Za jaką cenę warto przetrwać?
Czy w piekle można uratować swoje człowieczeństwo?
Dramatyczne losy młodej kobiety, która, ratując się z koszmaru obozu Auschwitz-Birkenau, decyduje się pracować jako prostytutka w Kommandzie Puff, domu publicznym otwartym w 1943 r. przez SS w głównym obozie. Jej walka o przetrwanie i chora niebezpieczna miłość oficera SS, przeplatają się z opartą na faktach relacją z obozowego życia i funkcjonowania esesmańskiego domu publicznego, nigdy wcześniej nieopisanego w literaturze.
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 317
Język oryginału: polski
Nie mogłam się oderwać od tej książki. Pokazany kontrast pomiędzy życiem przed wojną, a życiem w obozie jest bardzo wyraźny.
W systemie obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie istniała cała lista kar, które miały za zadanie złamać, upodlić i wyniszczyć człowieka, istnienie takiego czegoś jak kommando puff, było równie absurdalne, jak widniejący nad bramą napis "Arbeit macht frei".
Zachęcam do czytania, w 8szczególności, że książka Dominika W. Rettingera to bardzo dobrze napisane, pełne zwrotów opowiadanie.
"Na ścianie zdjęcie wodza. Na jego widok ogrania mnie zawsze lęk i zdumienie. Zakłamana, pyszałkowata miernota owładnęła umysłami takiego narodu.... Patron burdelu patrzy w dal wzrokiem wizjonera, jego myśl zmieni wszystkich ludzi w morderców i kurwy."
Tak w skrócie można podsumować to co wydarzyło się w Auschwitz, gdy główna bohaterka Eliza trafia tam jako więzień polityczny. Początkowo jest zwykłym przedmiotem do pracy. Po przebyciu tyfusu trafia najpierw do "Kanady" czyli miejsca gdzie sortowane i przeglądane są ubrania ludzi z kolejnych transportów. Miejsce wymarzone przez wiele kobiet, bo te były lepiej odżywione, pracowały pod dachem i w stosunkowo ciepłym miejscu. Lecz pobyt tam mógł trwać do sześciu miesięcy, a potem....
"Nic nie czuję, nic nie myślę, idę jak automat. Lewa noga, prawa noga, płatna miłość, płatna życiem. Przetrwanie."
No właśnie zorganizowany w obozie dom publiczny, gdzie więźniowie z kuponami mogli korzystać z usług kobiet. Nie zawsze znajdujących się tam z własnej woli. Ale część z nich jak Eliza zgłasza się na ochotnika, bo stawką jest PRZETRWANIE. Brutalne ? Oczywiście, nieludzkie jak najbardziej, ale niestety bardzo prawdziwe.
Kobiety zatrudnione w ten sposób dostawały cywilne ubrania ( pochodzące oczywiście z ograbionych wcześniej walizek, skrupulatnie przejrzanych przez innych). Miały swoją stołówkę, regularne posiłki i czas wolny w ciągu dnia. A wieczorem stawiały się na wezwanie kapo w szeregu i były niejako kupowane na dwadzieścia minut przez dziesięciu innych więźniów.
Można by pomyśleć gdzie na dnie piekła ktoś myśli jeszcze o miłości. Dla tych kobiet to walka o dotrwanie do końca wojny, o którym już coraz głośniej, dla korzystających z usług mężczyzn symbol bycia jeszcze człowiekiem.
I w tym całym dramacie obozowym chora i niebezpieczna miłość do oficera SS, który był znany sprzed czasów wojennych Elizie. Ta bowiem wraz z przyjacielem Karlem zwabiała bogatych i dobrze ustawionych mężczyzn w celu ich oszukiwania finansowego.
Na temat Komanda Puff powstało kilka filmów dokumentalnych , ale nie ma jeszcze powieści i jak sam autor mówi chciał aby tym kobietom za jego pośrednictwem została zwrócona godność i sprawi, że niełatwo będzie oceniać tamte straszne wybory mając obecnie bezpieczną egzystencję.
Przerażające przeżycia z obozu Auschwitz. Kobieta trafia tam i aby przeżyć zostaje prostytutką. Trochę tam prawdy i trochę fikcji na pewno.
Prawdziwa historia uczucia, które zrodziło się w krakowskim getcie. Oswald Bousko, wicekomendant Schutzpolizei, który odwraca się od faszyzmu, i Rebeka...
Skatowany w Warszawie przez nieznanych sprawców prezes amerykańskiej korporacji dzwoni do byłego kolegi z klasy, znanego radiowca. Wybiera jedyny numer...
Przeczytane:2024-10-06, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek 2024,
,,Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość" to książka, która mną wstrząsnęła. Mimo, że gdzieś tam znam historię obozów Auschwitz czy II Wojny Światowej to tak naprawdę nikt nie przekaże nam publicznie tego co działo się tak naprawdę. Przekazują nam tylko tą mniej drastyczną historię. Tak wiele okropieństwa, zbrodni z tamtych czasów jest nieodkrytych.
W powieści śledzimy dramatyczne losy kobiety, która, ratując się z koszmaru obozu, decyduje się pracować jako prostytutka w Kommandzie Puff. Jej walka o przetrwanie to historia pełna bólu, cierpienia i okrucieństwa