Wychowana w rodzinie amerykańskich misjonarzy i gorliwych chrześcijan Josephine March w wieku osiemnastu lat poznaje z ust matki szokującą prawdę: biologicznym ojcem jej i brata bliźniaka, Chrisa, jest muzułmanin z Pakistanu, Sadik Ali Mubarak, od piętnastego roku życia mieszkający w Ameryce. Co więcej - Sadik nawet nie wie o ich istnieniu. Jo postanawia go odwiedzić, rozwiać budzące się wątpliwości, odnaleźć cząstkę siebie w mężczyźnie, którego nigdy nie spotkała. Sadik opowiada dziewczynie historię swej rodziny, lecz Jo - zagubiona, niepewna własnej tożsamości - nie potrafi go zaakceptować i zrywa dalszy kontakt. Pomimo to, rozpoczynając potem naukę w college'u, zapisuje się na lektorat arabskiego i urdu.
Po atakach na World Trade Center z 11 września dla rodzeństwa nadchodzi czas życiowych wyborów i osobistego zaangażowania w walkę z terrorem. Brat Jo wstępuje do marines i trafia do Iraku, ona zaś zostaje tłumaczką w strukturach wywiadowczych. Udział w wojnie odciska trwałe piętno na psychice Chrisa - stres pourazowy, który skutkuje próbą samobójczą i częściową utratą pamięci. Chcąc uleczyć brata, Jo musi sięgnąć do ich wspólnych korzeni, odbyć pokutę w jego i własnym imieniu. O pomoc zwraca się do rodziny swego biologicznego ojca, Sadika. Ruszając w pielgrzymkę do Pakistanu, a potem Iraku,rozpoczyna najbardziej niebezpieczną podróż w swoim życiu...
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2013-10-25
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 416
Poruszająca opowieść o muzułmańskiej rodzinie podzielonej przez kłamstwa, sekrety i kulturowe różnice, zachwycający debiut literacki, który...
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam, ***Wojenne czasy, ...Arabski Świat,
Jo March – osiemnastoletnia dziewczyna dowiaduje się od matki Angeli prawdy o pochodzeniu swoim i Chrisa – swojego brata bliźniaka. Okazuje się, że tajemnica skrzętnie skrywana przez lata wychodzi na jaw dzięki… prawom Mendla i zasadom dziedziczenia cech. Biologicznym ojcem bliźniąt jest Sadik – Pakistańczyk, z którym Angelę łączyła jedna noc, choć dziewczyna przyjaźniła się z jego matką Diną.
Jo postanawia odszukać nieznajomego mężczyznę i przekonać się po kim odziedziczyła brązowe oczy. Od tej pory bohaterka porusza się po nitce do kłębka odkrywając kolejno wszystkie elementy dość skomplikowanej układanki. Udaje jej się poznać biologicznego ojca i jego rodzinę, zaprzyjaźnia się ze swoją „nową” babką – Diną i wraca do korzeni, aby przekonać się co znaczy życie w Pakistanie i Iraku – krajach tak odmiennych kulturowo od Ameryki. Podróż na wschód ma pomóc Jo w wyznaniu prawdy bratu. Dziewczyna chce także ułatwić Chrisowi pogodzenie się z wydarzeniami, jakie były jego udziałem podczas wojny w Iraku, gdzie przebywał jako żołnierz marines.
Wielotorowa narracja – przeplatające się ze sobą stanowiska poszczególnych bohaterów pozwalają dokładniej wniknąć w rozgrywane wydarzenia i poznać je bardziej szczegółowo. Na szczęście autorka uczyniła to tak umiejętnie, że ani na moment nie gubimy się, nie tracimy wątku, a nasze zainteresowanie wzrasta. Całość podzielona jest na cztery części, które tworzą zamknięte etapy działań Jo. Powieść przepełniona jest całą gamą emocji, które trafiają prosto do serca i czynią nas wrażliwymi na opisywane problemy. Odnajdziemy tu więc niesprawiedliwość, ból i cierpienie matki rozdzielonej z synem, głęboką wiarę i kultywowanie islamskich tradycji, miłość, szczęście i radość z wysłuchanych modlitw, tragedię i grozę wojny, która dotyka niewinnych ludzi, ale przede wszystkim przebaczenie, którego wartość jest gloryfikowana i bez którego dalsze życie nie jest możliwe. Zestawienie ze sobą odmiennych kultur, tradycji i religii, których diametralne różnice są do zaakceptowania na jednym terenie, a na innym stają się przyczyną walk i sporów, są dobrym tematem do zastanowienia.
Pozostaję pod dużym wrażeniem tej powieści i polecam ją serdecznie z uwagi na podjętą tematykę oraz sposób przedstawienia wydarzeń. Sama zaś z przyjemnością sięgnę po pierwszą powieść Pani Nafisy Haji pt.: „Napisane na moim czole”.