Scenariusz ocalenia Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna

Jesień 1944 roku:
Stefan Osmanow, Litwin, zostaje zakwalifikowany do służby w oddziałach Waffen SS.
Wiosna 1944 roku:
Stefan Osmanow, Tatar, zostaje przez gestapo uznany za Litwina i jako taki awansuje w nazistowskiej hierarchii z „podczłowieka" na „niemal aryjczyka".
Lato 1943 roku:
Do Stefana Osmanowa, Tatara, dołącza - również jako przymusowy robotnik - Mikołaj, Ukrainiec.
Zima 1942 roku:
Stefan Osmanow, Tatar, jedzie na roboty do Niemiec. Trafia do wioski Schwiebus, dzisiejszego Świebodzina.
Józef Skakun, Żyd, staje się Stefanem Osmanowem, Tatarem, obrzezanym wedle nakazów islamu.
Józef Skakun, Żyd, pożycza od Stefana Osmanowa, Tatara, akt urodzenia.
Lato 1942 roku:
Józef Skakun, Żyd, ucieka z nowogródzkiego getta, w którym podczas akcji likwidacyjnej zostaje zabitych kilkadziesiąt tysięcy Żydów.
Zima 1941 roku:
Niemal cała rodzina Józefa Skakuna, Żyda, zostaje zamordowana w Nowogródku przez hitlerowców.

Józef Skakun należał do skazanych na śmierć, ale przeżył. Przez sześć lat towarzyszył mu strach o rozmiarach przekraczających naszą wyobraźnię. Po wojnie nie uwolnił się od ciężaru dylematów moralnych, przed którymi postawił go okrutny los. Scenariusz ocalenia jest przejmującą opowieścią syna o życiu ojca oraz historią jednostki, która dzięki szczęściu, inteligencji i woli przetrwania uniknęła zmiażdżenia przez tryby wielkiej Historii.

Informacje dodatkowe o Scenariusz ocalenia Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: b.d
Tytuł oryginału: On Burning Ground. A son's Memoir
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Mirosław Wójcik
Ilustracje:Tak

Tagi: II wojna światowa Żydzi Nowogródek

Kup książkę Scenariusz ocalenia Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna

Scenariusz ocalenia Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2022-08-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 90 książek w 2022, Holokaust , Żydzi, Getto,

Bardzo wciągające wspomnienia, książkę czyta się bardzo szybko.

Józef Skakun ojciec autora książki niejednokrotnie opowiadał synowi swoje jakże cieżkie przeżycia z czasów II wojny światowej. Syn urodzony już po wojnie spisał wspomnienia swojego ojca.

Jego ojciec Żyd mieszkający w Nowogródku (Navaredok w jidysz) przeżył bardzo wiele złego, był świadkiem jak mordowali mu członków rodziny, w tym matkę. Uciekał wielokrotnie z różnych gett, niejednokrotnie do niego strzelali Niemcy, ale udało mu się przeżyć.

Dzięki dużej odwadze i braku semickich rysów (miał niebieskie oczy i blond włosy) ojciec Michaela zmieniał kilkakrotnie tożsamość. Najpierw podawał się za Tatara i na fałszywym akcie urodzenia wyjechał na roboty do Berlina...

Później zdecydował się na jeszcze jeden desperacki krok: wstąpić do Waffen SS....

"Ile strachu może znieść człowiek?"

Polecam przeczytać.

Szczerbata śmierć