Rycerz Janek

Ocena: 4 (1 głosów)

W królestwie Zacnegostawu nie dzieje się dobrze. Poziom przestępczości rośnie w zastraszającym tempie, królewska para pada ofiarą śmiertelnego wypadku, a książę Mścigniew, choć dopiero co objął tron, już wzbudza niepokój mieszkańców swoimi radykalnymi pomysłami i zamiłowaniem do okultyzmu. Jakby tego było mało, do stolicy przybywa pewien nieznajomy wędrowiec. Nie wiadomo do końca skąd przyszedł, ani kim jest. Prowadzony przez tajemniczą wiedźmę, a być może i samo przeznaczenie, zawsze pojawia się tam, gdzie potrzeba bohatera. Nie wiemy o nim nic, poza tym że jest miły. I silny. I prawy.

No, wiemy też jak się nazywa. Mówią na niego Janek. Rycerz Janek.

Przed Wami obłędna komedia fantasy, w której epickie ilustracje naszpikowane są absurdalnym humorem, a klasyczne wątki zostają wywrócone na lewą stronę. Autorami są czterej twórcy dobrze znani ze swoich autorskich projektów: Igor Wolski, Robert Sienicki, Jan Mazur i Tomasz Grządziela.

Informacje dodatkowe o Rycerz Janek:

Wydawnictwo: Kultura gniewu
Data wydania: 2020-03-13
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788366128354
Liczba stron: 72

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Rycerz Janek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rycerz Janek - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2020-04-09,

 Komiksowo-przygodowa opowieść o losach pewnego niezwykłego rycerza - brzmi ciekawie, prawda? No dobrze,  a co powiecie na dorzucenie do tego scenariusza wątków natury fantasy, lepiej...? A gdybyśmy tak otrzymali w tym zestawie również pokaźną porcją rubasznego i czarnego humoru...? Oczywiście - taka pozycja przedstawia się ze wszech miar intrygująco!!! Dlatego też przedstawiam wam znakomitą propozycję od Wydawnictwa Kultura Gniewu - komiks pt. "Rycerz Janek", który to zagościł właśnie na półkach dobrych księgarń w naszym kraju!

 Opowieść ta przenosi nas do interesującego, quasi średniowiecznego świata fantasy, który to poznajemy na przykładzie Królestwa Zacnegostawu... To właśnie tam nadchodzi czas trudnych rządów nowo wybranego Księcia Mścigniewa, którego to decyzje nie spotykają się z przychylnością poddanych. Nie spotykają tym, bardziej, iż bieda, przestępczość, ale też i niesprawiedliwość, osiąga niespotykane dotąd rozmiary... Jednak oto pojawia się On - tajemnicy, nieznany i szlachetny Rycerz, określany imieniem Janek. To właśnie ta postać odegra tyleż ważną, co i specyficzną rolę w walce o lepszą przyszłość Królestwa, jak i również o bezpieczeństwo sąsiedniego kraju...

 Znakomici, utalentowani i uznani twórcy tej opowieści w osobach Roberta Sienickiego, Jana Mazura, Igora Wolskiego i Tomasza Grządziela, zapraszają nas tym dziełem do spotkania z komediową opowieścią fantasy, która elektryzuje, fascynuje i bawi nas od pierwszej, do ostatniej strony. To na swój sposób szalone i bardzo pastiszowe spojrzenie na klasyczną historię fantasy ze średniowieczem w tle, w której to jednak nic nie jest takie, jakie być powinno w tego rodzaju relacji. Począwszy od samego obraz tej komiksowej rzeczywistości, poprzez niezwykłych i nietuzinkowych bohaterów, a kończąc na emocjach i specyficznym poczuciu humoru - wszystko nas tu najpierw zaskakuje, a następnie oczarowuje i zachwyca z wielką mocą!

 Przygoda, polityczne intrygi, chęć zemsty, piękna niewiasta, walka z mieczem w ręku oraz pokaźna porcja wydarzeń o nadprzyrodzonej mocy - to główne elementy scenariusza tej opowieść, który to jest ciekawym, często zaskakującym, jak i przede wszystkim piekielnie inteligentnym. Inteligentnym w tym sensie, że każdy dialog i każdy kadr mówi tu więcej, aniżeli mogłoby się to nam wydawać, gdyż mnogość subtelnych aluzji, znaczeń i konwencji, jest tu przeogromna. Pierwszą zasadą tej relacji wydaje się bowiem to, by nas zaskoczyć i rozśmieszyć absurdem, a dopiero potem zaintrygować emocjami i samą akcją, co było odważnym zamysłem autorów, ale co też w mej ocenie absolutnie się sprawdziło. To lektura, która jest nieprzewidywalną i urzekającą nas swoim naprawdę niezwykłym klimatem...

