Niesamowity świat skandynawskich i słowiańskich wojowników.
Królestwo mężnych rycerzy i okręty pełne dzikich zbrojnych drużyn.
Potężni władcy, wielka polityka i bezkresna miłość.
Koniec X wieku. Duński król Harald Sinozęby rozciąga swą władzę na bogate słowiańskie grody leżące u ujścia Odry. Na wyspie Wołyń (Wolin), obok miasta o tej samej nazwie, zakłada potężną warownię Jomsborg. Obsadza ją swoimi wikingami, którzy na zwrotnych łodziach zapuszczają się w głąb zatok i w górę rzek, rabując, gwałcąc i mordując.
Jomsborg podporządkowuje sobie w końcu potężny władca Słowian - Mieszko, który ukróca rozboje północnych najeźdźców. Jednak jego syn Bolesław Chrobry, widząc w wikingach potencjalnych sprzymierzeńców przeciwko Cesarstwu Niemieckiemu, pragnie jednocześnie objąć pełną władzę nad tymi terenami.
,,Saga o jarlu Broniszu" to monumentalna opowieść oparta na kronikach i legendach. Jedna z najlepszych polskich powieści historycznych.
Władysław Jan Grabski (1901-1970) - pisarz, publicysta i poeta. Tworzył powieści historyczne związane z Polską, jak również powieści współczesne. Swe najsłynniejsze dzieło, czyli ,,Sagę o jarlu Broniszu", rozpoczęte jeszcze przed II wojną światową, ukończył podczas okupacji. Był wówczas żołnierzem Armii Krajowej (ps. ,,Doktor Paweł"). Po wojnie, szykanowany przez władze komunistyczne, inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa i wykluczony ze Związku Literatów Polskich, podupadł na zdrowiu. Pochowany został na warszawskich Powązkach.
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2023-10-31
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 736
Około roku 970 duński król Harald Sinozęby opanował bogate słowiańskie grody u ujścia Odry. Założył tam pod Wołyniem (Wolinem) potężną warownię...
Jak różne mogą być ludzkie drogi do świętości pokazuje w swojej powieści Władysław Jan Grabski. Jej bohaterowie to Sadok – ekskleryk, który...