Bohaterem powieści jest żyjący na przełomie XVI i XVII wieku angielski żeglarz i awanturnik John Blackthorne. W 1600 roku los rzuca go do Japonii, gdzie zostaje wciągnięty w wir intryg i walk o władzę w decydującym dla tego kraju momencie historycznym.
Trwająca od wiosny do jesieni akcja kończy się w przeddzień słynnej bitwy pod Shekigaharą, w której samuraje Ieyasu Tokugawy (powieściowy Toranaga) wycięli w pień kilkadziesiąt tysięcy przeciwników dowodzonych przez Ishido Mitsunariego, dając początek trzechsetletniemu panowaniu sh?gunów z rodu Tokugawa.
"Sh?gun" to doskonale skonstruowana, wielowątkowa powieść przygodowa, w której elementy romansu, powieści historycznej i sensacyjnej zostały stopione w całość wyjątkowo atrakcyjną dla czytelnika, tak fascynującą i egzotyczną, że mimo objętości trudno się od niej oderwać.
Wydawnictwo: vis-a-vis Etiuda
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 1136
Tytuł oryginału: Shogun: A Novel of Japan
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski
Świetna! Mimo, iż to prawdziwa cegła... w łóżku naprawdę ciężko ją utrzymać w rękach. Jednak trzyma w napięciu aż do końca. Lubię książki z akcją dziejącą się w Azji. Ta wspaniale oddaje klimat, obyczaje, tradycje. Przyjemnie spojrzeć z innej perspektywy.
Akcja książki rozgrywa się w Japonii roku 1862, dwieście sześćdziesiąt lat po wydarzeniach opisywanych w Shogunie, a jej bohaterami są Malcolm Struan,...
Podczas II wojny światowej oficer Królewskiej Artylerii. Pojmany przez Japończyków, spędził trzy i pół roku w obozie jenieckim o złej sławie w Changi....
Przeczytane:2019-11-03,
„SHOGUN” Jamesa Clavella to powieść wyjątkowa wśród literatury przygodowo – awanturniczej, spędziłem cudowny tydzień, delektując się tą niezwykła historią. Już od pierwszych stron poczułem swoisty klimat fascynacji autora kulturą Dalekiego Wschodu, który i mi się udzielił z każdą przeczytaną stroną. To, w jaki sposób opisał średniowieczną Japonię budziło mój podziw, powieść ekscytowała i pobudzała mą wyobraźnię, tym bardziej, iż sam jestem miłośnikiem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni i lubię chłonąć informację na ten temat.
Akcja opowieści ma miejsce na przełomie XVI i XVII wieku dotychczasowi monopoliści na morzach i oceanach, czyli Hiszpanie i Portugalczycy, stopniowo tracą pozycje władzy absolutnej, ale w dalszym ciągu posiadają w ręku patent w postaci rut i tajnych instrukcji, które pozwalają im szybko płynąć do wybrzeży Dalekiego Wschodu, w wyniku, czego zmonopolizowali handel w tym obszarze.
Aby złamać tę uprzywilejowaną pozycję handlową kontrolowaną przez Jezuitów, z misją zostaje wysłany nasz główny bohater powieści, czyli John Blackthorn heretyk, pilot, angielski żeglarz w jednej osobie, który pilotując fregatę pod holenderską banderą dociera do wybrzeży Japonii po długim i wyczerpującym rejsie z niewielką grupą wycieńczonych współtowarzyszy.
Będąc intruzem w obcym świecie, nie dociera do niego, co się wokół dzieje, wkrótce zostaje uwięziony by ostatecznie stać się samurajem oraz doradcą Toranagi miejscowego daimyo. James Clavell na kartach swojej powieści w idealny sposób połączył fikcję literacką z tłem autentycznych wydarzeń historycznych, które miały miejsce na kilka miesięcy przed bitwą pod Sekigaharą w roku 1600, która była przełomowa dla dziejów Japonii w tamtym okresie. Zrobił to tak umiejętnie, że momentami miałem wrażenie, że historia ta wydarzyła się naprawdę, a autor był jej uczestnikiem i obserwatorem, dlatego tak dokładnie ją opisał.
Pięknie słowami namalował obrazy kultury japońskiej, dzięki nim dowiedziałem się wielu szczegółów, na przykład poznałem tradycje i obyczaje, zrozumiałem, czym dla samurajów był kodeks busido, zakosztowałem nieznanych dotąd smaków orientu, zobaczyłem jak wygląda od kuchni praca i życie kurtyzan, a wszystko podane w bardzo przystępny sposób.
Powieść obfituje w barwny język, wspaniałe dialogi między bohaterami, znajdziemy również nieco humoru, intryg, spisków, religijnych konfliktów, geograficznych odkryć i podbojów. Książka skierowana jest niewątpliwie do szerokiej rzeszy czytelników, bowiem każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Prawdziwa perła wśród literatury, to powieść pobudzająca wyobraźnię, ukazująca zderzenie skrajnie różnych kultur, a wszystko podane w przystępny sposób, budzący zachwyt i podziw dla kunsztu literackiego autora.
Przede mną kolejne powieści tego autora z pewnością również będą to dzieła wybitne, bo jest to autor nazywany przez czytelników i krytyków „Mr. Bestseller”, dziś już wiem, że słusznie. Pozdrawiam wszystkich czytających:) Jack_