Seminarium I. Pisma techniczne Freuda

Ocena: 0 (0 głosów)

Seminarium Jacques'a Lacana, z lat 1953-54, zatytułowane Pisma techniczne Freuda, jest jego pierwszym oficjalnym Seminarium wygłaszanym do szerokiego audytorium, gromadzącego się w auli Szpitala św. Anny w Paryżu. Formuła, którą Lacan przyjął, to - idąc za jego słowami - detaliczne komentowanie tekstów Freuda. Towarzyszy temu surowa krytyka wszelkich impasów, wynaturzeń i chybionych konceptów innych autorów skupionych zwłaszcza wokół psychoanalizy ego. Lacan uznaje to za konieczne; pozwala mu to - w duchu jego ,,powrotu do Freuda" - przygotować bazę dla swojego nowatorskiego opracowania takich konceptów Freudowskiej psychoanalizy jak: przeniesienie, opór, narcyzm pierwotny, narcyzm wtórny, ja idealne, Ideał-ja, nad-ja, interpretacja, miejsce i funkcja analityka itp. W samym centrum tego opracowania stoi topika Wyobrażeniowego oraz funkcja trzech zasadniczych rejestrów struktury podmiotu: Realnego, Symbolicznego i Wyobrażeniowego. Cel, który sobie Lacan przy tym stawia, to wyrwać samą psychoanalizę z sideł relacji dualnej, uczynić Freudowskie koncepty operatywnymi w codziennej praktyce klinicznej oraz sprawić, by przekazywanie psychoanalizy - jako teorii tej praxis, którą zawdzięczmy Freudowi - miało rangę prawdziwego nauczania.

Seminaria Lacana stanowią do dziś jedne z najważniejszych prac w historii psychoanalizy. Kontrowersyjne i fascynujące, są zapisem zarówno oryginalnego przemyślenia samych podstaw nauki Freuda, jak i bezkompromisowego zmagania się z fundamentalnymi pytaniami stawianymi przez filozofię - o granice poznania i myślenia, istotę etyki i ludzką kondycję.

Informacja o autorze/ redaktorze:

Jacques Lacan (1901-1981) - francuski psychoanalityk i psychiatra, jeden z najważniejszych teoretyków w historii psychoanalizy, orędownik nowego podejścia w psychoanalizie i metapsychologii, w którym dużo mniejszy nacisk kładzie się na biologiczne podstawy popędowości człowieka, a dużo większe na symboliczną strukturę języka i kultury. Od 1951 co roku prowadził w Paryżu regularne seminaria, które rozpoczął hasłem ,,powrotu do Freuda". Słynne seminaria i pisma Lacana uznawane są za jedne z najważniejszych publikacji humanistyki XX wieku, do których odwołuje się niezliczona liczba współczesnych autorów, nie tylko z obszaru psychoanalizy i psychiatrii. Dzięki łączeniu w swojej pracy teoretycznej podejścia psychoanalitycznego m.in. z lingwistyką, psychiatrią, filozofią egzystencji i matematyką, Lacan w istotny sposób ukształtował współczesne nauki o człowieku i kulturze.

Pozostaje wciąż jedną z najczęściej cytowanych postaci XX-wiecznej humanistyki.

Informacje dodatkowe o Seminarium I. Pisma techniczne Freuda:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2017-10-13
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788301195021
Liczba stron: 542
Tytuł oryginału: Seminaire I. Les Ecrits techniques de Freud (1953-1954)

więcej

Kup książkę Seminarium I. Pisma techniczne Freuda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Seminarium I. Pisma techniczne Freuda - opinie o książce

Inne książki autora
Mit indywidualny neurotyka
Jacques Lacan0
Okładka ksiązki - Mit indywidualny neurotyka

Tom ,,Mit indywidualny neurotyka" zawiera trzy wystąpienia Jacques'a Lacana. Słynny tytułowe wykład o micie indywidualnym neurotyka to brawurowa i oryginalna...

Triumf religii poprzedzony Mową do katolików
Jacques Lacan0
Okładka ksiązki - Triumf religii poprzedzony Mową do katolików

Jestem dzieckiem księdza", mawiał Lacan. Będąc pobożnym chłopcem, wychowankiem szkoły braci marystów, miał możność dogłębnego, pełnego wrażliwości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy