Sprzedane przez ojca

Ocena: 5.44 (9 głosów)
Moja historia

Zostałyśmy wywiezione do Jemenu, sprzedane przez własnego ojca, brutalnie zmuszone do małżeństwa, gwałcone, poddane wszelkim aktom przemocy, upokarzane i więzione przez osiem lat…

Wstrząsająca autobiografia dwóch angielskich dziewczynek 2000 tysiące funtów. To cena, za jaką Muthana Muhsen sprzedał swoje córki… To miały być wakacje. Dla piętnastoletniej Zany i czternastoletniej Nadii z Birmingham wizyta w Jemenie, kraju ich ojca, miała być wspaniałą egzotyczną przygodą. Okazała się ośmioma latami piekła.

Lato 1980 roku. Zapadła wioska w Jemenie, nędzna, brudna i zacofana, gdzie nikt nie mówi po angielsku, gdzie kobieta jest nikim. Tu Zana i Nadia usłyszą, że ojciec sprzedał je i wydał za mąż. Że nie wrócą do domu. I że są niewolnicami swoich mężów…

Dwie zwykłe nastolatki, odcięte od rodziny, bliskich, wszystkiego, co znały i kochały, zostały nagle uwięzione w zupełnie obcym świecie, prymitywnym i wrogim, oddane w ręce obcych mężczyzn, gwałcone co noc, zmuszane do niewolniczej pracy. Były zaledwie dziećmi, przerażonymi i straszliwie samotnymi. A jednak Zanie udało się wyrwać z tego koszmaru. Wróciła do Anglii, by stamtąd walczyć o siostrę, o jej dzieci i o swojego synka. Ale jej tragedia miała ciąg dalszy…

Po sukcesie swojej autobiografii Tylko razem z córką Betty Mahmoody otrzymywała z całego świata relacje podobne do jej historii. Postanowiła przedstawić opowieść Zany jako jedną z najbardziej poruszających.

Informacje dodatkowe o Sprzedane przez ojca:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2013-05-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-24146-93-2
Liczba stron: 408

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Sprzedane przez ojca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sprzedane przez ojca - opinie o książce

Dziś przedstawię Wam wstrząsającą historię Zany Muhsen, kobiety, którą ojciec sprzedał jemeńczykom.

Zana w połowie jest jemenką. Jej ojciec jest jemenem, a matka angielką. Ma dwójkę starszego i czwórkę młodszego rodzeństwa. Starszego brata i siostrę, kiedy byli kilkulatkami, ojciec wysłał do Jemenu, a matka nie mogła z tym zrobić zupełnie nic. W żaden sposób nie mogła odnaleźć dzieci, żeby ich ściągnąć do siebie. Teraz przyszła pora na kolejne dzieci, czyli Zanę (15 lat) i Nadię (14 lat). Tym razem ojciec użył podstępu. Wysłał córki ze swoimi ,,przyjacielami" do Jemenu na wakacje. Dziewczynki miały poznać swoją drugą ojczyznę i rodzinę ojca, która tam mieszka. Najpierw poleciała Zana. Ekscytowała się podróżą, była ogromnie ciekawa jak wygląda ta daleka kraina miodem płynąca. W taki właśnie sposób przedstawił ten świat jej ojciec. W pierwszej chwili najbardziej uderzył w nią upał i wszędobylski kurz. Kiedy Zana dociera do celu podróży jest załamana. Dostała pokój, który wygląda jak piwnica, bez wygodnego łóżka, w domu nie ma łazienki a za toaletę robi dziura w podłodze w maleńkim pomieszczeniu. Oprócz tego jest potworny upał, wszędzie unosi się kurz i biegają przeróżne żyjątka i owady. W pewnym momencie poinformowano Zanę, że syn przyjaciela ojca jest jej mężem, że ojciec sprzedał ją, żeby wydać za mąż. Najgorsze, iż za dwa tygodnie miała do niej dolecieć Nadia, którą ojciec także sprzedał, drugiemu przyjacielowi.

Rozpoczyna się walka Zany o wolność, o godność. Rodzina jej męża bardzo źle ją traktuje. Zana codziennie musi walczyć żeby nie zatracić samej siebie. Jest zmuszana nie tylko do ciężkiej i katorżniczej pracy, ale także do co nocnych stosunków seksualnych. Bo musi dać dziecko mężowi. Każdy jej bunt był karany, była bita i wyzywana. Ta gehenna trwała 8 lat. Przez ten cały czas próbowała skontaktować się z matką, ale jej listy nie były wysyłane przez rodzinę ,,męża". Pewnego dnia nastąpił przełom w jej walce o wolność.

