Rewolta

Ocena: 6 (1 głosów)

Ciągle pytasz: dlaczego? Dzięki tej książce zrozumiesz... dlaczego

Najważniejsze, co musisz wiedzieć na temat epoki odpowiedzialności, a czego pewnie już się domyślasz - to fakt, że właśnie dobiegła końca.

Fundamentalizmy, populizm, nacjonalizm, brexit, kryzys imigracyjny i klimatyczny, ekstremizmy, wojny handlowe i zaburzenie globalnego porządku. Witaj w XXI wieku. W epoce rewolty.

Rewolta to odważna i fascynująca analiza współczesnego świata, dostarczająca niezbędnej wiedzy o mechanizmach politycznych i gospodarczych rządzących naszym życiem społecznym. Nadav Eyal, jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy, w brawurowy sposób opisuje czasy, w których przeszło nam żyć: od końca epoki odpowiedzialności, która jego zdaniem nastąpiła w chwili zamachów terrorystycznych na World Trade Center, aż po pandemię wirusa COVID-19. Przedstawia fascynujący (a zarazem niepokojący) obraz obecnego świata, w którym - w miarę zanikania obietnic globalizacji - nacjonalizmy i ekstremizmy różnego typu rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie.

Eyal, łącząc dziennikarską narrację z oryginalną analizą, pokazuje, że lewica i prawica mają ze sobą dziś o wiele więcej wspólnego, niż mogłoby się wydać. Opowiada historie żyjących na skraju ubóstwa górników z Pensylwanii, komun anarchistycznych na przedmieściach Aten, japońskiego miasta o malejącej dzietności, neonazistów w Niemczech czy rodzin syryjskich uchodźców, którym towarzyszył w ucieczce. Do tych przerażających raportów z teraźniejszości Eyal wplata lekcje z przeszłości, od wojen opiumowych w Chinach, przez kolonialne Haiti, aż po plan Marshalla. Sięgając po historyczne powiązania, pokazuje, że korzenie buntów zawsze były głębokie - i że zamiast postrzegać rewoltę jako przemijające zjawisko, powinniśmy uznać sprzeciw za nowe status quo.

W jakim kierunku zmierza świat? Fascynująca książka jednego z najbardziej oryginalnych myślicieli XXI wieku

Nadav Eyal - jeden z najbardziej znanych izraelskich dziennikarzy, zdobywca Nagrody Sokolova, nazywanej izraelskim Pulitzerem. Stały współpracownik dziennika ,,Jedi'ot Acharonot" . W 2016 roku, kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi, Eyal nakręcił Trumpland, serię krótkich filmów dokumentalnych, w których szczegółowo opisał największe bolączki współczesnej Ameryki. Przemierzając kolejne stany i rozmawiając z ich mieszkańcami, Eyal przewidział - wbrew sondażom i zdrowemu rozsądkowi - zwycięstwo Donalda Trumpa, najczarniejszego konia w historii Ameryki.

Informacje dodatkowe o Rewolta:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-06-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328087804
Liczba stron: 496
Tytuł oryginału: Revolt

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Rewolta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rewolta - opinie o książce

„Rewolta” to książka dla wszystkich, którzy nie do końca wiedzą co się obecnie dzieje we współczesnym świecie. Jednak nie tylko! Nawet osoby będące „na bieżąc” znajdą w niej coś dla siebie. Nadav Eyal w swojej książce nawiązuje do odrodzonych ruchów nacjonalistycznych i faszystowskich działających w naszym świecie, a także wspomina o katastrofach klimatycznych, czyli fali populizmu i fundamentalizmu. Autor uświadamia nam, że pomiędzy tymi zjawiskami występują zjawiska przyczynowo-skutkowe i stara nam się je jak najlepiej przedstawić. Jednak należy mieć na uwadze, że robi on to na zasadzie własnych doświadczeń i zasad moralnych. Dlatego nie każdy musi się zgadzać ze wszystkim co autor nam przedstawia i sposobami jego wyjaśnień. 

Książka napisana jest może nie o tyle łatwym językiem, co tak naprawdę dość zrozumiałym dla każdego z nas. Czyta się ją naprawdę bardzo dobrze co miło mnie zaskoczyło, ponieważ podchodziłam do niej z delikatną dozą nieufności. Styl pisania Eyal’a sprawia, że nie mamy tutaj do czynienia ze strice reportażem tylko czymś pomiędzy reportażem, a literaturą popularnonaukową. Dziennikarz wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie i bez owijania w bawełnę stara się nam przybliżyć erę globalizacji, w której przyszło nam obecnie żyć. W szerszym kontekście opisuje nam wydarzenia, których był świadkiem i wnikliwie je analizuje. Na duży plus zasługuje fakt, że autor prócz analizy prezentuje nam także przykładowe rozwiązania problemów i nie skupił się on wyłącznie na Stanach Zjednoczonych. Eyal starał się nam przybliżyć problem z szerszej perspektywy uwzględniając przy tym Azję, Europę, czy Amerykę Południową. Nie skupia się wyłącznie na bogatych krajach tylko przygląda się także tym biedniejszym i przeprowadza ich dogłębną analizę. Dzięki temu widzimy, że autor traktuję sprawę bardzo poważnie i chce działać przeciw wydarzeniom, które jeszcze mogą nas zaskoczyć. 

Jeżeli chodzi o minusy to one także się znalazły. Niektóre fragmenty książki były dość nużące i odniosłam wrażenie, że czym bardziej zbliżałam się do końca książki to tym więcej razy użyto słowa „rewolta”. Dosłownie było one używane na siłę. Jednak jest to tylko moje odczucie. 


Podsumowując - książkę czytało mi się bardzo dobrze i zdecydowanie mogę ją polecić każdemu kto interesuje się temat, bądź chce poprawić wiedzę o otaczającym nas świecie. Mogłabym o niej pisać jeszcze wiele, jednak sądzę, że należy ją przeczytać samemu… Tym bardziej, że globalizacja dotyczy każdego z nas i warto mieć to na uwadze. Jestem pewna, że z „Rewolty” każdy wyniesie coś nowego nawet jeżeli nie zgadza się ze wszystkimi poglądami autora. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy