Rozmowy o muzyce

Ocena: 4 (2 głosów)

Zapis sześciu rozmów, które Haruki Murakami przeprowadził ze słynnym dyrygentem Seijim Ozawą w ciągu siedmiu miesięcy od listopada 2010 do lipca 2011.

Rozmowy poświęcone są muzyce Beethovena, Brahmsa, utworom klasycznym w latach sześćdziesiątych, Mahlerowi, operom i uczeniu muzyki. Przeplatają je krótkie eseje. Dwaj miłośnicy muzyki dyskutują o różnych wykonaniach tego samego utworu, słuchając płyt z ogromnej kolekcji Murakamiego, czasami też oglądają wideo koncertów. Ich rozmowa jest luźna, dowcipna i wesoła.

Książka obfituje w liczne anegdoty o znanych artystach, opowieści o Leonardzie Bernsteinie, Herbercie von Karajanie, Arturze Rubinsteinie i wielu innych.

Czasami Murakami porównuje proces pisania do tworzenia muzyki, mówi o tym, jak ważną rolę ma dla niego rytm zdań, i o własnych interpretacjach utworów i wykonań.

To przyjemna lektura, z której można się wiele dowiedzieć o muzyce klasycznej, wielkich ludziach świata muzyki, a także o dwóch sławnych rozmówcach.

A miłośnikom Murakamiego dostarcza informacji o muzycznych pasjach autora i uświadamia ich głębię.

Informacje dodatkowe o Rozmowy o muzyce:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328724112
Liczba stron: 352
Tytuł oryginału: OZAWA SEIJI SAN TO ONGAKU NI TSUITE HANASHI O SURU

Tagi: Współczesna proza literacka

więcej

Kup książkę Rozmowy o muzyce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rozmowy o muzyce - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-11-27,

Haruki Murakami, Seiji Ozawa „Rozmowy o muzyce” 🎶

Czy wiedzieliście, że na początku lat 60. Ozawa stawał się międzynarodową sensacją na estradach koncertowych całego świata? Później zrobił międzynarodową karierę jako dyrektor muzyczny San Francisco Symphony i przez dwadzieścia dziewięć lat był szefem Boston Symphony Orchestra. Wśród jego fanów jest japoński powieściopisarz Haruki Murakami, który przez dziesięciolecia uczęszczał na koncerty i kolekcjonował jego nagrania. W końcu Murakami spotkał się z mistrzem, a po wysłuchaniu jego opowieści o pracy z Bernsteinem zwrócił się do niego o przeprowadzenie wywiadu na temat jego muzycznego życia.

Książka to ciekawe wymiany zdań o tym, jak Ozawa zmienił brzmienie w orkiestrze Boston Symphony. Seria rozmów między wielkim dyrygentem a jego fanem jest bezprecedensowa i pouczająca. To pierwszy raz, kiedy Ozawa tak obszernie rozważa swoje ponad 50-letnie dyrygowanie. Ich często chaotyczna rozmowa zaczyna się od konkretnego tematu muzykologicznego, by przejść do świetnych anegdot zza kulis.

Ozawa ze swojej strony docenił entuzjazm Murakamiego pomimo jego braku wiedzy technicznej i po zakończeniu przedstawia bardzo charakterystyczną refleksję nad charakterem projektu. Tych dwóch mężczyzn łączy pasja do muzyki, która przewija się przez całe ich rozmowy. Muzyka od dawna jest kluczowym elementem powieści Murakamiego, co nie jest zaskoczeniem, ponieważ prowadził klub jazzowy „Peter Cat”, zanim stał się autorem bestsellerów na całym świecie.

Ci, którzy nie są zaznajomieni z muzyką klasyczną, zniechęci niekończąca się parada nazwisk kompozytorów i wykonawców, lecz jeśli lubicie styl pisarza, to uważam, iż spędzicie miły czas z tą pozycją i coś z niej wyniesiecie.

Link do opinii

Bardzo lubię czytać Harukiego Murakamiego, nawet gdy w grę wchodzi coś innego niż opowiadanie czy powieść. Podoba mi się jego styl, jest w nim coś hipnotyzującego. Sam w tej książce przyznał, że zawsze stara się utrzymywać rytm, niejako połączyć literaturę i muzykę, dwie dziedziny, które tak uwielbia. Kto kiedyś czytał chociaż jedną pozycję tego autora, ten wie, że Murakamiego bez muzyki poważnej i jazzu po prostu by nie było.


"Rozmowy o muzyce" są, najprościej rzecz ujmując, po prostu rozmowami o muzyce. Uznany pisarz i doświadczony dyrygent siadają razem, puszczają różne utwory i rozmawiają na ich temat. Dlatego czytanie tej książce i nie słuchanie razem z rozmówcami jest zwyczajnie niekompletne. Warto przygotować sobie płyty albo uruchomić odpowiedni program, aby usłyszeć te same dźwięki.


Książka spodoba się szczególnie miłośnikom muzyki klasycznej. Myślę, że osoby, którym bliższy jest ten świat, odnajdą w treści wiele ciekawych informacji.

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-10-30, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

,,Rozmowy o muzyce" to zapis rozmów prowadzonych między pisarzem Harukim Murakamim - jak dowiadujemy się z książki, prawdziwym pasjonatem muzyki oraz Seijim Ozawą - światowej sławy dyrygentem. 

 

To naprawdę ciekawa lektura. Znajdziemy tu wspomnienia Ozawy, który w trakcie rozmów miał ponad 70 lat. Opowiada o swoich początkach, współpracy z muzykami i dyrygentami, opowiada także o swoich nauczycielach i o prowadzonym przez siebie kursie dla młodych artystów.

 

Każdy utwór wydobywa ukryte wspomnienia. Następnie rozmawia o tym z Murakamim.

 

Rozmówcy słuchają różnych wykonań tych samych muzycznych dzieł. Porównują je, mówią o swoich odczuciach. Jakie zmiany zaszły w muzyce. Autor książki zaskakuje swoją wiedzą na temat muzyki.

 

Jednak niekiedy te rozmowy są takie płaskie i nijakie. Wręcz sztuczne i drętwe. Raczej nie wiele jest takich fragmentów. Książkę ogólnie świetnie się czyta ale czasami miałam jej dość. 

 

Na pewno ten tytuł sprawi, że inaczej popatrzymy na muzykę. Zwrócimy uwagę na inne aspekty i to jest bardzo fajne. Myślę, że po lekturze zostaniemy z bardziej otwartym umysłem. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy