W dzisiejszych czasach cechy uznawane za tradycyjnie ludzkie, zdają się już takimi nie być. Czy stwierdzenie, że ptaki wykazują również zachowania analogiczne do ludzkich emocji, byłoby zbyt daleko idące? ,,Inteligencja, altruizm, samoświadomość, miłość... Jak pisze autor: Badając ptaki, ostatecznie dowiadujemy się czegoś o nas samych.
Noah Strycker, przyrodnik, współredaktor poczytnego w Stanach Zjednoczonych magazynu ,,Birding" i podróżnik. Ma umiejętność pisania o świecie ludzi i ptaków bez upraszczania któregokolwiek z nich... Zna się na posługiwaniu słowem, jak i na ptakach... Biorąc pod uwagę popularność, jaką jego książka zyskała w Ameryce Północnej, można uznać, że Strycker znajduje się u progu pisarskiej kariery, choć jego sława nie dotarła jeszcze do Polski.
Strycker w pasjonujący sposób objaśnia, jak u ptaków funkcjonuje wszystko to, co przez długi czas było określane mianem ,,szóstego zmysłu". Dzięki tej książce przekonasz się, że ptaki mają nam coś do przekazania o naszym własnym człowieczeństwie.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2017-04-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: The things with feathers
Książka jednocześnie interesująca i rozczarowująca. Informacje na temat ptaków, ich zachowań, badań nad nimi - bardzo ciekawe. To, jak ta wiedza może się przekładać na lepsze poznanie nas, ludzi - dla mnie może ciut mniej interesujące, ale mimo wszystko ok. Problem w tym, że te dodatkowe informacje były dla mnie zanadto rozwleczone. Po kilku stronach odniesień do badań, często wręcz przedstawiania chronologicznie, co kto odkrył i jak to wpłynęło na kolejnych badaczy - można zapomnieć, o jakim ptaku była mowa. Jak dla mnie za dużo dygresji, za mało konkretów.
Oceniam mega pozytywnie, bo jestem biologiem i nauczycielem. Ale polecam każdemu, nie tylko rodzicom . Tu nie ma co za dużo recenzować bo to trzeba przeczytać.
Ptak + szczególna cecha i opis - tak wyglądaja poszczególne rozdziały. i jest pięknie.
Ptasia tematyka jest mi niezwykle bliska. Przez 20 lat byłem hodowcą kanarków, więc obserwowanie ptaków było niejako nieodłącznym elementem mojego codziennego funkcjonowania. Z młodzieńczych lat pamiętam, że z zapartym tchem czytałem to co napisał Jan Sokołowski. Popularyzator wiedzy o ptakach potrafił przeplatać fachową wiedzę tamtego okresu z własnymi przeżyciami i anegdotami o towarzyszących mu ptakach. Dlatego liczyłem, że Noah Strycker poszedł w tym samym kierunku. Niestety odrobinę się zawiodłem. Może dlatego, że miałem duże oczekiwania wobec książki, której tytuł w oryginale brzmi: "The things with feathers".
W obecnym czasie, na polskim rynku, modnym stało się czytanie książek o przyrodzie. "Rzecz o ptakach" idealnie wpisuje się w ten nurt. Mamy więc piękną okładkę, w której zachwycają mnie błyszczące zielone litery, podział na części (Ciało, Umysł i Duch) oraz ładne, czarno-białe szkice ptaków. To na prawdę może się podobać. Przechodząc do samej treści publikacji, to przyznam szczerze, że sposób prowadzenia narracji mnie nie porwał. Brakowało mi czegoś chwytliwego, co wciągnie mnie w każdą historię. Odnoszę wrażenie, że autor chciał upchnąć wszystkie znane mu fakty, przez co styl stracił na lekkości. Co nie zmienia faktu, że każdy kto chciałby poznać tajniki życia ptaków ma ku temu idealną okazję.
Moimi dwoma ulubionymi rozdziałami są: "Czego boją się pingwiny" oraz "Tańczące papugi i dziwaczne zamiłowanie ludzi do muzyki". Oba zawarte są w części UMYSŁ. Każdy z nich pozwolił mi spojrzeć nieco inaczej na ptaki. Pomimo, iż zdaję sobie sprawę z tego jak wielki potencjał drzemie w mózgu naszych skrzydlatych przyjaciół, to chyba zarówno ja, jak i każdy z nas łapie się na tym, że stawiamy siebie jako ludzi nieco wyżej w hierarchii. A jak się okazuje ptaki potrafią nas zaskakiwać. Może nie są to sytuacje bardzo częste, ale jednak się zdarzają. Inteligencja ptaków, ich altruizm, czy świadomość strachu są w wielu przypadkach analogiczne z tymi emocjami, które towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu. Dlatego poznawanie zachowań ptaków może pomóc nam odkryć genezę własnych zachowań.
„Rzecz o ptakach” to literatura popularnonaukowa, dająca Czytelnikowi wspaniałe narzędzie poznawcze. Pomimo trudnego języka i przeładowania naukowymi faktami, wzbogaca naszą wiedzę o ptakach. Autor przedstawia Nam doświadczenia i obserwacje, które naukowcy zbierali przez lata. Często nie zastanawiamy się nad tym, co kieruje ptakami. Zwyczajnie je obserwujemy. Może po tej lekturze wielu z Nas inaczej spojrzy na naszych ptasich przyjaciół, którzy tak wspaniale umilają nasze życie.
Książka jak najbardziej interesująca, choć, wg mnie, traktuje temat poszczególnych gatunków ptaków dość powierzchownie. Zbyt wiele tu anegdot i "lania wody", a za mało rzeczowej, naukowej treści, a na taką się nastawiłam czytając opis z okładki. Dobrym pomysłem są niewątpliwie odnośniki do filmów na youtubie, dzięki którym łatwo nam odnaleźć i na własne oczy podziwiać tańczącą papugę (Snowball) czy niesamowite akrobacje stada szpaków. Część zachowań i umiejętności ptaków została objaśniona oraz, zgodnie z obietnicą podtytułu, Autor porównuje je oraz analizuje w odniesieniu do ludzi. Dla mnie najciekawsza okazała się część druga i trzecia ("Umysł" i "Duch"), gdzie omówione zostały między innymi lęk oraz swoisty brak lęku u pingwinów, samoświadomość srok, altruizm chwostek. Przypomniane są też eksperymenty przeprowadzane przez Darwina oraz innych uczonych (jak to dawniej bywało nie zawsze etyczne). Ogólnie książkę polecam dla poznania kilku ciekawostek i podstawowego zorientowania się w świecie wybranych ptaków, jednak jako nawet MINIkompendium nie zdaje egzaminu.
Napisana z pasją, dowcipem oraz finezją książka dla miłośników przyrody, przygody oraz ptaków. Wciąga, bawi oraz zmienia nasze spojrzenie na świat. Przypomina...
Pingwiny - nieco niezdarne, kołyszące się z boku na bok ptaki na krótkich nóżkach. Rozczulają i wywołują uśmiech swoją nieporadnością. Łączą się w pary...
Przeczytane:2017-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Moja półka, Przeczytane, Przeczytane 2017,