Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej? Dlaczego przejawiamy skłonności do destrukcyjnych zachowań? Jaka jest ludzka natura? Na te i podobne pytania odpowiada autor niniejszej książki, prezentując swój wielowymiarowy model osobowości człowieka.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-10-11
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 336
Uwielbiam książki psychologiczne, które zagłębiają się problemy, których nawet nie jesteśmy do końca świadomi!
IG: Czytomanka
👉 Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej?
Dlaczego przejawiamy skłonności do destrukcyjnych zachowań?
Jak jest ludzka natura? Na te i podobne pytania odpowiada autor niniejszej książki prezentując swój wielowymiarowy model osobowości człowieka. Jego opisowe nazwy poszczególnych stylów charakteru - np. dziecko znienawidzone, dziecko porzucone, dziecko wykorzystane - ukazują wpływ dziecięcych doświadczeń na późniejsze cechy osobowości i psychopatologię, a także ułatwiają właściwą diagnozę psychiatryczną.
👉 Książkę pochłonęłam w 2 dni i zdecydowanie zostaje ze mną na stałe w biblioteczce. Niesamowita wartość i mnóstwo zaskoczenia! Jeśli chcesz zrozumieć siebie i zachowania niektórych ludzi KONIECZNIE ją przeczytaj!
❗ Ocena: 10/10
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
2/2023
Jaka jest ludzka natura?
Jakie są style charakteru?
Co kształtuje charakter człowieka?
Jak powinna wyglądać prawidłowa terapia dla poszczególnych struktur charakteru?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce Stephena M. Johnsona o tytule „Style charakteru”.
W książce Johnsona dowiemy się naprawdę wielu rzeczy na temat człowieka i jego psychiki. Autor dokładnie tłumaczy, skąd biorą się niektóre zachowania zakrawające na szaleństwo, skąd bierze się nieśmiałość i brak pewności siebie, a także, dlaczego czasami pojawia się u nas zjawisko krzywdzenia samego siebie. Poznajemy najróżniejsze style charakteru, dowiadujemy się jakimi cechami się wyróżniają, jaką mają taktykę obrony, jakie mają przekonania oraz co w dużej mierze je ukształciło. Dodatkowo przy każdym problemie mamy też propozycje terapii. Po przeczytaniu takiej książki możecie być pewni, że w pewien sposób będziecie później oceniać poszczególne zachowania siebie i bliskich. Może uda Wam się dostrzec ukrywany smutek i przy okazji temu zaradzić. Autor świetnie tłumaczy, skąd biorą się pewne psychopatologiczne zachowania i przy okazji daje obraz tego, jak my, jako rodzice nie powinniśmy się zachowywać. Dzięki tej książce dowiemy się, jak dziecko na każdym etapie życia się rozwija i jak odczytuje niektóre zdarzenia. Poznajemy uczucia, zachowanie oraz procesy poznawcze wynikające z każdego stylu charakteru. Książka Johnsona to moim zdaniem wypisz wymaluj podręcznik do psychologii, tak więc będzie to idealna lektura dla studentów tego kierunku, lub nawet doświadczonych już psychologów. Natomiast jeśli chodzi o te osoby, które nie wiążą swojej przyszłości z poznawaniem ludzkiej psychiki, to uważam, że będzie to zbyt ciężka lektura. Po opisie z tyłu okładki można wnioskować, że będzie to lekka pozycja dla każdego, jednak jest to książka raczej dla tych, którzy chcą się czegoś nauczyć, a nie tylko poczytać z ciekawości. Autor wszystko dokładnie w niej wytłumaczył, ale zrobił to w sposób raczej nudny i mało wciągający. Moim zdaniem było zbyt dużo powtarzalnych opisów i przez to całość zrobiła się bardzo ciężka. Podsumowując, jeśli interesujecie się psychologią i wiążecie z tym swoje życie, to taka książka będzie dla Was strzałem w dziesiątkę, natomiast jeśli to tylko ciekawość skąd biorą się niektóre zachowania, to moim zdaniem ta pozycja będzie jednak zbyt ciężka. 6/10
Ocena: 4, Przeczytałam,
Książka, o której chcę wam opowiedzieć, okazała się pretekstem do zdradzenia pewnej rzeczy na mój temat. Pasjonuję się psychologią. Nigdy się jej nie uczyłam – z wyjątkiem fakultatywnych zajęć podczas jednego semestru na uniwersytecie. Można powiedzieć, że moje studia są samozwańcze i amatorskie, dlatego chętnie sięgam po różnego rodzaju popularnonaukowe publikacje z tej dziedziny. Akurat nakładem wydawnictwa Zysk i s-ka ukazała się książka „Style charakteru”, której autor – Stephen M. Johnson – tłumaczy, jak kształtuje się osobowość. Zdecydowałam, że zapoznam się z jej treścią.
Odwieczne pytanie: geny czy wychowanie? Teza, jaką stawia autor książki to to, że nasz charakter kształtuj się we wczesnym dzieciństwie. Myślę, że nie ma tu nic odkrywczego, chociaż patrząc na własne dzieci, aż tak nie umniejszałabym znaczenia genów. Człowiek, który przychodzi na świat, od pierwszych dni rozpoczyna wielką lekcję życia, a doznane doświadczenia mogą go wzmocnić lub osłabić. Stephen M. Johnson piesze dużo o traumach i dysfunkcjach. Są tu również propozycje terapii itp. Z perspektywy rodzica może wydawać się to dość mroczne, jednak – jasno to ustalmy – to nie jest poradnik parentingowy.
W takim razie czym jest książka „Style charakteru”? Teoretycznie jest to propozycja, dla każdego, kto chce zgłębić temat, ALE... Musicie być przygotowani na okrutnie naukowy język. Autor nie daje taryfy ulgowej. Serwuje monotonny, najeżony fachowymi terminami wykład. Czy merytoryczny? Mi trudno to ocenić, jednak czytałam wiele opinii, że książka jest wykorzystywana w życiu zawodowym, więc mniemam, że tak. Niemniej psychologia jest taką dziedziną, że zawsze warto przyjrzeć się na kogo autor się powołuje (a tego ten nie ukrywa) i jak były przeprowadzone dane badania. Wiecie, w matematyce wynik wystarczy wyliczyć, a tu można nieco pomanipulować zmiennymi, żeby uzyskać pożądany efekt.
Podsumowując. Dla mnie laika, który lubi sobie poczytać, żeby zaspokoić ciekawość język „Stylów charakteru” był za trudny. Książkę polecałabym studentom bądź absolwentom psychologii. Ja rozglądam się za „lżejszymi” publikacjami. Natomiast naukowość wywodu w żadnym miejscu nie umniejsza jego wartości, Dlatego jeżeli nie boicie trudnego, zimnego, naukowego wykładu, zapraszam was do czytania.