W XIX wieku w Europie, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, panował powszechny strach przed… trucicielami, którzy, jak wierzono, czaili się wśród zwykłych ludzi. Lęk budziły służące dosypujące arszeniku do posiłków swoim gospodarzom. Potępiano rodziców trujących swoje dzieci, by wyłudzić pieniądze od firm ubezpieczeniowych. Wśród "narzędzi zbrodni" prym wiodły arszenik, strychnina i opium, wówczas łatwo dostępne jako tanie leki i trutki na robactwo. To, że uwolniono świat od wszechobecnego strachu przed trucicielami, było – jak się można dowiedzieć z tej pełnej mrocznych opowieści książki – zasługą zarówno wytrwałości prokuratorów i policjantów, jak i dociekliwości naukowców.
Linda Stratmann przedstawia zarówno głośne, jak i prawie nieznane przypadki otruć w wiktoriańskiej Anglii oraz kreśli portrety najgroźniejszych trucicieli tamtych czasów. Opowiada o trwającym całe stulecie pojedynku na spryt i środki, o szybkim postępie w toksykologii sądowej i próbach urzędowego ograniczenia sprzedaży trujących substancji.
Przebiegli truciciele, efektowne morderstwa, kryminalne zagadki – fascynująca opowieść o prawdziwych zbrodniach!
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2021-05-12
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 312
Tytuł oryginału: The Secret Poisoner. A Century of Murder
Język oryginału: angielski
Strach przed otruciem był jedną z typowych obaw epoki wiktoriańskiej. XIX-wieczna opinia publiczna była zgorszona i przerażona, ale też zafascynowana zagadkowymi...
Przeczytane:2024-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka to zbiór ogromnej ilości przypadków trucicielstwa wraz z analizą przebiegu wydarzeń, procesu i wpływu systemów prawnych na trucicielstwo i odwrotnie. Mnóstwo ciekawostek, historii o rozwoju toksykologii i prawa. Wspaniałe dzieło warte poświęcenia kilku wieczorów na lekturę.