„Wierzcie mi, dzieciaki wiedzą o internecie więcej niż ich rodzice kiedykolwiek się dowiedzą. Jeśli chcecie sprawić, aby wasze dzieci były bezpieczniejsze, a równocześnie być po tej samej stronie co one, przeczytajcie tę książkę”.
John Walsh, współzałożyciel Narodowego Centrum do Spraw Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych, prowadzący America’s Most Wanted
Jak wychowywać dziecko we współczesnym świecie, kiedy już kilkulatkowie mają dostęp do smartfonów? Jak chronić swoje dziecko przed tym, co znajduje się w sieci i jednocześnie skorzystać z możliwości, jakie oferuje wirtualny świat?
Do świata smartfonów wkraczają coraz młodsze dzieci i to w okresie największych zmian rozwojowych. Popełnianie błędów to naturalny i potrzebny element dorastania. Jak rodzice mogą pomóc swoim dzieciom i wesprzeć je, kiedy social media mają zdolność potęgowania tych błędów i ich konsekwencji? Zamiast martwić się i wyobrażać sobie najgorsze scenariusze, dzięki tej książce rodzice otrzymują szerszy kontekst tego, czym dla dzieci jest wirtualny świat.
Autorka, bazując na wnikliwych wywiadach z nauczycielami, psychologami oraz samymi dziećmi, oferuje praktyczne porady nie tylko na temat sposobów, jak rodzice mogą pomóc, by dzieci uniknęły pułapek współczesnej wirtualnej rzeczywistości, ale również rzetelnie przedstawia, jak dostrzec zalety tego, że dzieci wychowują się z telefonami w rękach.
Autorką książki jest ekspertka ds. zdrowia publicznego, która prowadzi również popularnego bloga Rants from Mommyland.
„To podręcznik, którego każdy rodzic potrzebuje od zaraz! Wychowanie dzieci i nastolatków w erze smartfonów może przerażać, więc dobrze, że mamy Juliannę Miner po swojej stronie”.
Jen Mann, autorka bestsellera People I Want to Punch in the Throat
„Niezwykle rzetelne źródło wiedzy, którą powinien posiadać każdy rodzic poszukujący wiarygodnych i zrozumiałych informacji na temat zagrożeń w sieci, na jakie narażone są dzieci. Informacje znajdujące się w tej książce pomogą im ocenić ryzyko i równocześnie udzielą wskazówek, jak nie podejmować decyzji wynikających wyłącznie z obaw i strachu”.
John F. Clark, prezes i główny dyrektor Narodowego Centrum do Spraw Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych
„Julianna Miner wykorzystała najlepsze z istniejących danych: zdrowy rozsądek i wspaniały talent, żeby wytłumaczyć wszystkie poruszane w książce kwestie. Podejście Miner jest niezmiernie pomocne”.
dr W. Keith Campbell, współautor The Narcissism Epidemic i wykładowca psychologii na Uniwersytecie Georgii
„Julianna Miner w tej pełnej humoru i empatii książce przekonuje zatroskanych rodziców, że poruszanie się w sieci razem ze swoimi dziećmi nie jest tak straszne, jak mogliby przypuszczać”.
Jill Smokler, autorka Confessions of a Scary Mommy, bestsellera z listy „New York Timesa”.
Wydawnictwo: NieZwykłe
Data wydania: 2020-02-21
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 314
Przeczytane:2020-04-06, Przeczytałam, Mam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020, 52 książki 2020,
"Zmagania i historia bycia rodzicem to radzenie sobie z napięciem pomiędzy ochroną i troską o nasze dzieci a uczeniem ich, jak powinny chronić i troszczyć się same o siebie".
Już na samym początku czytania tej publikacji uświadomiono mi, że jestem analogowym dinozaurem, które będzie musiało wychować cyfrowe dziecko w czasach, gdy wiele zasad określających moje wychowanie, nie ma już zastosowania. Nie brzmi to niestety zbyt zachęcająco, ale każdy z nas musi sprostać takiemu wyzwaniu.
Julianna Miner to ekspertka do spraw zdrowia publicznego, a także blogerka prowadząca bloga Rants from Mommyland. Jej artykuły dotyczące rodzicielstwa i technologii były publikowane w The Washington Post. Autorka mieszka obecnie z mężem i trojgiem dzieci na przedmieściach Waszyngtonu.
"Smartfonowe dzieciaki" to poradnik składający się z dziesięciu rozdziałów, dotykających w swojej istocie wychowania dzieci i nastolatków w erze panowania internetu oraz social mediów. Publikację wieńczą dwa dodatki w postaci umowy dotyczącej użytkowania telefonu komórkowego oraz zakres dostępnych w internecie materiałów na temat seksualności.
Jako początkująca matka i jednocześnie ten osławiony analogowy dinozaur, z wielką uważnością wczytywałam się w poszczególne rozdziały, jakie zaprezentowała w swojej książce Julianna Miner. Autorka do tematu wychowania dzieci w XXI wieku podeszła dość kompleksowo, gdyż dotknęła takich kwestii, jak porównywanie społeczne w pokoleniu selfie, przyjaźnie nastolatków w erze internetu, ich randki i związki oraz kultura społeczna gier video i dorastanie w sieci z lękami i depresją. Jak widać więc temat ten jest dość szeroko omówiony, gdyż dotyka wielu aspektów wychowania dzieci i młodzieży, co w połączeniu z odczuwalną rzetelnością autorki i wykazywanymi statystykami, niewątpliwie stanowi wartość dodaną tej publikacji.
Ci rodzice, którzy spodziewają się gotowych odpowiedzi na swoje pytania odnośnie wychowania dziecka w erze wszechobecnego internetu, mogą poczuć się zawiedzeni. Julianna Miner w swojej książce nie podaje bowiem gotowych przepisów na bezstresowe poradzenie sobie z wirtualną rzeczywistością. Autorka roztrząsa kolejne zagadnienia w oparciu o wywiady, jakie przeprowadziła z nauczycielami czy też z psychologami. W ten sposób podsuwa możliwe rozwiązania, nakierowuje na konkretne zachowania i przestrzega przed popełnieniem podstawowych błędów. Poza tym, każdy rozdział rozpoczyna także od przytoczenia prawdziwej historii dotykającej danego problemu, co pozwala na ciekawe rozwinięcie określonego tematu.
Podczas czytania książki Julianny Miner zaskoczyło mnie kilka kwestii. Otóż moja wiedza została wzbogacona o pojęcie zjawiska wstrząsu wspomnieniowego, który jak się okazuje ma dość spory wpływ na dorastanie dzieci. Dowiedziałam się również, że istnieje mało znana choroba psychiczna, jak dysmorfobia, a także przeczytałam o teorii zarażania emocjami. A na deser, autorka uświadomiła mi także istnienie pewnych zalet tego, że dzieci tak aktywnie uczestniczą w wirtualnej rzeczywistości, co dla niektórych rodziców może stać się nie lada zaskoczeniem.
Czy podarować dziecku telefon, gdy skończy 13 lat, czy może zrobić to wcześniej? Książka "Smartfonowe dzieciaki" nie odpowie na to pytanie wprost, ale z pewnością pomoże podjąć decyzję w oparciu o to, na czym powinniśmy się skupić i co przeanalizować. Dobrze, że taka publikacja pojawiła się na naszym rynku.
https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/