Słodycz łez

Ocena: 5 (1 głosów)

Wychowana w rodzinie amerykańskich misjonarzy i gorliwych chrześcijan Josephine March w wieku osiemnastu lat poznaje z ust matki szokującą prawdę: biologicznym ojcem jej i brata bliźniaka, Chrisa, jest muzułmanin z Pakistanu, Sadik Ali Mubarak, od piętnastego roku życia mieszkający w Ameryce. Co więcej - Sadik nawet nie wie o ich istnieniu. Jo postanawia go odwiedzić, rozwiać budzące się wątpliwości, odnaleźć cząstkę siebie w mężczyźnie, którego nigdy nie spotkała. Sadik opowiada dziewczynie historię swej rodziny, lecz Jo - zagubiona, niepewna własnej tożsamości - nie potrafi go zaakceptować i zrywa dalszy kontakt. Pomimo to, rozpoczynając potem naukę w college'u, zapisuje się na lektorat arabskiego i urdu.

Po atakach na World Trade Center z 11 września dla rodzeństwa nadchodzi czas życiowych wyborów i osobistego zaangażowania w walkę z terrorem. Brat Jo wstępuje do marines i trafia do Iraku, ona zaś zostaje tłumaczką w strukturach wywiadowczych. Udział w wojnie odciska trwałe piętno na psychice Chrisa - stres pourazowy, który skutkuje próbą samobójczą i częściową utratą pamięci. Chcąc uleczyć brata, Jo musi sięgnąć do ich wspólnych korzeni, odbyć pokutę w jego i własnym imieniu. O pomoc zwraca się do rodziny swego biologicznego ojca, Sadika. Ruszając w pielgrzymkę do Pakistanu, a potem Iraku,rozpoczyna najbardziej niebezpieczną podróż w swoim życiu...

Informacje dodatkowe o Słodycz łez:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2013-10-25
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378856801
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Słodycz łez

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Słodycz łez - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam, ***Wojenne czasy, ...Arabski Świat,

Jo March – osiemnastoletnia dziewczyna dowiaduje się od matki Angeli prawdy o pochodzeniu swoim i Chrisa – swojego brata bliźniaka. Okazuje się, że tajemnica skrzętnie skrywana przez lata wychodzi na jaw dzięki… prawom Mendla i zasadom dziedziczenia cech. Biologicznym ojcem bliźniąt jest Sadik – Pakistańczyk, z którym Angelę łączyła jedna noc, choć dziewczyna przyjaźniła się z jego matką Diną.
Jo postanawia odszukać nieznajomego mężczyznę i przekonać się po kim odziedziczyła brązowe oczy. Od tej pory bohaterka porusza się po nitce do kłębka odkrywając kolejno wszystkie elementy dość skomplikowanej układanki. Udaje jej się poznać biologicznego ojca i jego rodzinę, zaprzyjaźnia się ze swoją „nową” babką – Diną i wraca do korzeni, aby przekonać się co znaczy życie w Pakistanie i Iraku – krajach tak odmiennych kulturowo od Ameryki. Podróż na wschód ma pomóc Jo w wyznaniu prawdy bratu. Dziewczyna chce także ułatwić Chrisowi pogodzenie się z wydarzeniami, jakie były jego udziałem podczas wojny w Iraku, gdzie przebywał jako  żołnierz marines.

Wielotorowa narracja – przeplatające się ze sobą stanowiska poszczególnych bohaterów pozwalają dokładniej wniknąć w rozgrywane wydarzenia i poznać je bardziej szczegółowo. Na szczęście autorka uczyniła to tak umiejętnie, że ani na moment nie gubimy się, nie tracimy wątku, a nasze zainteresowanie wzrasta. Całość podzielona jest na cztery części, które tworzą zamknięte etapy działań Jo. Powieść przepełniona jest całą gamą emocji, które trafiają prosto do serca i czynią nas wrażliwymi na opisywane problemy. Odnajdziemy tu więc niesprawiedliwość, ból i cierpienie matki rozdzielonej z synem, głęboką wiarę i kultywowanie islamskich tradycji, miłość, szczęście i radość z wysłuchanych modlitw, tragedię i grozę wojny, która dotyka niewinnych ludzi, ale przede wszystkim przebaczenie, którego wartość jest gloryfikowana i bez którego dalsze życie nie jest możliwe. Zestawienie ze sobą odmiennych kultur, tradycji i religii, których diametralne różnice są do zaakceptowania na jednym terenie, a na innym stają się przyczyną walk i sporów, są dobrym tematem do zastanowienia.

Pozostaję pod dużym wrażeniem tej powieści i polecam ją serdecznie z uwagi na podjętą tematykę oraz sposób przedstawienia wydarzeń. Sama zaś z przyjemnością sięgnę po pierwszą powieść Pani Nafisy Haji pt.: „Napisane na moim czole”.

Link do opinii
Inne książki autora
Napisane na moim czole
Nafisa Haji0
Okładka ksiązki - Napisane na moim czole

Poruszająca opowieść o muzułmańskiej rodzinie podzielonej przez kłamstwa, sekrety i kulturowe różnice, zachwycający debiut literacki, który...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy