, grająca role czasem trudne do pogodzenia: artystki, żony, matki. Świat nie jest taki zły dla wielu będzie powrotem do frapujących lat młodości, którym towarzyszyły piosenki śpiewane przez Halinę Kunicką.

Informacje dodatkowe o Świat nie jest taki zły:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2015-02-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7515-299-9

Kup książkę Świat nie jest taki zły

Świat nie jest taki zły - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2017-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Halina Kunicka od lat najmłodszych - od dramatycznego dzieciństwa w czasach wojennych, poprzez kolejne przeprowadzki i początki kariery w warszawskich kabaretach, aż po lata solowej kariery, w towarzystwie Lucjana Kydryńskiego i syna Marcina. Ale to głównie ona odsłania kolejne karty swojego życia, które bardzo się zmieniło po śmierci męża.
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Lubię poznawać muzykę od kuchni. Książkę znalazłam na półce brata i postanowiłam sprawdzić, jaka tak naprawdę jest pani Halina Kunicka, co mówi o sobie, o swojej rodzinie, o występach i robieniu kariery. Na okładce znalazłam informację, że "Świat nie jest taki zły to rozmowa pełna poruszającej szczerości, z ogromnym ładunkiem emocjonalnym". Zazwyczaj takie opisy są mocno przesadzone, ale tym razem... Tym razem ta rozmowa właśnie taka jest. Kamila Drecka poprowadziła ją w cudowny sposób, a piosenkarka odpowiadała szczerze, skromnie i wywołując ogromne emocje w czytelniku. Książka zaczyna się wspomnieniami dzieciństwa i rodziców, są tam bolesne momenty, trudne chwile, które oczami dziecka wcale się takie nie wydawały. Jest ból i śmierć, ucieczki i szukanie swojego miejsca na ziemi. A także miłość, ogromna miłość rodzicielska, walka o rodzinę. Piękny obraz mamy pani Haliny, cudowne wspomnienie ojca i ojczyma. W dalszej części pani Kamila podpytuje o początek kariery. Jak to się stało, że piosenkarka wystąpiła pierwszy raz na scenie, dzięki komu to się stało, jaki był udział mamy w życiu zawodowym artystki. Pojawiają się tematy pierwszych miłości, pierwszego męża, pierwszych dalekich wypraw zawodowych. Aż w końcu pojawia się we wspomnieniach Lucjan Kydryński - drugi mąż, najlepszy przyjaciel i najbliższy człowiek piosenkarki. Jego osoba przewija się do końca - a wspomnienia dotyczą ich wspólnego życia, wychowania syna, kariery męża, momentów, w których ich ścieżki się zawodowo stykały, wspólnych wyjazdów urlopów, aż wreszcie czasu choroby, w końcu rozstania. Wszystko przedstawione z prostotą, z uroczą szczerością. Tam, gdzie miało być pozytywnie wyszło bardzo pozytywnie, tam, gdzie miało być smutno i nostalgicznie, wyszło smutno, ale nie tragicznie. Pani Halina Kunicka jawi się w swojej opowieści, jako dobry, spokojny człowiek, który przyjmuje życie takim, jakie jest. Nie stara się na siłę go upiększać, jest blisko rodziny, ale nie ingeruje w prywatność najbliższych, jest świetną piosenkarką, świadomą siebie i tego, co robi dla innych, ale kariera nie jest dla niej najważniejsza. Artystka pięknie ubiera w słowa swoje myśli, nie ma tu zbędnego patosu, nie ma gwiazdorzenia. Przez całą rozmowę miałam wrażenie, że czytam o życiu skromnej, zamkniętej w sobie, wrażliwej kobiety, której los dał od życia bardzo dużo, która świetnie to wykorzystała, ale mimo koncertowania po świecie i zrobienia kariery w kraju pozostała sobą - cudowną żoną, matką, babcią, przyjaciółką. Halina Kunicka opowiada też o artystach, z którymi miała okazję współpracować, o tych, od których uczyła się zawodu, o tych, dzięki którym zdobyła sławę i o tych, którzy byli, są i będą dla niej najważniejsi. Mówi też pięknie o miłości, samotności, odnajdywaniu samej siebie w obliczu straty bliskiego człowieka. W całym wywiadzie pada mnóstwo ważnych wspomnień, ciepłych słów. Bardzo ciekawa pozycja, obowiązkowa dla fanów Haliny Kunickiej. I dla każdego, kto chce poznać jej życie, dowiedzieć się, co ją kształtowało, co miało wpływ na jej życie, co sprawiało jej radość, a co było przyczyną smutku. Polecam!
Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2024-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Do tej pory znałam panią Halinę Kunicką głównie przez pryzmat jej piosenek w tym Orkiestr dętych.

Zdziwiło mnie, że z tym utworem pani Halina ma love-hate relationship?!

Chociaż z drugiej strony rozumiem to, że została zakładnikiem własnej twórczości, to znaczy zyskała sławę, rozpoznawalność i rzeszę fanów, ale żeby się rozwijać i ruszyć dalej ze swoją twórczością trzeba robić coś innego/nowego... , a na każdym/większości z występów publiczność domagała się wykonania Orkiestr dętych!

Zaskoczyła mnie i zachwyciła osobowość i charakter pani Haliny! Jest niezwykle charyzmatyczną i utalentowaną osobą. Po stracie ojca w dzieciństwie, karierze w czasach cenzury, rozwodzie i wchodzeniu w nowy związek pod baczną uwagą opinii publicznej, nie straciła pogody ducha.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski