reklama

Śmieci

Ocena: 5 (1 głosów)

Co tydzień wystawiamy przed dom kubeł ze śmieciami, a po jakimś czasie jego zawartość w magiczny sposób znika. Ale wbrew temu, co może nam się wydawać, nie ma w tym nic nadnaturalnego.

,,Śmieci", kolejne po obsypanym deszczem nagród ,,My Friend Dahmer" dzieło Derfa Backderfa, to swoista oda do najbardziej gównianego ze wszystkich zawodów - fuchy śmieciarza. To opowieść o wybuchowych przygodach dwudziestokilkulatków zawodowo zajmujących się sprzątaniem z ulic niekończących się stosów odpadów. Trójce naszych bohaterów przyjdzie zmagać się z małomiasteczkową biurokracją, paradą dziwaków, palącym upałem (latem) i mroźnymi śnieżycami (zimą). 

,,Śmieci" to czysta fikcja, ale oparta na osobistych doświadczeniach Derfa. Autor w komediową opowieść pełną cuchnących koszy na śmieci oraz wybuchających worków z odpadami wplótł informacje o pochodzeniu i losie rzeczy, które wyrzucamy na śmietnik. To wstrząsająca wiedza.

Drogi Czytelniku, zapraszamy cię na pakę śmieciarki Betty, którą - z Derfem u boku - wyruszysz w podróż po przepastnym i tajemniczym świecie odpadków. ,,Śmieci" to przezabawna opowieść, przy której żołądek nie raz podejdzie ci do gardła, gwarantująca zdrową porcję śmiechu i zdumienia.

Porywająca oda do śmierdzących realiów codziennego życia. 
,,Publishers Weekly"

Amerykański sen sprowadza się do tego, żeby jak najszybciej przerobić wszystko na śmieci.
Russell Baker

Derf Backderf - autor obsypanej nagrodami historii ,,My Friend Dahmer" i laureat prestiżowej nagrody im. Roberta F. Kennedy'ego w kategorii komiksu politycznego. Jego paski komiksowe z cyklu ,,The City" przez blisko 25 lat ukazywały się na łamach ponad 140 niezależnych tytułów prasowych. Obecnie mieszka w Cleveland w stanie Ohio.

Informacje dodatkowe o Śmieci:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-09-07
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788380970519
Liczba stron: 240
Tytuł oryginału: Trashed
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg

więcej

Kup książkę Śmieci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Śmieci - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

FILOZOFIA DNIA CODZIENNEGO

Kontynuując wydawanie niemainstreamowych komiksów, wydawnictwo Prószyński i S-ka zdecydowało się przybliżyć polskim czytelnikom „Śmieci”, nagrodzoną Eisnerem powieść graficzną Derfa Backderfa. Jednocześnie jest to debiut tego cenionego (Robert F. Kennedy Journalism Award czy Prix Révélation na festiwalu komiksowym w Angoulême, był też częścią ekipy Akron Beacon Journal, którą wyróżniono Pulitzerem) na naszym rynku. I to debiut bardzo, bardzo udany, w sam raz dla ambitnych i wymagających czytelników.

Historia ludzkości to historia wielu rzeczy, ale nie wiele z nich tak dużo mówi o nas samych, jak śmieci, jakie produkujemy. Przekonuje się o tym bohater niniejszego komiksu, dwudziestojednoletni chłopak, który wyleciał ze studiów i nie za bardzo wie co ze sobą zrobić. Najchętniej siedziałby w domu i oglądała „Królika Bugsa”, jednak umowa z matką brzmi jasno – albo studiuje, albo znajduje sobie pracę i musi się utrzymać, a do tego nijak mu się nie spieszy. Ale skoro trzeba, to trzeba. Gdy matka podsuwa mu ogłoszenie o poszukiwaniu pracowników komunalnych, nie wie do końca co właściwie go czeka („koszenie trawników przy ratuszu i takie tam?”). Zgłasza się, zostaje zatrudniony i zaczyna pracę jako… śmieciarz. Wraz z dwoma podobnymi mu towarzyszami jeździ, zbiera odpadki, jakie produkują ludzie z jego miasteczka i próbuje jakoś sobie radzić. Wśród śmieci, których pochodzenie jest równie ciekawe, jak ludzkie historie, wśród tych ludzkich historii w nich się kryjących i pomiędzy dziwnymi ludźmi i równie dziwnymi sytuacjami, jakie stają się ich udziałem, trzej bohaterowie starają się radzić sobie nie tylko ze smrodem gnijących w upale produktów i niesprzyjającą pogodą, ale z życiem i całym światem.

Filozofia dnia codziennego – tak najkrócej można scharakteryzować to, co znajdziecie na stronach tej powieści graficznej. Derf Backderf (a właściwie John Backderf) stworzył opowieść, której siłą jest jej zwyczajność. Przepuszczona przez filtr komediowej historii o cartoonowych ilustracjach, jest szczera, prawdziwa (będąc nieco młodszym od swojego bohatera, przyszły autor komiksów też pracował jako śmieciarz) i zajmująca. Prosta, jednak w tej prostocie zachwycająca. Nie ważne czy autor opisuje historię śmieci od zarania dziejów po czasy obecne, czy też pokazuje szczeniackie wygłupy bohaterów, wszystko to intryguje i dostarcza emocji. Bawi, jednocześnie skłaniając do myślenia.

Od strony graficznej „Śmieci” są proste, to prawda. Cartoonowe, co już wspominałem, odarte z barw, choć znalazło się tu miejsce dla cieniowania typowego dla niszowych produkcji. Ale to wszystko doskonale pasuje do treści. Stonowane, szare, bez fajerwerków, jednak ukazane z talentem i wyczuciem. Do tego dochodzi też znakomite wydanie w twardej oprawie (i za znakomitą cenę). Jeśli lubicie niesztampowe, ambitne komiksy, będziecie bardzo zadowoleni. Ja ze swej strony polecam gorąco.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/09/14/smieci-john-derf-backderf/

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy