Setnik bajek Ignacego Krasickiego

"Setnik bajek Ignacego Krasickiego" jest edycją szczególną - łączy w sobie talent twórcy, wiedzę autorytetu naukowego z na wskroś współczesną narracją graficzną, łamiąc tym samym zachowany w pamięci czytelników kanon estetyki, reprezentowany przez ilustracje znakomitego Marcina Szancera, czy wcześniejsze, XIX-wieczne, grafiki Antoniego Uniechowskiego. Celem niniejszego wydania nie jest jednak zamysł szokowania czytelnika. Intencją zderzenia XVIII-wiecznej literatury z plastycznym wyobrażeniem artysty XXI wieku jest chęć ukazania, że zawarte w bajkach morały i prawdy sprzed wielu lat nadal mogą być wykładnią naszej codzienności. Pragniemy, by lektura bajek opatrzonych ilustracjami Roberta Listwana uświadomiła współczesnemu czytelnikowi, że ludzkie przywary i wzajemne relacje są takie jak niegdyś, a tylko realia naszej rzeczywistości - inny ubiór, rodzaj zajęć i wykonywanych prac... - tworzą dla nich nowe konteksty. Wyboru i opracowania bajek dokonała profesor Krystyna Stasiewicz - ceniony w kraju znawca literatury staropolskiej. Wyłaniający się z niego "świat sentencji" Ignacego Krasickiego zadziwi niejednego czytelnika. Okaże się bowiem, że wiele składających się na niego maksym funkcjonuje do dziś w naszej świadomości i mowie, choć niewielu z nas zdaje sobie sprawę z ich pochodzenia.

Informacje dodatkowe o Setnik bajek Ignacego Krasickiego:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2010-07-30
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Setnik bajek Ignacego Krasickiego

Setnik bajek Ignacego Krasickiego - opinie o książce

Ignacego Krasickiego nie pamiętałam zbyt dobrze z podstawówki. Kojarzył mi się z krótkimi bajkami w formie wierszyków, ale nie pamiętałam ani jednej. Kiedy w ofercie wydawnictwa Elset zobaczyłam tom jego bajek, postanowiłam odświeżyć sobie pamięć. "Setnik bajek Ignacego Krasickiego" to duuuuża i kolorowa książka w twardej oprawie. Ilustracje do bajek namalował Robert Listwan. Są one dość specyficzne, bardzo abstrakcyjne i nie bardzo odpowiadają mojemu poczuciu estetyki. Zdecydowanie za dużo w nich makabrycznych wizji i pesymizmu. Inaczej odbieram treści utworów Krasickiego niż ilustrator i chyba nie do końca je rozumiem. Nie wiem też, czy te rysunki nadają się dla dzieci, może bardziej dla nastolatków. Muszę jednak przyznać, że wizja Roberta Listwana jest na swój sposób intrygująca i daje do myślenia. Pozwala spojrzeć na bajki Krasickiego z zupełnie innej perspektywy, wyczytać coś więcej. Stanowi dodatkowy komentarz do bajek. Na początku książki znajduje się obszerna nota biograficzna autorstwa profesor Krystyny Stasiewicz. Zajmuje ona kilka tych wielgachnych stron i jest znakomitym wprowadzeniem w świat Ignacego Krasickiego. Opisuje nie tylko koleje losów pisarza, ale też wskazuje na jego zainteresowania i utwory z których czerpał inspiracje w swojej twórczości literackiej. Okazuje się na przykład, że Krasicki inspirował się między innymi bajkami Ezopa. Rzeczywiście, po przeczytaniu tego zbiorku można doszukać się podobnych treści i zwierząt. Bajki Krasickiego są również pełne morałów ale to nie razi. Poza tym wiele z tych bajek albo ich fragmentów doskonale znam, po prostu nie pamiętałam, że to właśnie Krasicki jest ich autorem. Są znakomite i pasują do cytowania w różnych sytuacjach, na zakończenie więc przytoczę po prostu moją ulubioną bajkę, niech mówi sama za siebie. Dzieci i żaby Koło jeziora Z wieczora Chłopcy wkoło biegały I na żaby czuwały: Skoro która wypływała, Kamieniem w łeb dostawała. Jedna z nich, śmielszej natury, Wystawiwszy łeb do góry, Rzekła: ,,Chłopcy, przestańcie, bo źle się bawicie! Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie".
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski