Autorzy przepytują Olgę Tokarczuk, Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie nieprzewidziana katastrofa?
W książce oprócz rozmów znajdują się opisy najważniejszych idei i myśli futurologicznych. Autorzy przywołują Lema, Harariego, Fukuyamę, Kapuścińskiego czy Houellebecqa by zweryfikować stare prognozy i zbadać nowe koncepcje wizjonerów. Czy rzeczywistość zmierza w tę samą stronę, w którą chciałby iść człowiek? Fascynuje nas sztuczna inteligencja. Niepokoi coraz większe rozwarstwienie ekonomiczne społeczeństw świata. Napawają nadzieją obietnice medycyny.
Warto przygotować się na nadejście przyszłości. Jutro jest dzisiaj.
Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć.
Olga Tokarczuk
Należy nieustannie apelować do ludzkich sumień, próbować przebić się przez mur obojętności i ignorancji.
Martín Caparrós
Jako społeczeństwo bierzemy właśnie ostry zakręt i jeszcze nie wiadomo, czy utrzymamy się na drodze, czy raczej wpadniemy do rowu.
Prof. Bogdan de Barbaro
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2020-02-10
Kategoria: Edukacyjne
ISBN:
Liczba stron: 264
Przeczytane:2020-04-08, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2020, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020,
Książka, wydana w 2020 roku. Trochę dziwnie się ją czyta, gdy po wstępie, w którym jest jedno zdanie o koronawirusie (o tym, że rozprzestrzenia się z Chin na inne kraje), następują rozmowy o przyszłości. O wirusie nikt nie rozmawia, bo wtedy jeszcze nikt nie zdawał sobie sprawy że wpłynie on tak bardzo na wszystko.
Wracając do samej książki - wybitni rozmówcy, którzy mówią o tym, dokąd zmierza świat. Wywiady poprzetykane są opisami niesamowitych i ważnych w tym kontekście książek (Caparros, Hollebequ, Orwell, Huxley, Tokarczuk). Każdą z opisywanych książek albo znam i cenię, albo mam zamiar przeczytać.
Książka, do której miło będzie wrócić za kilkadziesiąt lat, żeby sprawdzić, czy rozmówcy mieli rację.