Stres – wróg czy przyjaciel?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, po co w niektórych momentach swojego życia odczuwasz stres? W codziennych potocznych rozmowach stres traktujemy jedynie jako stan, którego chcemy uniknąć. Ale czy ze stresu nie można uczynić sprzymierzeńca? A przynajmniej go kontrolować?

Zbigniew Karapuda proponuje bardzo interesujące spojrzenie na problem stresu. Postuluje traktować stres, nie jak wroga, ale jak posłańca, który komunikuje nam o czymś ważnym. "Wyobraźmy sobie świat bez bólu – pisze Autor we wstępie – nasze życie znacznie by się skróciło. (Nie rozwijam tego tematu, gdyż to łatwe do wyobrażenia.) Tak też nie bardzo można przewidzieć, jak wyglądałby świat bez stresu? Czy w ogóle by wyglądał, bo przecież nic nie powstaje bez przyczyny i bez konsekwencji? Myślę, że stres pełni w naszym życiu pierwszorzędną rolę, której nie potrafimy docenić. Ulegamy płytkiemu i bezrefleksyjnemu sądowi większości, który jest infantylny i pozbawiony podstaw". Autor chce też nauczyć, jak stres można możliwie skutecznie kontrolować.

W książce znajdziemy również zdecydowany postulat wzięcia życia w swoje ręce. Łatwo jest zwalać winę na innych, na uczucia, przeżycia z przeszłości. Ale – jak twierdzi Zbigniew Karapuda – jeśli takie będzie nasze pragnienie i podejmiemy w tym celu konkretne działania, wiele rzeczy jesteśmy w stanie odmienić.

Dowodem na to jest druga część pracy zatytułowana "Psychoneuroimmunologia". Autor na przykładach licznych doświadczeń ukazuje, że większość naszych stanów fizjologicznych ma głębokie zakorzenienie w naszej psychice. Przedstawia szokujące wyniki badań, które wskazują, że często placebo przynosi podobne efekty medyczne, jak prawdziwy lek, jeśli pacjent jest przekonany, iż zażywa substancję aktywną.

Interesujący dodatek stanowią pytania, które zadawano Zbigniewowi Karapudzie poprzez jego stronę internetową oraz odpowiedzi, jakich na nie udziela.

Informacje dodatkowe o Stres – wróg czy przyjaciel?:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2009-10-01
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-62147-29-8

Kup książkę Stres – wróg czy przyjaciel?

Stres – wróg czy przyjaciel? - opinie o książce

Szczerbata śmierć