Ostatecznie Zana z pomocą matki i mnóstwa innych ludzi została wyciągnięta z tego piekła. Musiała jednak zapłacić bardzo wysoką cenę za swoją wolność. Żeby stamtąd uciec Zana musiała zostawić maleńkiego synka Marcusa i siostrę z jej dziećmi. Nadia obiecała siostrze, że wychowa Marcusa jak swoje dziecko. Oczywiście Zana po powrocie do Anglii walczyła by wyrwać z tego piekła synka i siostrę.

A losy Nadii? Z tego co udalo mi sie znaleźć w necie, Nadia twierdzi, że nigdy nie chciala wracać do domu. Mówi, że podoba sie jej w Jemenie, że kocha swoje dzieci i jest szczęśliwa ze swoim mężem. Powiedziala także, żeby Zana dala jej spokój. Nie wiem ile jest prawdy w słowach Nadii.

Nasuwają mi się pytania: Czy Nadia stracila zdolność samodzielnego myślenia? Czy całkowicie się poddała? Czy może jest zastraszana?

Powstała książka opisująca jej historię to ,,Obietnica dla Nadii". Jednak jest to książka która praktycznie jest nie do zdobycia. Bardzo chciałabym ją przeczytać, żeby poznać losy drugiej z dziewcząt.

Mimo ogromu tragedii jaka jest pisana na kartkach tej książki warto ją przeczytać. Choćby tylko po to żeby docenić to co mamy. I właśnie czytając tą książkę doceniam fakt, że mieszkam w kraju, gdzie kobiety mają coś do powiedzenia, że mają prawa i nie są traktowane jak gorszy i głupszy gatunek człowieka.

Link do opinii
Avatar użytkownika - aska19946
aska19946
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2014-07-13, Przeczytałam, 52 książki 2014,
"Sprzedane" to historia, która wydarzyła się naprawdę. Piętnastoletnia Zana i czternastoletnia Nadia mieszkają w Anglii. Latem 1980 roku wyjeżdżają razem ze swoim ojcem Jemeńczykiem do Jemenu. Mają tam spędzić swoje wakacje i poznać rodzinę. Ta z pozoru ekscytująca podróż kończy się tragicznie. Na miejscu okazuje się, że dziewczyny zostały sprzedane przez własnego ojca i wydane za mąż za nastolatków. Ich życie to jeden wielki strach i upokorzenie. "Czasu, lat - podobnie jak ja już nie liczy. Jedyną ważną rzeczą w tym kraju jest przeżyć, dzień po dniu, noc po nocy, i tak w nieskończoność" Tej książki nie da się czytać spokojnie i bez emocji. Nie ma takiej możliwości. Przygotujcie się na lawinę emocji, głównie tych negatywnych. Ja czułam gniew, wściekłość, przeżywałam wszystko razem z Zaną i Nadią. Naprawdę nie mogę się pogodzić z tym, że takie rzeczy się dzieją, że istnieją takie miejsca, gdzie kobieta nie może decydować o swoim losie. Przerażające jest to, jak bardzo zmieniły się siostry. Właściwie w jednej chwili zamiast szczęśliwych nastolatek, pojawiły się nieszczęśliwe, poniżane mężatki, traktowane gorzej niż bydło. Zaimponowała mi postawa Zany; jej upór i determinacja. Mimo wszelkich starań tych wszystkich złych ludzi, ona ciągle powtarzała, że jest Angielką. Podziwiałam obie dziewczyny za to, że to wszystko potrafiły wytrzymać, za ich godność i walkę o wolność. Kobieta w Jemenie jest niewolnicą. Tak, to jest idealne określenie. Nie mają prawa głosu, są całkowicie zależne od mężów i poniżane. Za mąż wychodzą już dziesięcioletnie dziewczynki i tym samym przejmują obowiązki dorosłej kobiety. Nie ma żadnej taryfy ulgowej. Jesteś kobietą, jesteś nikim. Pisanie tej recenzji nie jest dla mnie łatwe. Ciężko mi opisać emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania. Tę historię po prostu trzeba poznać! I warto się najpierw przygotować psychicznie, bo nie jest to lektura łatwa. I obiecuję, że bardzo długo pozostanie w Waszych myślach. kingaczyta.blogspot.com
Link do opinii
Lubię książki o których pamięta się bardzo długi czas.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mmonikaszy
mmonikaszy
Przeczytane:2020-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2017-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, książki bez daty,
Avatar użytkownika - zosia29
zosia29
Przeczytane:2016-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana
Przeczytane:2016-04-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy