Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych.
Płonące wioski i masowe egzekucje. Grabieże i gwałty. Zabójstwa niewinnych cywilów i jeńców - Ukraińców, Żydów, Białorusinów i Polaków. Nie, to nie jest komunistyczna propaganda. Niektórzy Żołnierze Wyklęci naprawdę dopuszczali się takich zbrodni.
Dla jednych ,,Łupaszka", ,,Bury", ,,Ogień" czy ,,Wołyniak" to wielcy narodowi bohaterowie, ale dla innych - mordercy ich bliskich. Skazy na pancerzach to pierwsza książka, która przedstawia czarne karty z epopei Żołnierzy Wyklętych.
Napisana bez przemilczeń i lukrowania rzeczywistości charakterystycznych dla części polskiej literatury historycznej. Napisana bez znieczulenia. Na jej kartach znalazły się szokujące zeznania świadków i drastyczne opisy mordów.
Piotr Zychowicz nie ma wątpliwości - Żołnierze Wyklęci walczyli z niebywałą odwagą o słuszną sprawę. Nie oznacza to jednak, że należy ukrywać przed opinią publiczną niewygodne fakty, które ich dotyczą. Historia bowiem nigdy nie jest czarno-biała...
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-02-13
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 424
Ciekawa i konkretna książka. I zagadzam się z autorem, ,,wyklęci'' nie wszyscy byli źlie, ale nie wszyscy byli dobrzy. Byli po prostu ludźmi i czasami mieli gorsze dni. A żyjąć tyle czasu w czasach bezprawia mozna się przecież stoczyć. I to o takich ludziach, którzy postąpili nie honorowo jest ta książka. Mi dała dużo do myślenia. Tutaj pokazane są dowody na ciemne karty ,,Wyklętych'' oczywiście, nie wszyscy tak się zachowali, ale przecież na tyle osób nie ma możliwości by nie trafiła się zła osoba. A odwet za odwet, mordując bezbronnych ludzi tak jak np. Litwinów, Żydów propaganda rozciągała na wszystkich. Więc polecam, nie ma co się kłócić, najpierw przeczytać ją trzeba a potem dopiero rzeczowa rozmowa.
Kolejna część bestsellerowego cyklu ,,Opowieści niepoprawne politycznie". Po Żydach, Sowietach i Niemcach przyszedł czas na Aliantów. II wojna...
Kontynuacja bestselleru Żydzi. Piotr Zychowicz porusza w tej książce niemal wszystkie kontrowersyjne tematy, które wypłynęły podczas ostatniej wielkiej...
Ocena: 5, Przeczytałam,
Krytycznie o Podziemiu.
Kolejna książka w dorobku znanego publicysty historycznego. Tym razem autor rozprawia się z mitami narosłymi wokół ''Żołnierzy Wyklętych".
Między bohaterstwem, a zwykłym bandytyzmem jest cienka granica. I o tym pisze Piotr Zychowicz, który nie boi się poruszać tematów trudnych, bolesnych. Cała polityka obecnego rządu zasadza się na kulcie Podziemia, a tu historyk, niby ''nasz" popełnia taką książkę. Zresztą, jak sam podkreśla, jest przygotowany na ataki, które stały się dla niego tzw. chlebem powszednim.
Autor nie pudruje i nie poprawia historii. Dla jasności, publicysta jasno formuje stanowisko w tej sprawie. Zaznacza bohaterstwo ''Żołnierzy Wyklętych'', ale nie przymyka oczu na ich przestępcze i wstydliwe działania. Dziennikarz w każdym akapicie podkreśla wierność prawdzie historycznej.
Z drugiej strony Piotra Zychowicza nie można zaliczyć do zagorzałych przeciwników podziemia antykomunistycznego. Jego wywody znacząco różnią się od elaboratów publikowanych w Gazecie Wyborczej czy Newsweeku. Publicysta potępia natomiast ślepe tworzenie krystalicznego wizerunku ''Żołnierzy Wyklętych".