 Klimat, ale też i charakter tej komiksowej opowieści, tworzy z pewnością niezwykle piękna dla oka szata ilustracyjna, autorstwa Igor Wolskiego (rysunki) i Tomasza Grządziela (kolory), którzy to stworzyli tu wspólnie wspaniałe obrazy. To lekka i płynna kreska, znakomite kadrowanie, dbałość o szczegóły z pierwszego i drugiego planu, jak i wreszcie nutka karykatury, która znakomicie łączy się z całościowym, bajkowym charakterem tych ilustracji. Co do kolorów, to można zachwycić się ich bogactwem i perfekcją wyboru, gdzie to ciemne barwy znaczą bardziej mroczne fragmenty, zaś jasne przypadają na komediowe akcenty relacji. To bardzo okazała szata, której pozytywnego efektu dopełnia także efektowne wydanie tego komiksu (duży format, twarda odkłada, doskonałej jakości papier i druk), które czyni spotkanie z tym tytułem naprawdę bardzo przyjemnym.

 Głównym zamysłem autorów - jak mniemam, było rozbawienie czytelnika. I to udało się tu osiągnąć w pełni, gdyż oto rozśmiesza nas już sama postać tytułowego bohatera komiksu - Janka, który jest tyleż odważnym, silnym, prawym, co i naiwnym młodzieńcem o dziecięcej perspektywie postrzegania rzeczywistości, co zresztą prowadzi go do wielu nieporozumień i kłopotów. Na tym jednak komediowe akcenty się nie kończą, by wspomnieć chociażby o mieszkaniu wiedźmy w postaci przyczepy kampingowej, czy też  chociażby samym obrazie obliczy i sylwetek bohaterów - m.in. pewnej odważnej panny z warkoczami. To rubaszny, ale i zarazem ciepły humor, który rozbawi tak młodszego, jak i starszego czytelnika.

 Spotkanie z niniejszą opowieścią oceniam jako bardzo udane, gdyż oto bawiłam się przy tej lekturze świetnie, co rusz śmiejąc się na cały głos, ale też i ekscytując kolejnymi losami tytułowego bohatera. I przyznam szczerze, że dawno już nie miałam okazji spotkać tak dobrego, komediowego komiksu, a tym bardziej w naszym rodzimym wydaniu, co już samo w sobie mówi wiele o wielkości i jakości tej pozycji. I dlatego też - choćbym bardzo chciała, nie mogę doszukać się tu jakiegokolwiek słabszego elementy tego dzieła, gdyż począwszy od scenariusza, poprzez kreację miejsca akcji i postaci, a skończywszy na humorze i emocjach, wszystko tu "zagrało" w 100%.

 Podsumowując - komiks "Rycerz Janek", to idealna propozycja dla miłośników zwariowanej komedii z przygodą i fantastyką w tle, która to zapewni im świetną rozrywkę i pozwoli zapomnieć o dręczących nas w ten trudny czas epidemii, zmartwieniach i lękach. Myślę, że właśnie na ten czas nie można byłoby wymarzyć sobie lepszej lektury, aniżeli ta. A poza tym jest to oczywiście bardzo dobra i mająca nam sobą wiele do zaoferowania opowieść, do której to poznania gorąco was zachęcam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-03-21, Ocena: 4, Przeczytałem,

Rycerz i Tymek

Kolejna marcowa nowość od Kultury Gniewu to komiks co prawda debiutujący na polskim rynku, ale już dosyć kojarzony. Bo Rycerz Janek to opowieść, która czytelnikom nad Wisłą znana jest od ponad dziesięciu lat, o ile oczywiście obserwują rodzimą scenę fanzinową i czytali Kolektyw. Teraz jednak przygody tytułowego bohatera może poznać szersze czytelnicze grono, a wszystko dzięki nowemu, ale pierwszemu profesjonalnie wydanemu albumowi, który choć właściwie stanowi tylko lekką, prostą rozrywkę, naprawdę pozytywnie zaskakuje i stanowi o wiele przyjemniejszą lekturę, niż mogłoby się to wydawać.
Poznajcie rycerza Janka, dzielnego wojownika, który żadnego zajęcia się nie boi. Ledwie co pokonał gumowego kurczaka, który zastraszył siedem wiosek i zaszantażował trzech królów, a już wiedźma Rodzanica znajduje dla niego kolejne wyzwanie. I tak trafia do królestwa Zacnegostawu, gdzie, jak się pewnie domyślicie, zbyt idealnie nie jest. A właściwie wszystko się sypie, a przestępczość gwałtownie rośnie, po tym jak królewska para odeszła z tego świata w wyniku wypadku. Obecna głowa państwa, książę Mścigniew, którego bardziej zajmują okultystyczne pasje i tajemnicze wykopaliska niż cokolwiek innego, niezbyt dba o poprawę sytuacji. Co zmieni pojawienie się prawego, choć specyficznego herosa, jakim niewątpliwie jest Janek?

Całość recenzji na portalu: https://nerdheim.pl/post/recenzja-komiksu-rycerz-janek-i-instrukcja-prawidlowego-skladania-ofiar-zapomnianym-bostwom/

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy